امروز  

کنفرانس «همگرائی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام» 1395/12/15

1395/12/17

روز یکشنبه 15 حوت 1395  دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان کنفرانسی را تحت عنوان «همگرائی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام» با حضور گسترده اندیشمندان، اساتید دانشگاه ها، علما، وکلای شورای ولایتی، مقام های بلند پایه دولتی، نمایندگان احزاب سیاسی، نهاد های اجتماعی و فرهنگی، جوانان و دانشجویان برگزار نمود.

ابتدا محفل باتلاوت کلام الهی توسط قاری غلام فاروق نظری آغاز گردیده و متعاقبا سرود ملی افغانستان به پاس گرامی داشت از تاریخ، فرهنگ، ایثارگریها، وحدت و... مردمان این سرزمین نشر شد.

متعاقبا آقای استاد عبدالقدیر صالحی  استاد دانشگاه هرات پشت استژ قرار گرفته و گردانندگی این همایش بزرگ را به عهده گرفتند.

(استاد عبدالقدیر صالحی  استاد دانشگاه هرات)

بعد از آن آقای محمدکریمی مسؤل دفتر نهضت اسلامی در ولایت هرات کنفرانس را معرفی نمودند.

(محمدکریمی مسؤل دفتر نهضت اسلامی افغانستان در ولایت هرات)

متعاقبا جناب مولوی سید عبدالواحد آثمی  رئیس ارشاد، حج و اوقاف ولایت هرات به ایراد سخن پرداخته در قسمت از سخنان شان سوء استفاده های مختلف از نام اسلام توسط گروه های افراطی را محکوم نموده گفتند امت اسلام و بخصوص ملت مسلمان افغانستان نیاز مند ایجاد یک راهکار واضح وروشن در مبارزه با افراط و تفریط و انحرافات می باشد و ما باید با تدبیری چنین محافل های تلاش نماییم تا کشور خود را  از بحران کنونی نجات دهیم.

(مولوی سید عبدالواحد آثمی  رئیس ارشاد، حج و اوقاف ولایت هرات)

رئیس ارشاد، حج و اوقاف هرات ضمن حمایت از برنامه های نهضت اسلامی افغانستان در هرات فرمودند؛ جریان های اصیل اسلامی باید در تعامل و تفاهم همدیگر مانع سوء استفاده از نام اسلام توسط گروه های که تحت نام های مستعار در تلاش برهم زدن وفاق، صلح و ثبات کشور ما هستند شوند. همگرایی دینی را یک نیاز مبرم ویک اصل بشماریم تا بتوانیم وفاق ملی دربین امت اسلامی بخصوص ملت مسلمان افغانستان را به ارمغان بیاوریم.

سپس استاد عبدالرؤف مخلص استاد دانشکده  دانشگاه شرعیات ومسئول رادیو قرآنکریم در رابطه به موضوع که از قبل برای شان سپرده شده بود تحت عنوان  «امت و واکاوی حبل الله» مقاله خود را ارائه نموده وضرورت امت  به حبل الله المتین را بررسی نمودند.

(استاد عبدالرؤف مخلص استاد دانشکده  دانشگاه شرعیات ومسئول رادیو قرآنکریم)

آقای مخلص دررابطه به اینکه امت اسلام باید به ریسمان خدا چنگ بزند و از تفرقه دروی جوید گفتند:  جهان اسلام برای رهایی از بحران های کنونی نیاز به یک گفتمانی دارد که بتواند افغانستان و جهان اسلام را از این معضلات نجات دهد.

سخنران بعدی استاد مهدی توکلی کارشناس مسایل مذهبی وموسس رادیو حکمت مقاله خود را تحت عنوان  «امت اسلامی از تنوع مذهبی تافرقه گرایی»  ایراد نمودند. ایشان گفتند علمای اهل سنت و اهل تشیع باید در یک گفتمان رو در رو قرار بگیرند در باره موضوعات مذهبی باهم به تفاهم برسند همدیگر را به عنوان جزئی از امت اسلام قبول کنند. تبادل افکار درمورد موضوعات عقیدتی و مذهبی داشته باشند. همان طوریکه قبلا علمای اهل سنت و تشیع با هم درتفاهم قرار داشتند وبسیاری از علمای اهل سنت شاگردان علمای اهل تشیع وعلمای اهل تشیع شاگردان اهل سنت بودند.

(استاد مهدی توکلی کارشناس مسایل مذهبی وموسس رادیو حکمت)

درادامه محترم مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی و مشاور ریاست اجراییه  دررابطه به ضرورت برگزاری کنفرانس همگرائی دینی در شرایط کنونی به ایراد سخن پرداخته فرمودند وحدت کلمه و نظر، مبحثی است که نگرانی فراوانی را برای کشورهای استکباری به بار آورده و به همین لحاظ آنان در صدد ایجاد نفاق در بین مسلمانان هستند. کشورهایی همچون آمریکا، انگلیس و اسرائیل، منبع نفاق در جهان اسلام هستند و عده‌ای از افراد فریب خورده، نقشه‌های این کشورها را در میان مسلمانان اجرا می‌کنند.

(مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی و مشاور ریاست اجراییه)

آقای مفلح در ادامه صحبت‌هایش  بر این تاکید کرد اگر جهان اسلام به صورت یکپارچه بر محور وحدت و توحید قرار بگیرند، دیگر اثری از نابسامانی‌های این روزهای مسلمانان باقی نخواهد بود.
آقای مفلح همچنین بیان می‌کند که یکی از دلایل اصلی آتش افروزی‌ها در کشورهای اسلامی، فروش جنگ‌افزارهایی کشورهای غربی و به خصوص آمریکا است که توسط برخی از کشورهای مسلمان خریداری میشود.

سپس محترم پوهندوی عبدالمجید صمیم استاد دانشکده شرعیات دانشگاه هرات درابطه به موضوعی «اسلام و پی گشت همگرایی درافغانستان» مقاله خویش را ارائه نموده وگفتند وقتی میگوییم تمام مؤمنان برادرند این در اصل دستور صریح قرآنی برای همگرایی دینی است وقتی میگوییم قرآن کتاب ماست این وجه مشترک برای ایجاد همگرایی است وقتی میگوئیم ما مسلمان هستیم شیعه وسنی  هر دو شاخه های پر بار اسلام هستند  و این طرح جامع است برای همگرائی دینی درافغانستان و از همه مهمتر در شرایط حاضر ما باید روی این مسائل اهتمام ورزیده و به صورت مؤثر دنبال کنیم.

(پوهندوی عبدالمجید صمیم استاد دانشکده شرعیات دانشگاه هرات)

سپس آقای انوارالحق جبارخیل یکی از دانشمندان کشور در رابطه همگرائی دینی سخنرانی نموده وابراز کردند  که من نه سنی هستم نی شیعه هستم من مسلمان هستم، پیرو قرآن هستم، پیامبر ما یکی هست من به عنوان کسی که در رابطه به صحت از دیدگاه اسلام تحقیق کرده ام همین حفظ الصحت در دین مبین اسلام هم طرح جامع  و واضح  در رابطه به همگرائی دینی  دارد وقتی ما نماز میخوانیم وجود ما تازه میشود و از مریضی روحی و جسمی حفاظت میشویم  برای این نماز می خوانیم که روح ما صحتمند شود تا وارد بهشت شویم واگر از نگاه روحی مریض باشیم وارد جهنم میشویم فلهذا نیاز اصلی همانا رسیدن به صحت کامل روحی است و می تواند از دریچه همگرائی دینی به حد اعلای آن دست یافت.

(آقای انوارالحق جبارخیل)

حجت الاسلام والمسلمین استاد محمدباقر یزدانی امام جمعه شهرک جبرییل - هرات مقاله تحقیقی خویش را تحت عنوان «راهکارهای قرآن و سنت نبوی برای وحدت و همگرایی» ارائه نموده و گفتند: وقتی ما به احادیث و سنت نبوی توجه جدی کنیم راهکار های متعدد برای همگرائی دینی دارد اما مشکل درکجاست؟ معضل بزرگ این است ما همدیگر پذیر نیستیم و زمانیکه ما هر دوجناح؛ اهل سنت و اهل تشیع  همدیگر را نپذیرند نمی توان به همگرائی دینی به معنای واقعی آن دست یافت.

(حجت الاسلام والمسلمین استاد محمدباقر یزدانی امام جمعه شهرک جبرییل - هرات)

در ادامه مولوی سید عبدالودود کشککی نماینده شورای  اقوام سادات در ارتباط به همگرائی دینی صحبت نموده گفتند درجهان اسلام، اکنون همگرائی دینی یک اصل شمرده میشود تا زمانیکه به همگرائی دینی دست نیابیم همواره مورد دسیسه های دشمن قرار می گیریم تا زمانیکه به ریسمان خداوند چنگ نزنیم و ملت های مسلمان از خواب غفلت بیدار نشوند، این سرنوشت ما خواهد بود. همان طوریکه امروز درکشور های مسلمان شاهد هستیم مثل میانمار، سوریه، عراق و یمن که در یک توطئه بین المللی با سردمداری آمریکا و ایادی شان در منطقه، ملت های مسلمان را به خاک وخون می کشانند.

(مولوی سید عبدالودود کشککی نماینده شورای  اقوام سادات)

 در ادامه دگروال محمد ابراهیم احمدی معاون عقیدتی و سیاسی قول اردوی ظفر 207 به نمایندگی از نیروی های امنیتی کشور صحبت نموده و از برنامه های نهضت اسلامی افغانستان حمایت خویش را اعلان داشته و از تمام علما خواستند در رابطه به حمایت از نیروی های امنیتی خاموش نباشند؛ انتحار وانفجار را مشروع ندانند و فرزندان شان که امروز درصفوف نیروی های  امنیتی برای حفظ مردم، دین و وطن خویش جانهای شیرین خویش را قربان می کنند، به خاک و خون می غلطند و به شهادت می رسند حمایت کنند.

(دگروال محمد ابراهیم احمدی معاون عقیدتی و سیاسی قول اردوی ظفر 207)

درخاتمه کنفرانس  بادعاییه الحاج مولوی غلام محمد شایق خطیب مسجد جامع بزرگ نوآباد شهر هرات خاتمه یافت.

متن کامل سخنرانی ها و مقالات ارائه شده در این کنفرانس به زودی در اختیار علاقمندان و کاربران محترم قرار خواهد گرفت.....

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 918
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
آخرین اخبار

رئیس مجلس ترکیه: واشنگتن نمی‌تواند فلسطین را از بین ...

راز "قتل" روزنامه‌نگار عربستانی؛ آیا آیفون و ساعت اپل ...

سازمان ملل خواستار محاکمه عاملان شهادت یک بانوی ...

پادشاه اردن: باید به ظلم و ستم در حق ملت فلسطین پایان ...

آتش‌بس و خروج قوای خارجی برخی از مسایل مورد بحث ...

عربستان تهدید کرد: هرگونه تحریمی را تلافی می‌کنیم

شهادت یک فلسطینی در حمله شهرک نشینان صهیونیست به نابلس

کنگره آمریکا بر تداوم کمک به افغانستان تاکید کرد

روزنامه العرب: نشست نمایندگان طالبان و دولت افغانستان ...

ترامپ؛ اگر آمریکا نبود، عربستان سعودی وجود نداشت

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

گرفتاری و اعدام رهبران جماعت ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

رئیس مجلس ترکیه: واشنگتن ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر کنفرانس "افغانستان و ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...