امروز  

همایش میلاد پیامبر گرامی اسلام (ص) و هفته وحدت در دفتر ننگرهار نهضت اسلامی افغانستان

نشست علمی به مناسبت میلاد خجسته پیامبر رحمت "ص" و هفته وحدت در دفتر نهضت اسلامی افغانستان زون شرق درشهر جلال آباد همایــــــش علمی به تاریخ 1394/10/2 در دفتر نهضت اسلامی افغانستان زون شرق تحت عنوان (رحماء بینهم) به مناسبت میلاد پیامبر اسلام "ص" و هفته وحدت برگزار شد. جلسه با تلاوت قرآنکریم آغاز و بعداً استاد احمد گل واثق استاد حقوق و علوم سیاسی دانشگاه ننگرهار و مسئول دفتر زون شرق نهضت اسلامی افغانستان به ایراد سخن پرداخته و فرمودند: اخوت و برادر مسلمین یک اصل است بجای دامن زدن به مسایل فرقه ای و مذهبی و استفاده از امکانات و مصارف سنگین برای پررنگ کردن اختلافات مذهبی باید وجوهات مشترک همچون توحید، قرآنکریم ، پیامبر واحد و قبله واحد پرداخت و امت وسط بودن را هویدا سازیم تا زمانیکه اختلافات را دامن بزنیم ما نمی توانیم به وحدت و یکپارچگی برسیم.

یکی از آرمان های پیامبر "ص" همین وحدت بین مسلمانان میباشد و هم چنان اضافه نمودند که ما مسلمانان بین خود اتفاق وحدت و هم دلی داشته و مهربان باشیم و هم چنان به نقش جوانان در دعوتگری اشاره نموده فرمودند: شما جوانان با الگوبرداری اخلاق پیامبر "ص" می توانید به یک دعوت گر قوی مبدل شوید. وی همچنین گفت: شان مهربانی پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم ، چقدر چشم گیر است ، مرتبت امت دوستی آن جناب چه پیمان برجسته است! نظر عنایت پیامبرانه آن حضرت چه میزان وسیع ودور اندیش است !... به راستی که این پیامبر عزیزی است که هرکه از دراو سربتافت به هردر که شد هیچ عزت نیافت دوست داریم پیامبر کریم واکرم را که جان درپای دعوت او بنهیم ، سر به پای سخن او بگذاریم...

قاری نور محمد روشان استاد دانشگاه قاری نور محمد روشان در مورد اخلاق و سجایای پیامبر "ص" به ایراد سخن پرداختند: و هم چنان مردم را به اخلاق و هم دلی دعوت نموده فرمودند: اقتدا به این پیامبرگرامی، الگوگیری از روش او ، انتخاب نحوه زندگی او به حیث بزرگ ترین انسان مقرب به خدا که سخن او وحی است و رفتار او زیر عنایت خداوندی است، برای هر انسان مسلمانی، سرمشق زندگی است.

وی گفت: اکنون که زاد روز فرخنده جناب رسول الله صلی الله علیه وسلم فرارسیده است وخانه دل وگل مارا نورافشان وگلباران نموده است، این روز را به شما خجسته باد گفته ومقدم این روز فرخنده پی را به کانون های گرم وصمیمی تان مبارک است ومبارک آرزو میبریم. بزرگداشت میلاد پیامبر گرامی اسلام، در فرهنگ غنی وپربار اسلا می ما ، به معنای تجدید پیمان بر سر حقانیت رسالت الهی است که ، پیامبر گرامی ما حامل آن است . به تعبیر زیبای قرآن کریم، پیامبر رئوف ورحیمی که همه زیبایی های لازمی که خداوند شایسته انسان قرار داده است ، در او تجسم یافته است و همه خوبی های درخورمنزلت انسان به حیث خلیفه خدا درزمین ، در سیرت وسلوک او ظهور نموده است. ما پیروان رسول اکرم "ص" اخلاق آن جناب را در خانه های ما عملی نموده اطفال و جوانان را تشویق نمائیم تا صفات نیک پیامبر بزرگوار اسلام را در خود عملی نمایند. ما باید یک دعوت گر واقعی باشیم دین مبین اسلام را به بلند ترین نقطه اش برسانیم و وحدت را در میان تمام مردم نگه داشته از این وحدت به نفع اسلام و مردم خویش استفاده نمائیم.

استاد فضل الله همیم استاد دانشگاه نام گذاری هفته وحدت: ریشه همدلی میان اهل تسنن و اهل تشیع همین میلاد پیامبر"ص" و هفته وحدت است ما نباید با کسانی هم دست شویم که قتل مسلمانان مظلوم و بی گناه دست میزنند وگروه های تندرو را که به قتل و انتحار دست می زنند ، کار های ایشان را تائید نکنیم. در تقویم اسلامی وملی ما مناسبت های ارزشمندی وجود دارد که هریک بخشی از هویت مردم کشور ما را آیینه داری میکند. مناسبت های مهم ومعنا داری که داشته های تاریخی ، فرهنگی و اجتماعی ما به آن وابسته است . اما در رأس این مناسبت ها، زادروز فرخنده پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم است که ما از این مناسبت میمون، به حیث انسان های مومن وباورمند به اساسات نجات بخش دین مبین اسلام ، تقدیر وتمجید می نماییم .

به اشتراک بگذارید:

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 259
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

افشای اسناد محرمانه؛ استفاده ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر همایش گرامیداشت از 26 دلو ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...