امروز  

گرامیداشت از چهل و یکمین سالروز «روز زمین» در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان

1396/1/13

در محفلی که به مناسبت گرامیداشت از چهل و یکمین سالروز «روز زمین» در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان برگزار شده بود، جمع کثیری از علما، دانشجویان، اندیشمندان و... شرکت نموده بودند.

محفل با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز سپس مولوی محمد مختار مفلح مشاور ارشد ریاست اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان و رهبر نهضت اسلامی افغانستان سخنرانی نمودند.

فشرده ای از سخنرانی ایشان در این محفل را با هم مرور می کنیم:

«در ابتدا از حضور گرم شما سروران گرامی در این محفل صمیمانه تقدیر و تشکر می نمایم!

این روز مربوط به سال 1976 میلادی است که اشغالگران، هزاران جریب از اراضی فلسطینیان را مصادره کردند، در جریان درگیریهای به وجود آمده در پایان روز عده ای از مردم فلسطین به شهادت رسیدند.

 در سال ۱۹۶۷ ملت های عرب با قیام سراسری خود، سیاست های جاری مصادره و قلع و قمع فلسطینیان و یهودی سازی را محکوم کرده و بر لزوم ریشه کنی اشغالگری از سرزمین فلسطین پافشاری کردند و این روز به عنوان "روز زمین" در فلسطین شناخته شد. روز ۳۰ مارس هر سال "روز زمین" در فلسطین نامگذاری شده است.

ملت های عرب پس از برگزاری نماز جمعه مجدداً تظاهرات سراسری راه می اندازند تا توجه جهانیان به خطری که قدس را تهدید می کند جلب شود. وابستگی و دلبستگی مردم فلسطین به سرزمین خود و مقدسات آن کاملاً عمیق و پیوسته است. برگزاری تظاهرات " روز زمین " هدفش تأکید بر حقوق حقه فلسطینیان و تمسک جستن به اصول ثابت ملی در فلسطین می باشد.  تحرک ملت های مسلمان موجب دستپاچگی اشغالگران می شود.  بی شک اشغالگران از دست زدن به هر اقدامی که مخالف با قوانین بین المللی و کشتن افراد بی گناه باشد خودداری نخواهند کرد.

(مولوی محمد مختار مفلح)

عزیزان شما بهترمیدانید که بعد از مبارزات‌ بي‌امان‌ كشورهاي‌ اسلامي‌ با كشورهاي‌ استعماري‌ و خيزش‌ نهضت‌ها و حركت‌هاي‌ بيدارگرايانه‌ در سرتاسر كشورهاي‌ اسلامي‌ كه‌ منجر به‌ استقلال‌ اكثر كشورهاي‌ اسلامي‌ گرديد و نيز در پي‌ رويارويي‌ فكري‌ و علمي‌ اين‌ كشورها با جهان‌ غرب‌، اين‌ احساس‌ در جهان‌ غرب‌ و دولت‌مردان‌ استعمارگر آنان‌ به‌ وجود آمد كه‌ تفكر اسلامي‌ همواره‌ مي‌تواند زنگ‌ خطر جدّي‌ براي‌ اهداف‌ استعماري‌ آنان‌ باشد و تمدن‌ اسلامي‌ با درون‌ مايه‌هاي‌ فكري‌ پويا و تعاليم‌ انساني‌ و اخلاقي‌ والاي‌ خود مي‌تواند در درون‌ جوامع‌ غربي‌فراگير شود؛ از اين‌ رو در مقابله‌ با تفكر اسلامي‌ به‌ تبليغات‌ واهي‌ پرداختند و اسلام‌ و تفكر اسلامي‌ را به‌ عنوان‌ يك‌ خطر جدّي‌ معرفي‌ نموده‌ و با استفاده‌ از قدرت‌ اقتصادي‌ و رسانه‌اي‌ شروع‌ به‌ بحران‌ سازي‌ در ميان‌ جوامع‌ اسلامي‌ نمودند كه‌ ترويج‌ تفكر ناسيوناليستي‌، منازعه‌ اعراب‌ و اسراييل‌، جنگ‌ خليج‌ فارس‌، تحريك‌ عراق‌ عليه‌ ايران‌، مسئله‌ كشمير، افغانستان‌، الجزاير و جنگ‌ صرب‌ها عليه‌ مسلمانان‌ بوسني‌ و هرزگوين‌ و جنگ‌هاي‌ قبيله‌اي‌ در كشورهاي‌ اسلامي‌ آفريقا و ترويج‌ و تبليغ‌ برخي‌ از مذاهب‌ تحريف‌ شده‌، از جمله‌ آنها مي‌باشد

از سوي‌ ديگر، سازش‌ خيانت‌ بار برخي‌ از سران‌ كشورهاي‌ اسلامي‌ و سرسپردگي‌ به‌ دولت‌مردان‌ غربي‌ و عقب‌ نشيني‌ در برابر خواسته‌هاي‌ استعماري‌ آنان‌ و حتي‌ همكاري‌ گسترده‌ با آنان‌ در جهت‌ سركوب‌ مبارزات‌ حركت‌ها و مقاومت‌هاي‌ اسلامي‌، آنان‌ را در پيشبرد اهداف‌ بدخواهانه‌شان‌ گستاخ‌تر ساخته‌ است‌. در شرايط‌ كنوني‌ وجود اين‌ بحران‌ها و بحران‌ سازي‌هاي‌ جديد كه‌ پيوسته‌ از طرف‌ جهان‌ غرب‌ و بدخواهان‌ جهان‌ اسلام‌ صورت‌ مي‌گيرد توانسته‌ از سرعت‌ فراگير شدن‌ تعاليم‌ اسلامي‌ و پويايي‌ تمدّن‌اسلامي‌ بكاهد و چهره‌اي‌ مخدوش‌ از وضعيت‌ فرهنگي‌ و اقتصادي‌ كشورهاي‌ اسلامي‌ ارائه‌ نمايد.

بعد از اشغال‌ خاك‌ فلسطين‌ توسط‌ اسراييل‌، همواره‌ فضاي‌ حاكم‌ بر خاورميانه‌ تنش‌ آلود و پر آشوب‌ بوده‌ است‌. اسراييل‌ با اخراج‌ فلسطيني‌ها و اسكان‌ يهوديان‌ در خاك‌ فلسطين‌، ترور و كشتار بي‌رحمانه‌ مردم‌ فلسطين‌ و زورگويي‌ به‌ همه‌ كشورهاي‌ اسلامي‌، احساسات‌ تمام‌ مسلمانان‌ را جريحه‌دار ساخته‌ و با پشتيباني‌ كشورهاي‌ غربي‌، به‌ ويژه‌ آمريكا و انگليس‌، جهان‌ اسلام‌ را هر روز با بحران‌هاي‌ جديد درگير مي‌سازد.

بهانه‌جويي‌ها و توسعه‌طلبي‌ ارضي‌ اسراييل‌ زمينه‌ را براي‌ حضور مداوم‌ نيروهاي‌ آمريكايي‌ در خاورميانه‌ فراهم‌ ساخته‌ و آمريكا از اين‌ طريق‌ در جهت‌ گسترش‌ مناسبات‌ استعماري‌ خود با كشورهاي‌ عربي‌ و نظارت‌ كامل‌ بر خاورميانه‌ در راستاي‌ سركوب‌ نمودن‌ حركت‌هاي‌ ضد استعماري‌ و نيز اشغال‌ برخي‌مناطق‌ استراتژيك‌، به‌ بهترين‌ شكل‌ بهره ‌برداري‌ نموده‌ است‌.

استادان اندیشمندان عزیزان اشتراک کننده درین محفل خجسته ازاینجابه صراحت یکباردیگراعلام میدارم که نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس همانگونه که بارها تکرار نموده است؛ درد افغانستان را در یک چارچوب بزرگ به بررسی گرفته است. نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس معتقد اند که بحران افغانستان همان گونه که خود می تواند در امنیت ، آسایش و رفاه سایر کشور های اسلامی اثر گذارد، همچنان سایر بحران های جهان اسلام نیز می تواند چنین تاثیری داشته باشد . ازاین منظر آنچه که در سرزمین فلسطین از سوی رژیم صهیونیستی اعمال می شود ، خود در عین حالی که نقض گسترده حقوق ملت فلسطین و هتک حرمت به مقدسات جهان اسلام را به نمایش می گذارد، بر اوضاع کشور اسلامی ما که خود در چنبره کشورهای سلطه گر قراردارد، نیز تهدید به حساب می آید.

بنابرین هیچ راهی در برابر ملت های مسلمان جز راه پایداری و ادامه مبارزه و مقاومت نمانده است. طلیعه پیروزی پدیدار شده است و بیداری اسلامی توسط ملت ها به وجود آمده و تجسم اراده مردمی شده است.

فلسطین نیز بهار خود را خواهد یافت.

عزیزان گرامی راه حل وحدت امت است وحدت ملت ها موجب نیرومندی است و جنگ بازپس گیری سرزمین اشغالی هرگز بدون استرداد زمین اشغال شده، متوقف نخواهد شد و مردم فلسطین همچنان در سنگر خود در داخل این کشور مقاومت می نمایند و آرمان قدس همواره مسئله محوری و اصلی خواهد بود که همه ملت های مسلمان را دور خود گرد می آورد  بنابرین اصل که همان یاری مستضعفان میباشد

 گرامیداشت از چنین مناسبت های جزء برنامه های نهضت اسلامی افغانستان بوده و تلاش می نماید تا همه ساله آنرا در یاد و خاطر ملت مسلمان افغانستان زنده نگهدارد تادرجهاد برحق ملت بزرگ فلسطین همه باهم سهیم گردیم»

مولوی حبیب الله حسام استاد دانشگاه و رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان سخنران بعدی این محفل بود؛ ایشان در بخشی از سخنانشان گفتند: موضوع و مسئله فلسطین نسبت به دیگر کشورهای اسلامی چند شاخصه و ویژگیهای خاصی دارد و اگرنه امروز متاسفانه اکثر کشورهای اسلامی به فلسطین اشغالی تبدیل شده است

نکته اول نگاه راهبردی و استراتیژیک دنیای استعمار نسبت به جهان اسلام و بخصوص حرمین شریفین است؛ استعمار تلاش دارد تا برای تسلط یا اشراف داشتن برسرزمین وحی و دیگر بلاد اسلامی، ابتدا سرزمین فلسطین را انتخاب کرده است.

(مولوی حبیب الله حسام رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان)

شاخصه و ویژگی های دیگر سرزمین فلسطین این است که در آنجا مسجدالاقصا قبله اول مسلمانان تحت اشغال است، عروجگاه نبی مکرم اسلام (ص) تحت اشغال است، سرمین انبیای الهی تحت اشغال است.

ایشان در مورد اینکه آیا سرزمین فلسطین جایگاه یا وطن صهیونیست ها یا یهودیان فعلی که از سراسر دنیا جمع شده اند می باشد یانه؟ گفتند این یک بحث کاملا تاریخی، تحقیقی و علمی است و در این مورد باید گفت سرزمین فلسطین به دو دوره تقسیم می شود؛ قبل از تاریخ که بر اساس اسناد تاریخی، در این سرزمین بنی اسرائیل نبوده و بعد از تاریخ که بنی اسرائیل در آن زندگی کرده است یعنی در دوران انبیاء بنی اسرائیل. مرحله سوم کساینکه ادعای مالکیت این سرزمین را دارد یعنی اسرائیل امروز آیا همان بنی اسرائیل است؟ نه اینها آنها نیستند؛ اینها همان یک مشت آواره ای می باشند که از سراسر دنیا به وسیله استعمار جمع آوری شده و در این سرزمین سکنا داده شدند.

ایشان در مورد خطر اسرائیل برای دنیای اسلام نیز گفتند: امروز خط دفاعی اسرائیل فقط اسرائیل نیست و کشورهای ماحول خودش هم نیست بلکه محور دفاعی آنها به قفقاز و چین و فراتر از خاورمیانه رفته است.

ایشان همچنین گفتند: امروز متاسفانه اسرائیل و حامیان شان در یک برنامه دقیق و از قبل تنظیم شده و در غفلت و خاموشی دنیای اسلام  موانع، ارتش ها و قدرتهای که تهدیدی برای اسرائیل بودند درهم کوبیدند و به اضمحلال کشاندند و به پادشاه نشینان عربی دیکته کردن که جنبشهای اسلامی را سرکوب کنند تا مشکلی برای سلطنت آنها نباشند و آنها نیز چنین کردند.

ایشان در مورد توطئه های مرموز استکبار جهانی گفتند: همین جنگیکه داعش به نام خلافت اسلام به راه انداخته اند، متاسفانه چقدر منابع و امکانات مسلمانان، انسانهای عالم، متفکر و نظریه پرداز را از دست دادیم چقدر امکانات، کتابها اثار، گنجینه ها و نماد تاریخی اسلامی از بین رفت.

مولوی حسام در باره حرکت خزنده و پنهان استعمار گفت: به عنوان مثال مبلغین و متفکران مسیحی می گویند که اصلا لازم نیست مسلمانان را به مسیحیت دعوت کنیم و این کار راهم نمی کنیم ولی تلاش ما این است که چقدر مسلمان را بی دین می توانیم بکنیم و این کار خود بخود برای ما نتیجه می دهد. چه در بسا از کشورهای اسلامی با خالی کردن نصاب تعلیمی در مدارس، موسسات تحصیلی، دانشگاه ها و... از روح اسلام به این کار موفق شدند. تلاش استعمار این است که فضایل اخلاقی و داشتن ارتباط با خدا را از اندیشه و تفکر جوانان بردارد.

(محمد کاظم حسنی بامیک عضو رهبری نهضت اسلامی افغانستان)

سخنران بعدی این محفل آقای کاظم حسنی بامیک استاد دانشگاه و عضو رهبری نهضت اسلامی افغانستان بود ایشان نیز در بخش از سخنانشان گفتند:  سیاست‌های رژیم اشغالگر و نژادپرست صهیونیستی بر این پایه طرح‌ریزی شد که اندیشه دولت یهودی را تثبیت نماید و به جای پشتیبانی از قرار گرفتن 2 دولت در مرز های 1967، رژیم اشغالگر اسرائیل به این نتیجه رسید که به همه فلسطین تاریخی به عنوان بخشی از رژیم اشغالگر اسرائیل بنگرد. از این رو، این رژیم از زمان پیامد‌های (روز زمین) سیاست مصادره زمین‌های فلسطینی ها را متوقف نکرده است تا جایی که امروز  85 درصد از مساحت فلسطین تاریخی را در اختیار دارد که بیش از 27 هزار کیلومتر مربع است؛ تا جایی که برای فلسطینی‌ها تنها حدود 15 درصد  از سرزمینشان باقی مانده است.

(جلال احمدی مسئول دارالانشاء نهضت اسلامی افغانستان)

در اخیر اعلامیه نهضت اسلامی افغانستان توسط جلال احمدی مسئول دارالانشاء نهضت اسلامی افغانستان قرائت گردید ومحفل با دعائیه پایان یافت.

 

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 1027
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
آخرین اخبار

حملۀ طالبان بر اردوگاه گرین ولیج؛ حالت ۳۰ تن از ...

ریاست گروه 1+77 در سال 2019 به فلسطین واگذار شد

زمزمه‌ تازه ترامپ؛ این بار خروج از ناتو

خلیل‌زاد: هدف سفر‌هایم شکل‌گیری اجماع برای آغاز ...

اردوغان: برای مبارزه با تروریسم نیاز به اخذ اجازه از ...

اجلاس داووس سه‌شنبه هفته آینده آغاز می‌شود

آغاز نشست فرماندهان نظامی ناتو در بروکسل

تاکید کشورهای آسیای مرکزی و هند بر حفظ ثبات و امنیت ...

نخست وزیر اسرائیل "صدها حمله به اهداف ایرانی" در سوریه ...

سرور دانش: کمیسیون‌های انتخاباتی در حق شهروندان جفا ...

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

گرفتاری و اعدام رهبران جماعت ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

حملۀ طالبان بر اردوگاه گرین ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر کنفرانس "افغانستان و ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...