امروز  

«اتکا به غرب جنایت است»

 جلسه دوم (استفاده از ظرفیت های جوانان تحصیلکرده سرلوحه کار ماست) 1395/2/2

این جلسه بیشتر روی نحوه همکاری جوانان با دفتر نهضت اسلامی افغانستان در جلال آباد صورت گرفت و سعی شد تا از ظرفیت و تواناییهای آن عده از جوانان که دارای تحصیلات عالی به درجه لیسانس و ماستری هستند در جهت تعامل و همیاری با برنامه های نهضت اسلامی در حوزه شرق استفاده شود. بدین منظور این جلسه به بحث و تبادل نظر روی خیلی از مشکلات موجود پرداخته شد.

در ابتدای جلسه استاد بادام نیازی سخنرانی خویش را اینگونه آغاز کردند:

جوانان در کشور در هر جامعه نقش اساسی و تعین کننده ای دارند. در هر جوامع انسانی از جوانان به عنوان ستون فقرات جامعه، نیروی ذخیره آینده، چرخ اقتصاد یک کشور، نیروی فعال و گنجینه ملی جامعه یاد کرده اند.

به همین دلیل است که بیشتر جوامع انسانی مشتاق به سرمایه گذاری بالای این قشر می باشند که چنین چیزی در جامعه ما کمرنگ بوده و یا هیچ به آن پرداخته نشده است. از آنجایی که مبرهن است جنگ های داخلی خانمانسوز سه دهه اخیر قسمت اعظم سرمایه های ملی، بخش های مهم صنعتی، اقتصادی و تولیدی کشور را به کلی از بین برده و یا هم از کار باز مانده اند که همین امر باعث شد کشور ما از کاروان پیشرفت و ترقی سالها عقب بماند.

در اینجا به بخشی از نظرات این جوانان که در این جلسه ارائه کردند نگاهی کوتاه می افگنیم:

احمد صمیم عزیزی فارغ التحصیل رشتۀ اقتصاد پوهنتون ننگرهار

«اصلاحات در رده های بالای حکومت زمینه ساز برای رشد و بالندگی جوانان فعال در همه عرصه های می باشد.»

یکی از راه های بوجود آوردن اصلاحات در رده های بالا و پایین حکومت فعال ساختن و نقش دادن جوانان نه به شکل نمایشی بلکه به شکل عملی در تمام سطوح  می باشد. مشکلات جوانان نظر به یک دهه قبل یعنی نظر به دوران سلطه طالبان در همه بخش های زندگی بهتر شده اما نه به شکلیکه امید می رفت. مثلا در بخش تحصیلی اعم از پسران و دختران می توانند به راحتی  دروس خویش ادامه دهند که چنین فضای آموزشی یک دهه قبل میسر نبود اما مشکلات که امروز جوانان کشور به آن دست و پنجه نرم می کنند  این است که کشور ما از لحاظ اقتصادی یک کشور مصرف کننده بوده که میتوان گفت اکثر خانواده ها زیر خط فقر زندگی می کنند در واقع بیشتر وارثان این خانواده ها همین جوانان فقیر هستند که با مشکلات جدی رو برو بوده و همین فقر و تنگدستی باعث می شود که رو به هر کاری بیاورند و به خاطر به دست آوردن پول نا چیزی برای گذارندن زندگی خویش از هیچ کاری دریغ نورزند.

جوانان با استعداد وجود دارند که به خاطر به دست آوردن عواید ماهوار برای ادامه زندگی خود و خانواده خود مجبور اند که از ادامه تحصیل باز مانند و ناگزیر به کار های سخت و طاقت فرسا در مقابل مزد کم رو آورند که گراف چنین کارها هم بلند رفته است و هستند بسیار جوانان که برای بدست آوردن کار به شکل غیر قانونی به کشور های خارجی بویژه کشور های همسایه مسافرت می کنند و زندگی خود را به خطر می اندازند که این خود برای آینده کشور نگران کننده است. شخصا خودم از اوایل دوره تحصیل به خوبی به خاطر دارم که حتی کرایه راه نداشتم تا بتوانم به مکتب بروم و بیاموزم بعد از مکتب من کراچی رانی میکردم تا دست مزدی به دست بیاورم و خدمتی برای فامیلم نموده باشم.

عبدالرقیب ابدالی فارغ التحصیل رشته حقوق و علوم سیاسی

«جوانان خودشان دست به کار شوند و از اتکا به غرب بپرهیزند»

 آزادی که شامل مفاهیم پایه‌ای خودمختاری و استقلال از یک سو و توانایی کلی در انجام کارها، داشتن انتخاب‌های مختلف و نیل به هدف‌ از سوی دیگر می‌باشد. داشتن انتخاب‌های مختلف در مورد انجام یک کار به این معنی است که اگر شخصی بخواهد آن را انجام دهد، هیچ چیز نباید او را از انجام آن باز دارد و اگر نخواهد آن را انجام دهد، هیچ چیز نباید او را مجبور به انجام آن کند که در کشور ما یکی دیگر از مشکلات جوانان عدم آزادی و نبود ظرفیت در عرصه های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و ... است که شاید این مشکل در اکثر جوامع وجود داشته باشد اما درکشور ما حادتر است. در پانزده سال گذشته نه تنها فرصت های شغلی از طرف حکومت فراهم نشد بلکه فرصت ها را به چالش تبدیل کرده اند. یک جوان بیکار که سرنوشت رقت بار و غم انگیزی دارد این وضعیت او را وادار می کند که به گروه های مخالف صلح و امنیت، مواد مخدر و ..  بپیوندد و به انتحار رو آورد.

در فرجام به نظر من اگر جوانان خود دست به کار نشوند فردای بدتر از امروز و توأم با مشکلات بیشتری را خواهند داشت کشوری که سه دهه جنگ خانمانسوز را تجربه کرده باشد فقط با اراده و تصمیم استوار نسل جوان ساخته می شود و بس و این گام های استوار جوانان است که جامعه را از بدبختی و بی ثباتی نجات داده و به سوی فردای روشن هدایت می کند.

زرغونه پشتون فارغ التحصیل رشته ادبیات زبان پشتو از دانشگاه ننگرهار

«در مقابل تهاجم فرهنگی غرب و بی بندوباری ها و فرهنگ برهنگی باید مبارزه نماییم تا برمشکلات فایق آییم»

طوریکه همه ما شاهد هستیم در افغانستان و جامعه ما در طول تاریخ بانوان با مشکلات و خشونتهای گوناگونی روبرو بوده اند و این بیانگر بدبختی و عقب ماندگی مان می باشد. ما جوانان نیاز اشد به همچو برنامه ها و جلسات علمی بالخصوص جلسات و کنفرانسهای که در چهار چوب و با بینش اسلامی تزیین و آراسته باشد داریم. من قلبا از دفتر نهضت اسلامی سپاسگزاری مینمایم که توجه نمودند و صدای جوانان خود را بازتاب میدهند.  افغانستان اگر از هرجهت چه نظامي و اقتصادي غني باشد ولی در مقابل تجاوز هاي فكري كشور هاي سلطه گر و استعماری ناتوان است زيرا  تنها پول و قدرت نمی تواند جلو این تجاوزات را بگیرد. آنچه مسلم است و ما را در برابر این تهاجم ها مصئون نگه می دارد  داشتن جامعه ای با علم و فرهنگ است.  تا زمانيكه افغانستان يك جامعه با سواد نداشته باشد به پيروزيي نايل نخواهد آمد.

با در نظرداشت بررسي اوضاع فعلي جوانان واندیشه هاي كه اين نسل براي خدمت به کشور دارند به صراحت ميتوانم بگویم كه اين نسل جديد داراي ضمیر و اندیشه ای  خاصي است. و اگر اين نسل تعليم درست شود، زمينه تحصيل براي شان در داخل خارج از كشور مهيا شود ، و بالاي اين نسل تلاش شود. نتيجه خوبي خواهد داشت زيرا موفقيت و پيروزي فرداي افغانستان از حالا در جبين اين نسل هويدا و آشكار است.

به اشتراک بگذارید:

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 314
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

افشای اسناد محرمانه؛ استفاده ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر همایش گرامیداشت از 26 دلو ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...