امروز  

«آموزشهای نوین توأم با روش های اسلامی باشد»

جلسه پنجم (نشستی پیرامون مشکلات تحصیلی و معیشتی جوانان) 1395/3/7

جلسه با صحبت های مدیر این مرکز جناب آقای صافی پیرامون اهمیت تحصیل جوانان و ایجاد کلاس های مختلف برای پیشرفت جوانان و همچنین اهتمام جوانان به مسایل دینی و اسلامی که از همه امور واجب تر است آغاز شد؛ وی گفت:

دین داری بخش مهمی از زندگی اکثریت شهروندان افغانستان را تشکیل می دهد. شما میدانید که این احساس درست در زمانی بیشتر از پیش نمایان گشت که کمیسیون تدقیق و بررسی قانون اساسی جدید افغانستان، طی ارزیابی سراسری در تمام افغانستان دریافت که اکثریت مردم این کشور موافق بودند تا اسلام از نقش و جایگاه ویژه یی در ساختار نظام حقوقی آینده کشور شان برخوردار باشد.  با وجود این اصرار، بازهم اکثریت این دسته از شهروندان افغانستان فاقد این دانش و آگاهی بودند تا توضیح دهند که جایگاه اسلام در ساختار نظام حقوقی آینده افغانستان چگونه تعریف گردیده و با استفاده از کدام و یا چه نوع میکانیزم هایی مورد تطبیق قرار بگیرد، این جلسه که از جانب دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در حوزه شرق در انیسیتوت ایراسافت برگزار شده بود، شرکت کنندگان خواهان همکاری متقابل شدند.

غنی الله صافی محصل دانشگاه ننگرهار و از شاگردان این مرکز آموزشی

مسلم است که نحوه تدریس، فضا و محیط درسی تاثیر فوق العاده روی محصلین خواهد گذاشت ومخصوصا که این فضا توأم با توجه ویژه به مبانی دینی و اعتقادی و ارزشهای اسلامی باشد.

قابل یاد آوریست که برای تدریس بهتر ومؤثرتر کافی نیست که از فعالیت های که ذکر گردید استفاده نمود بلکه میتود ها وفعالیت های متعددی وجود دارد که استاد هنگام تدریس از آن استفاده نماید وتا اینکه استاد بتواند تغیری در سلوک شاگردان خود مشاهده نماید.

سپورمی خپلواک از محصلین این این مرکز آموزشی

گرچه پس از سقوط حاکمیت طالبان، تا اندازهء زیادی زمینه های آزادی، تعلیم و تربیه، کار و غیره برای دختران و زنان مساعد گردیده اما با آنهم بسیاری از زنان به خصوص دختران به چنین امکاناتي یا دست نیافته اند و یا هم اگر دست یافته اند خالی از مشکلات نبوده است. یکی از این مشکلات، تحصیل ناتمام عدهء بی شماری دختران می باشد که نسبت به عواملی چون ازدواج های زود هنگام، مشکلات امنیتی، اقتصادی، اجتماعی، تهدیدهای مخالفین، کوتاه نظری و عدم آگاهی برخی از فامیل ها از ادامهء تحصیل دختران، سنتی بودن و سنتی فکر کردن والدین و اقارب دختر به ادامهء تحصیل، فاصلهء راه از خانه تا مکتب، نبود معلمین زن در مکاتب و غیره مواردي اند که مانع ادامه تحصیل دختران شمرده می  شوند. مخالفت با آموزش دختران، یکی از مشکلات عمدهء تعلیمی در افغانستان بوده است که همواره جنبه های مختلفی دارد. به طور مثال در ممانعت دختران، که نه تنها از سوی  مخالفین دولت با انواع تهدیدها بر مردم به خصوص بر دختران تحمیل می شود، بلکه در بسیاری از موارد فامیل ها نیز به دلیل داشتن مفکوره های  ضعیف و سنتی بودن، مانع ادامه تحصیل دختران می شوند.

بنا برآنچه تا به حال گفته ایم به این نتیجه میرسیم که یکی از موفقیت های جریان یاد دهی و یادگیری داشتن  یک طرح منظم و هماهنگ در این مرکز میباشد. پیشنهاد من برای تمام هم کلاسان و همکارانم  اینست که اگر مایل اند که مسؤلانه گام بردارند و برای مردم و جامعه خود مصدر خدمت گردند و به اهداف خود که همانا تغییر مطلوب در سلوک فراگیرنده گان است نایل آیند ، لازم است با یک برنامه وطرح، هماهنگ حرکت وفعالیت نمایند.

به اشتراک بگذارید:

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 293
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

افشای اسناد محرمانه؛ استفاده ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر همایش گرامیداشت از 26 دلو ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...