امروز  

درحاشیه ملاقات های پر حاشیه ارگ

1397/5/28

هفته گذشته ارگ میزبانی حاشیه داری از رهبران سیاسی قسما مخالف، داشت. رئیس جمهور غنی مخالفان را با چیدمان خود هم برای دیداربرگزید وهم به سلیقه خود از هریکی پذیرایی ویژه ای نمود. قطع نظر از این که آقای غنی در پشت چه چیزی از این رهبران بود، امابا توجه به روانشناسی مدیریتی آقای غنی، این گونه ملاقات ها را می توان تفسیری معطوف به وضعیت روانی او نمود و برایند آن را سبک وسنگین کرد.

نخست این که رئیس جمهور غنی به هیچ وجه باورمند به کار تیمی در درون حکومت خودش نیست؛ داستان سروصدا ها وچنگ و دندان بروی هم  کشیدن ها درصف انتخاباتی خودش نقل هر مجلس است. او در تیم " تداوم و تحول" نتوانست با متحد خودش تداوم را پاس کند ورسوایی کارکرد او با معاونش آقای جنرال دوستم، به یکی از آبرو رویزی های کل کشور انجامیده است. زمانی که از ترور دوستم توسط طالبان به همیاری کسانی که خود دوستم آنان را وابسته به شورای امنیت ملی میداند، امید به حذف فزیکی اواز دست رفت، قصه ایشچی با همه وقاحت آن روی تیتر رسانه های جهان رفت.

از همین درخت " تداوم و تحول " بود که ما شاهد فرو افتادن یک شاخ دیگری بودیم، نماینده رئیس جمهور در حکومت داری خوب!. زمانی که از مربع خانه تدوام وتحول دو دیوار آن فرو افتید ومابا همین چشمان خود شاهد این فروریزی بوده ایم، دیگر دلیلی به این باقی نمی ماند که توقع برده شود که رئیس جمهور برود به متحد سیاسی خود سرسازش را پیش بگیرد که بایستی به توافق طرفین به صورت مشترک کشتی دولت داری را به پیش ببرند. آنچه که مردم افغانستان شاهد آن بودند وهستند، تنها صدایی که از ارگ بیرون آمده است صدای چند دسته گی بوده است که هراز گاهی مردم افغانستان شاهد آن بوده اند و این اختلاف ها تا جای هایی کشیده شده است که یک بار دیگر مردم افغانستان نفس خود را درسینه حبس نموده اند.

با توجه به این مقدمه مختصر، حال این دکتر غنی است و روش اداره اش، خوب ویا بد به آن کاری نداریم؛اما این بزرگواران وبزرگسالانی که ظاهرا اپوزیسیون و مخالف تشریف دارند، درپی چه اند؟ اطرافیان رئیس جمهور از دیربازبرای مدیریت افکارعمومی ناچار درشرایطی که وضعیت به گونه حادی رسیده باشد، چنین برنامه هایی را می ریزند. همان گونه که بعد از انفجاردوسال قبل درچهارراهی زنبق، رئیس جمهور برای مدیریت افکارعمومی رمضان را درملاقات ها سپری نمود. اما سوال این جا است که تا حال جزئیات این ملاقات های اخیر میان رئیس جمهور واین به اصطلاح اپوزیسیون افشا نشده است که چه بوده است و حاصل این گفتگو ها چیست و تا چه اندازه به مصالح مردم افغانستان مرتبط بوده است؟ سوالاتی از این دست بی شماراست که بایستی این سران اپوزیسیون آن را صاقانه به مردم توضیح دهند که شور بختانه تا حال حرفی که از سازنده بودن این ملاقات ها حکایت کند، از دهن این مخالفان بیرون نپریده است. درست این چیزی است که به وضوح نشان میدهد که این دید و وادید ها تنها به درد صفحه فیسبوک سخنگویان ارگ می خورده است و بس.

اگر صداقتی در کار می بود، بایستی این مخالفان سیاسی درروشنی کامل به مردم افغانستان چه قبل وچه بعد ازملاقات توضیحات مفصلی میداشتند. اما دیدیم که این گونه نشد؛ نه تنها که دولت به این گونه ملاقات ها بهایی نبخشید بلکه یگانه خواست احزاب وابسته به این مخالفان را نیز درباب انتخابات نپذیرفت. حال سوالی که ظاهرا بی پاسخ مانده است، این است که هنوزهم مدیریت ذهنی این مخالفان مگر به دست ارگ نیست؟ مگر هریک داشتن رابطه ای ولو محدود بارئیس جمهورغنی را برای خود به عنوان حربه ی برای روز مبادا نگاه ننموده اند؟ مگراگر ارگ لبخندی بزند، روابط سردویخ زده در گرمای آن به زودی آب نخواهد شد؟ این پرسش ها و پرسش های دیگری از این دست گریبان گیر این سران اپوزیسیون است که قسما میان موقف های سیاسی آنان دردرون وبیرون حکومت به مشکل است که مرز مشخصی آدم ببیند. زیرا عده ای تا پیمانه زیادی از آن سوی ورق شریک حکومت اند و بهره مند از همه مزیایی آن. پس توقع موقف اپوزیسیونی از این قماش افراد که درکنار و رو به روی غنی دیده شده اند، جزیک نمایش چیز دیگری کمتر می تواند آنرا باور نمود. از جانب حکومت اگر این رفتارها درهمان سال های نخست حکومت آقای غنی اتفاق می افتاد باز هم تا حدودی برای گرم نمودن افکار عامه شاید کار گرمی افتاد اما اکنون در کمتر ازیک سال از عمراین حکومت وباشناختی که مردم از نوایای دولت واپوزیسیون دارند، کمتر باورمی توان کرد که برگزاری این گونه جلسات برای دوسوی مذاکره سود وثمری به بار آورده باشد. زیرا با شکست تیم "تحول و تداوم" ونیز با صف عوض نمودن های طولانی ای که در میان مخالفان دیده شده است، به مشکل می توان باور نمود که که اکنون دم انتخابات و پس از ریختن همه آبها به آسیاب، بتوان انتظار داشت که اینگونه ملاقات ها ره به جایی ببرد و برای ملت سرخورده بهانه ای برای امید ببخشد.

محمد مختار مفلح

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 260
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
آخرین اخبار

افشای اسناد محرمانه؛ استفاده از تسلیحات فرانسوی علیه ...

پمپئو به روسیه، کوبا و ایران برای حمایت از ونزوئلا ...

دیدار وزرای خارجه روسیه و فلسطین

مخالفت اعضای ناتو بر استفاده از واژه «تروریسم اسلامی»

انتقاد خلیل‌زاد از عدم تمایل طالبان به مذاکره صلح در ...

اختلاف‌ها در شورای رهبری مصالحه برای شکل‌دهی هیئت ...

فرمانده نظامی جدید سودان: نظام عمر البشیر را ریشه‌کن ...

تعداد جانباختگان سیل ایران به ۷۶ نفر رسید

حمله موشکی اسرائیل به سوریه؛ سه نفر مجروح و تعدادی ...

عدم عذرخواهی سفیر انگلستان بابت قتل‌عام در هندوستان

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

افشای اسناد محرمانه؛ استفاده ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر همایش گرامیداشت از 26 دلو ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...