امروز  

«تحولات جهان اسلام و مسئولیت های ما»

جلسه هفتم (هماهنگی با علما، شورای ولایتی و استادان دانشگاه در ولایت لغمان) 1395/5/7

از آنجاییکه فعالیت های دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در حوزه شرق، بیشتر ولایات مشرقی را در بر می گیرد و لازم است که با قشرهای مختلف مردم در این ولایات جهت همگام شدن با نهضت اسلامی صحبت و هماهنگی های لازم صورت گیرد، این بار جلسه ای در مرکز «ولایت لغمان شهر مهترلام»  از طرف نهضت اسلامی افغانستان برگزار گردید که با توجه به هماهنگی های قبلی که صورت گرفته بود اقشار وسیعی از مردم، علماء، مسئولین، اعضای شورای ولایتی لغمان و... شرکت نموده بودند.

این جلسه که یکی از مهمترین جلسات نهضت اسلامی از نظر محتوا  و کیفیت در این ولایت محسوب می شود با پیشنهاد مسئولین دفتر نهضت اسلامی افغانستان روی موضوعاتی چون حقوق بشر از دیدگاه اسلام، بحران جهان اسلام، اخوت و برادری از دیدگاه اسلام، جایگاه خانواده در اسلام، احترام به همدیگر، کاهش خشونت علیه زنان، نحوه ارتقای سطح معیشتی مردم و... در لیسه احمدشاه بابا در این ولایت برگزار شده  و پیرامون موضوعات فوق بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

یکی از موارد که به شدت روی آن تاکید صورت گرفت این بود که نهاد های حامی حقوق بشر فعالیت های شانرا جهت بالابردن سطح آگاهی مردم این محلات بیشتر نموده و خانواده های که از نعمت سواد محروم می باشند را تحت آموزش قرار دهند.

در خلال جلسه جزواتی که اهداف و فعالیت های نهضت اسلامی افغانستان در آن توضیح داده شده بود نیز توضیع گردید.

مولوی شیخ عبدالصمد نیازی یکی از علمای برجسته ولایت لغمان که یکی از سخنرانان این محفل بود ضمن خوش آمدگويي و تقدير از حضور مسئولانه ي علما، شخصيت ها و بزرگان در اين نشست، دیدگاه های خویش را در زمینه های وحدت و همکاری بین مردم، استفاده از فرصت های به دست آمده در جهت آبادانی ولایت، تربیت نسل جوان با اخلاق اسلامی مطرح نموده و از همه خواستند تا به جنگ و خشونت نه گفته و به فراگیری علم و دانش آره بگویند.

ایشان در بخش دیگر از سخنرانی خویش به تحولات در جهان اسلام اشاره کرد و گفت: کشورهای مسلمان علیرغم فشارهای فزاینده ای از طرف استکبار جهانی مبنی بر مصادره و کنترول انقلاب های مردمی علیه سردمداران فاسد این کشورها، همچنان بر تحقق اهداف شان پافشاری نموده و به چیزی کمتر از کوتاه نمودن دست غرب مخصوصا آمریکا از منابع اقتصادی و مالی کشورهای مسلمان قناعت نخواهد کرد و آمریکا و اسرائیل غاصب را به عنوان بزرگترین فتنه انگیزان جهان می شناسد و از ملت های مسلمان می خواهیم که تا رهایی بیت المقدس شریف و سرزمین های اسلامی ماحول آن بر این سمبول جنایت و آدمکشی فشار وارد نموده و مبارزه شانرا ادامه دهند.

وی در مورد حقوق بشر اسلامی گفت: حقوق بشر اسلامی و آن چه که در تفکر غربی تحت همین عناوین ارائه می شود متفاوت و باید دقت شود. به عنوان مثال در رابطه با تعریف آزادی می توان به این تفاوت ها پی برد. اساساً هدف از بعثت تمام انبیاء در جهت رسیدن انسان به حق آزادی و رهایی از زیر سلطه ستمگران و ظالمان بوده است و تعریف اسلام از آزادی شامل رها شدن از بردگی و اطاعت غیر خدا می شود. در حالی که آزادی در دیدگاه حقوق بشر غربی بیشتر به معنای آزادی انسان در انجام هر آن چه که می خواهد فارغ از هر قید و بند آمده است. به عبارت دیگر حقوق بشر از دیدگاه اسلامی حقوق الهی است که منشأ اصلی آن وحی است و قواعد آن از طریق دریافت مشی الهی از منابع اسلامی مشخص می شود  در حالی که حقوق بشر در غرب برخاسته  از حقوق فطری و طبیعی است و راه دستیابی به آن از طریق عقل انسانی و خواسته اکثریت مردم است.

سخنرانان ديگر اين گردهمايي وحدت بخش به ترتیب عبارت بودند از: محترم عبدالقيوم قیومی مدير لیسه احمدشاه بابا،‌ محترم حضرت مير از بزرگان ولسوالی علیشنگ، محترم غلام رضا مشرقیوال ولسوال علیشنگ، ‌محترم شيخ محمداشرف فدايي امام جماعت قريه ي سنگره، محترم حاجی محمد درویش بزرگ قوم و از پیشکسوتان جهادی، ‌محترم مولوي عبدالودود مدیر لیسه نسوان در ولایت لغمان و امام جمعه و استاد در دانشگاه لغمان و محترم شيخ جیلانی بزرگ قوم، كه هر يك از آنان پيرامون موضوعات مختلف‌ به تفصيل سخن گفتند. سپس جناب آقاي شيخ منان خان مدیر لیسه ولسوالی الینگار، در باره اخوت اسلامی و برادری بین تمام اقوام ساکن در این سرزمین اشاره کرد و گفت: قرآنکریم در این زمنیه تصریح کرده است که همه مسلمانان و مؤمنان باهم برادرند «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَيْنَ أَخَوَيْكُمْ ...» مسلمانانرا هیچ تفرقه و جدایی نیست هیچ انسانی از انسان دیگر برتری ندارد تفاوت بین مذاهب اسلامی در اصل و مبنا وجود ندارد همه پیروان این مذاهب چه سنی و شیعه با هم برادرند و به یک خدای واحد ایمان دارند و به سوی یک قبله نماز می خوانند و پیرو یک دین آئین و مکتب است. مسلما وحد کلمه بین مسلمانان یکی از شرط پیروزی و موفقیت مسلمانان در جبهه مبارزه علیه دشمنان اسلام می باشد. وی در آخر سخنان خویش از مهمانان تشكر و قدراني به عمل آوردند و جلسه به پایان رسید.

به اشتراک بگذارید:

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 258
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

افشای اسناد محرمانه؛ استفاده ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر همایش گرامیداشت از 26 دلو ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...