امروز  

برگزاری مراسم عاشورا در دفتر ننگرهار نهضت اسلامی افغانستان (1394)

استاد واثق مسئول دفتر ننگرهار نهضت  اسلامی افغانستان

پیام عاشورا چیست؟

سلام به روح همه شهدایی که از صدر اسلام تا این دم در حریم پاسداری از اسلام و ارزش‌های والای آن به الگوهای برتری مبدل گردیده اند به ویژه با سلام به روح بلند سید و آقای جوانان اهل جنت حضرت امام الاولیاء و قدوة الاصفیاءحضرت حسین رضی الله عنه، کسی که مکتب دار تقوا است و پیشوای مجاهدان است.

این عاشورا چه پیامی دارد که همواره حس و شعور آدمی از آن پاسخ‌های زیادی دریافت می‌کند و آن را هم سان و همرنگ با خواست‌های خود می‌داند.

می‌بینی که در این کربلا از حلقوم جنبش حسینی این آیه طنین انداز است: أ ُذِنَ لِلَّذِينَ يُقَاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَإِنَّ اللَّهَ عَلَى نَصْرِهِمْ لَقَدِيرٌ (39) می‌بینی که در قدم قدم این دشت تفتیده و سوزان یک مرد با مردانی از خانواده بیت‌الرسول در برابر یک لشکر بیدادگر و ستمگر ایستاده اند و آیه‌های قرآن کریم را تفسیر می‌کنند. درست طبیعت الهی این قیام است که قیام را جاودانه ساخته است و این قیام الی یوم حشر ادامه دارد.

امام المتقین حسین بن علی که از سرچشمه نبوت از زبان جد بزرگوار و عزیزش وحی را تر و تازه برگرفته بود، امکان نداشت تا در برابر آن همه بیدادی که بر مکتب انسان ساز دین رفته بود سکوت کند، نمی‌توانست تا در برابر آن همه بیداد آرام بنشیند، نمی‌توانست تا خود زنده باشد و دین اسلام در زیر نظر او توسط یک مشت سلطه گر معکوس ترجمه شود و مقلوب روایت گردد. این است معنای قیام این امام بزرگوار.

بلی، ما از پیام‌های این حادثه سخن می‌زنیم، ما از چند و چون کیفی آن حادثه سخن می‌زنیم، نه از کم و بیش تاریخی آن واقعه، بهترین کسی که برای ما می‌تواند از دربار و سر و صورت دربار و سامان یزیدی روایتی بکند خود همین امام حسین است، این که نوه رسول خدا که حضرت پیامبر «صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم» خود به عدول و صدوق بودن او مهر صحت گذاشته است، از سامان یزیدی بیزاری کشیده و تبری می‌جوید همین کافی است که ما از دربار یزید و آنچه او انجام می‌داد تصویری شفاف به دست بیاوریم.

سید بنارس هاشمی استاد حقوق وعلوم سیاسی

 اینکه نواسه رسول خدا بدون موجب قیام را اجازه نمی‌داد، این که فرزند رسول بدون علت خود را حصر نمی‌دید، این که یک لشکر جرار و تا دندان مسلح می‌آید و قصد جان فرزند رسول علیه الصلوات والتسلیمات را می‌نماید خود نشان از این دارد که این یزیدیان باطل و ظالم هستند.

خود این کربلا بسا از پاسخ‌ها را می‌دهد، این بی‌مروتی او این بی‌فتوتی‌ای که در حق امام حسین و یاران او انجام یافته است خود نشان دهنده‌ی این است که این طیف دیگر سزاوار رهبری جهان اسلام آن روز را ندارند. از این دلیل دلیلی واضح تر وجود ندارد که بتوان در توضیح این بیداد به سان شرحی نوشت و از تیرگی وجدان و قساوت ضمیر آنان سخن گفت.

قاری وفی الله دانشجوی حقوق و علوم سیاسی

«دورد بی پایان می فرستم  به ناجی بشریت حضرت محمد مصطفی (ص) پیامبر برحق وبه آل و اصحابش؛ برادران عزیز تجلیل و گرامیداشت از روز های مقدس یک اصل دینی ما مسلمانها است باید از این روز های مقدس با اصل ایمانداری و صداقت کامل در جامعه اسلامی تجلیل به عمل آید وشما می دانید که نهضت اسلامی افغانستان از ابتدای تأسیس تا امروز افتخار پاسداری از حرکت های دینی واسلامی را در پرتو هدایت قرآنی و سنت نبوی داشته است و روزهای مقدس دینی را تجلیل نموده است.

من قیام نکردم برای ایجاد اخلال و فساد و ظلم بلکه قیام من بخاطر امر به معروف و نهی از منکر و نشان دان راه رسول خدا (ص) و اصلاح مفاسد در امت جدم است.

دولت اسلامی افغانستان با وجود اسلامی بودن و افتخار نمودن به اصل اسلامیت نظام هنوز نتوانسته اصول و قوانین اسلامی را رعایت نماید؛ فساد اداری در جامعه بیش از پیش گسترش یافته وافغانستان در صدر لیست فاسد ترین کشور دنیا است.  ظلم و بی عدالتی در جامعه بیداد می کند، تعصبات قومی و نژادی هر روز پر رنگتر می شود.

در آخر تنها راه نجات امت مسلمه الگوبرداری از قیام عاشورا می باشد.

به اشتراک بگذارید:

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 255
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

افشای اسناد محرمانه؛ استفاده ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر همایش گرامیداشت از 26 دلو ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...