امروز  

«استعمارستیزی و مبارزه علیه غربی ها یکی از اهداف نهضت اسلامی است»

جلسه اول (گفتگوی با نخبگان در شهر جلال آباد) 1395/1/7

در ابتدای جلسه استاد احمد گل واثق استاد حقوق دانشگاه ننگرهار و مسئول دفتر نهضت اسلامی افغانستان در زون شرق، با ابراز خوش آمدگویی به میهمانان، در باره اهداف و برنامه های نهضت اسلامی افغانستان، به صورت مشروح و مفصل توضیح داده و اظهار امیدواری نمود که بتوانیم از این جلسه استفاده مفید و لازم را ببریم.

گزیده ای از صحبت های استاد احمد گل واثق:

«مهمانان عزیز، استادان محترم، محصلین گرامی و بزرگوار حضور همه شما عزیزان را به جلسۀ امروزی مان خیر مقدم گفته ، می خواهم از این فرصت به دست آمده، اهداف جلسه امروز ما و اینکه ما از دایر نمودن این جلسه بتوانیم در مورد اهداف نهضت اسلامی افغانستان موضوعاتی را با شما در میان گذاشته و همچنین حرفهای راجع به جوانان و مشکلات شان خواهیم داشت که با شما شریک میسازیم و ان شاالله بتوانیم تا حدودی شما عزیزان را از اینکه نهضت اسلامی برای حل مشکلات و بحران های موجود در کشور و همچنین جهان اسلام چه برنامه های داشته و چه کاری انجام داده و چه برنامه های خواهد داشت توضیح خواهم داد.

محصلین عزیز واستادان عالیقدر! عده ای از استادان که در جریان فعالیت های نهضت اسلامی افغانستان هستند و تعداد دیگری از میهمانان عزیز که مطمین هستم طی ختم جلسه برای آنان نیز اهداف و فعالیت های نهضت اسلامی روشن خواهد شد واینکه نهضت اسلامی افغانستان با توجه به مسئولیت های خطیری که در قبال سرنوشت ملت مسلمان افغانستان و جهان اسلام احساس می کند و خود را مکلف به انجام تلاش در جهت کاستن از آلام و مصیبت های فراوان که دامنگیر مردم ما و ملل مسلمان جهان می باشد می داند، بدین منظور و جهت مبارزه فراگیر و قاطعانه با این پدیده ها، اقدام به برگزاری سلسله جلسات و کنفرانس های علمی و تحقیقی در ولایات مختلف نموده اند.

در این سمینارها و کنفرانس های علمی و تحقیقی از اندیشمندان، صاحب نظران عرصه های سیاسی و فرهنگی و نخبه گان علمی دعوت نموده و تلاش کرده است تا راهکارهای جامع و فراگیر را جستجو نماید.

 در ادامه فعالیت ها و توسعه خدمات نهضت اسلامی، خوشبختانه امروز همه ما در ولایت ننگرهار که سرزمین تدین و جهاد و گهواره علم و فرهنگ است از دو سال به این طرف شاهد فعالیت های نهضت اسلامی افغانستان هستیم.

دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در زون شرق از شروع دفتر ولایتی تا کنون در دو بخش فعالیت های خویش را ادامه داده است؛ بخش نخست آگاهی دهی، برگزاری سمینارها، کنفرانس ها و بزرگداشت از روزهای دینی، ملی و تاریخی مانند سالروز خروج ارتش سرخ از کشور، سالروز پیروزی مجاهدین، روز جهانی قدس، تجلیل از عاشورا، برگزاری جلسات هفته وحدت و.... و بخش دوم فعالیت های فرهنگی و آموزشی مخصوصا برای جوانان که بیشتر به صورت خیر خواهانه و رایگان بوده است و قرار بر این است که در آینده نیز فعالیت های خویش را گسترش دهد مانند:

  • دوره های آموزشی علوم قرآنی و حدیث
  • کلاس های آموزش کمپیوتر به صورت اساسی
  • کلاس های آموزش زبان انگلیسی
  • کلاس های برای آمادگی کانکور
  • دوره های آموزشی کوتاه مدت آگاهی عامه، اداره و مدیریت

مسلما از این دوره ها جوانانیکه مستعد و دارای شایستگی بوده ولی بضاعت مالی مناسب ندارند بیشترین استفاده را خواهند نمود.

تشکر از شما عزیزان

فشرده ای از سخنان استاد بادام نیازی استاد پوهنتون جلال آباد و همچنین مسئول اداری دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در حوزه شرق

قبل از همه تشریف آوری استادان گرامی، محصلین عزیز، جوانان و سایر میهمانان حاضر در این جلسه را خیر مقدم و خوش آمدید عرض نموده و سپاس فراوان از استاد احمد گل واثق که در باره اهداف و فعالیت های نهضت اسلامی صبحت نموده و فشرده کارکردهای دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در زون شرق را برای شما بازگو کردند.

طوریکه همۀ ما آگاه هستیم  جهان اسلام امروز بدتر از هر وقت دیگر در دریای از بحران ها و طوفان های مخوف و فاجعه بار که عمدتاً از طرف دشمنان اسلام زمینه سازی گردیده است، دست و پا می زند و مانند گذشته ها قربانی توطئه ها و دسیسه های پنهان و آشکار دشمنان اسلام قرار گرفته  است. در این وضعیت اسفبار و پرآشوب، ملیونها انسان بی گناه ساکن این قلمرو پهناور به نام جهان اسلام زجر می کشند، عذاب می بینند، زندگی خود را از دست می دهند، از نعمت رفاه و آسایش زندگی محروم می شوند.

از آنجایکه دین مبین اسلام  به عنوان آخرین دین الهی و پیام آسمانی همیشه جاوید که برای هدایت انسان ها و سامان دادن به زندگی بشریت آمده است و مسلمانان به عنوان پیروان این دین الهی، هر روز در این گیرودار به پرتگاه فتنه و آشوب کشیده می شوند ولی دشمنان اسلام باید بدانند که بدون حضور اسلام  و مسلمانان در معادلات جهانی، بشریت روی خوشی را نخواهد دید و چراغ امیدی بر فراز راه فردای انسان ها وجود نخواهد داشت.

از آنجایکه اسلام دین آرامش وآسایش است، در نگاه اول باید دانست که آرامش در زندگی از بهترین نعمت‌های الهی است که خداوند متعال به انسانها ارزانی نموده است زیرا انسانی که در زندگی آرامش دارد هرگز نگران نیست و زندگی روز مره خویش را به نحو نیکو انجام میدهد در غیر این یعنی در صورت نداشتن دین. در ظاهر اکثر خانواده ‌ها از یک نوع آسایش نسبی برخوردارند ولی وقتی به زندگی آنها دقیق میشویم، به نظر می آید که زندگی آنان از آرامش خاصی برخوردار نیست و بیشتر افراد آن خانواده مضطرب هستند و دچار استرس و افسردگی روزمرّه می شوند.

امروز، بشر در بُعد معرفتی دچار تحیّر علمی و نسبیت گرایی و عدم ثبات در آرا و عقاید است و در بُعد روانی، دچار تردید عملی، افسردگی و اضطراب، فقدان آرامش و اطمینان خاطر و از خود بیگانگی شده است و از جهت اخلاقی نیز دچار از هم پاشیدگی خانوادگی شده است، یکی از علل و عوامل این همه ناهنجاریها تهاجم بی رویه فرهنگی غرب ایت که بالای جهان اسلام سایه افگنده است. بر این اساس است که مرحوم استاد بزرگوار شهید مطهری در این زمینه نگاهی بسیار اندیشمندانه دارند؛ ایشان می‌فرمایند: انسان فطرتاً جویای سعادت و خوشبختی است؛ اگر بخواهیم خوشبختی در سایه آرامش را مثال بزنیم می گوئیم که موفقیت یک دانش‌آموز معلول دو چیز است: سعی و تلاش خودش، دیگر مساعدت و آمادگی محیط مدرسه و تشویق و ترغیب و تقدیر اولیای مدرسه است.

علت اصلی و اساسی مشکلات روانی و افسردگی بسیاری از جوامع انسانی حذف نام و یاد خداوند متعال از زندگی خویش می باشد.

از  تشریف آوری همه شما عزیزان سپاسگزارم.

توفیق الله زرغون، یک تن از محصلین ارشد پوهنتون ننگرهار

بنده به نمایندگی از محصلان دانشگاه ننگرهار، از تمامی مسئولین دفتر نهضت اسلامی افغانستان در حوزه شرق سپاسگزاری مینمایم که همچو برنامه های مفید و آموزنده ای را برای ما در نظر گرفته اند و به ما نوبت میدهند  و این زمینه را فراهم می کنند تا در مورد مشکلات خویش حرفها و خواسته های خویش را بیان نماییم، و اینکه نهضت اسلامی  افغانستان در جهت تقویت روحیه اسلام واقعی و برادری دینی تلاش می کند خیلی خورسندم.

این برنامه دقیقا جهت تقویه و پیشبرد سطح آگاهی  و دانش محصلین و آموزگاران براه انداخته شده است.

استادان عزیز و محصیلن بزرگوار همه شما میدانید که جهان اسلام در این روز ها گرفتار بحران های شدیدی شده است که غالب این مشکلات و بحران ها ناشی از تقابل دنیای مسیحیت با اسلام است. نهضت اسلامی افغانستان به این باور است که رجوع به گذشته و باز خوانی عواملی که در شکل گیری تراژیدی های دامن گیر جهان اسلام نقش داشته است شرط اساسی دست یابی به راهکار حل معضله های جهان اسلام می باشد.

از اینرو نهضت اسلامی افغانستان باید در زمینه روشنگری نسل جوان و تحصیکرده مساعی بیشتری به خرج داده و از توطئه های دشمنان اسلام مردم افغانستان را آگاه سازند.

موضوع دوم چون در اکثریت ولایات افغانستان جوانان بنابر مشکلات مختلف چون نبود امنیت، تهدید های مخالفان دولت، آتش زدن مکاتب که جوانان از آموزش و پرورش بازمانده اند. این ها همه حرف های است که عده یی از جوانان مطرح کرده اند که از جمله مشکلات اساسی جوانان می باشد.

بناءًا پیشنهاد می کنم که باید نهضت اسلامی افغانستان تلاش نماید تا به بخشی از این مشکلات توجه شود و به دولت افغانستان فشار بیاورد که مشکلات ما را درک نماید.

به اشتراک بگذارید:

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 281
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

افشای اسناد محرمانه؛ استفاده ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر همایش گرامیداشت از 26 دلو ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...