امروز  

گرامیداشت از میلاد مبارک؛ رسول وحدت حضرت محمد مصطفی (ص) در هرات

1395/9/24

در طول تاریخ بشر جریان‌های غیر متعالی بسیار کوشیده‌اند تا با اسلام ستیزی و ترویج به اصطلاح انسان گرایی یا انسان مداری با محوریت خواست‌های انسان، در حقیقت حرکت رو به کمال انسان را متوقف سازند.

یکی از زشت‌ترین و ناپسندترین این اقدامات تخریب وجهه اسلام و چهره‌ی آسمانی پیامبر اکرم(ص) و توهین به مقام رفیع ایشان است که ضرورت توجه به مقام پیامبر(ص) به ویژه در میان مسلمانان و ترویج سیره ایشان را بیش از پیش نمایان ساخته است. در راستای مقابله با این جریانات و فراهم سازی زمینه شناخت ابعاد شخصیت حقیقی پیامبر بزرگوار اسلام، و بزرگداشت از هفته وحدت که بدون شک ایشان پیام آور توحید و رسول وحدت بوده و وحدت امت اسلامي، از اصول مورد تأكيد پيامبر اعظم (صلی الله علیه و آله و سلم) ‌می باشد همایش با شکوهی به همت و تلاش مسئولین دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان زون غرب شهر هرات، با اشتراک ده ها تن از علما، متنفذین، اساتید دانشگاها، دانشجویان، جوانان و فرهنگیان در تالار علمی- فرهنگی ابن سینا در تاریخ 21 قوس 1395 برگزار گردید.

در این همایش سخنرانان به ترتیب ابعاد شخصیتی و سيره و فضائل اخلاقی پیامبر گرامی اسلام (ص) را به عنوان الگو و سرمشق زندگی همه ملل مسلمان مورد بررسی قراردادند.

ابتدا محفل با تلاوت کلام الهی  توسط مولوی عبدالحمید آغاز گردید!

غلام محمد مصؤن

سپس استاد غلام محمد مصؤن یکی از پیشگامان جهاد در ولایت هرات به ایراد سخن پرداخته فرمودند: قرآن کریم همبستگی را برای مسلمانان ضروری تلقی کرده است و از آنان می خواهد تا در گسترش این فرهنگ کوشا باشند. قرآن کریم کسانی را که خدای واحد را می پرستند، به سوی یک قبله نماز می گذارند، کتاب آسمانی شان قرآن است و پیامبر والایشان حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله وسلم می باشد، به اتحاد و یگانگی فرا می خواند و همه امت اسلامی را از منازعه و اختلاف باز می دارد.

اسلام مسلمانان را امت واحده خوانده است: «ان هذه امتکم امه واحده و انا ربکم فاعبدون». و مؤمنان برادر يکديگر معرفي شده اند: «انما المؤمنون اخوه فأصلحوا بين اخويکم» بنابراين اختلاف در پاره اي از مسائل مانع اخوت اسلامي و وحدت مسلمانان نمي شود وقتي اسلام به مسلمانان سفارش مي کند که با پيروان اديان آسماني و مکاتب ديگر بشري با عدل و مسالمت رفتار شود و آنان را به مشترکات توجه مي دهد. آيا مسلمانان نبايد با توجه به مشترکات و کنار گذاردن اختلافات با يکديگر با مسالمت و عدل رفتار کنند. بنابراين با توجه به آنچه بيان شد روشن است که وحدت ميان مسلمانان و اتحاد بين فرق اسلامي امري لازم و ضرروي است

حالا باید ما مسلمانان، رهنمودهای قرآن را همواره سرلوحه زندگی شان قرار داده، با تکیه بر مشترکات عقیدتی خویش، گام های مهمی را برای تحقق وحدت بردارند.

درادامه این همایش مولوی سیدعبدالودود کشککی خطیب مسجد جامع امیر اسماعیل خان به ایراد سخن پرداخته گفتند:  باوصف اینکه روز میلاد سرورکائنات حضرت خیرالبشر روز وحدت مسلمین است اما متاسفانه گاهی به مسایلی برمیخوریم که تجلیل از روز میلادنور را بدعت میدانندکه این معضله دربین جوامع اسلامی اتفاق افتاده است مابه سراحت بیان میداریم وقتی تجلیل از ایام غیرمتبرک درجوامع اسلامی به اوجش رسیده است وانواع مختلف ازآنها گرامیداشت صورت میگیرد پس چرا تجلیل از میلاد پیامبر(ص) که راه وحدت واخوت را نشان میدهد واتفاق واتحاد را دردل های اهل مسلمین زنده می نماید را ننماییم؟ موضوع دوم هفته وحدت است، منظور از وحدت اسلامی، همکاری و تعاون پیروان مذاهب اسلامی براساس اصول مسلّم و مشترک اسلامی و اتخاذ موضع واحد برای تحقق اهداف و مصالح عالیه امت اسلامی و موضع گیری واحد در برابر دشمنان اسلام و احترام به التزام قلبی و عملی هریک از مسلمانان به مذهب خود است.

سیدعبدالودود کشککی

وحدت اسلامی که معمار آن پیامبر گرامی اسلام ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ  یکی از عوامل مهم پیشرفت ها و پیروزی های پی درپی اسلام بوده است. بی شک پیامبر(ص) پس از تحمل سختی های بسیار که برخاسته از ایمان سرشار الهی او بود، توانست بین قبایل متفرق و متنازع عرب جاهلی، که برخی از آنها سابقه جنگ ها و نزاع های چند صد ساله داشتند، همدلی و الفت ایجاد کند و براساس وحدت اسلامی، تمدنی نو و جامعه ای نمونه بسازد. حالا باید ما مسلمانان، رهنمودهای قرآن را همواره سرلوحه زندگی مان قرار داده، با تکیه بر مشترکات عقیدتی خویش، گام های مهمی را برای تحقق وحدت برداریم.

سپس پوهنیار محمد رفیق غریق ماستر علوم اسلامی واستاد دانشگاه هرات درباب حقوق پیامبر (ص) سخنان خویش را آغاز کردند ایشان ابراز نمودندکه پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) برما حقوقی دارند وباید امت اسلامی وظیفه و وجیبه خویش بدانیم وحقوق پیامبر(ص) را ادا نماییم همانطوریکه از میلاد نبی اکرم(ص) گرامیداشت به عمل می آوریم بیاییم اتفاق، اتحاد، صداقت  وایمانداری خویش را مطابق به خواسته پیامبر اسلام تنظیم نماییم بیایید ریشه جهالت ونفاق  را ازبین جوامع اسلامی ریشه کن کنیم.

پوهنیار محمد رفیق غریق

شما می دانید که دسته ای از علل و عواملی وجود دارد که به اتحاد بین مسلمانان آسیب می رساند و آن را از میان برمی دارد و پراکندگی و اختلاف را جانشین آن می کند. این عوامل ممکن است بیرونی یا درونی، نظری و فکری و یا عملی باشد. مسلمانان وظیفه دارند نقاط آسیب زا را بشناسند و در برطرف کردن آن تلاش کنند. یکی از عوامل تفرقه و از بین برنده وحدت مسلمانان، رواج روحیه دنیاطلبی و بی تقوایی است. اگر مسلمانان و به ویژه علمای ادیان و مذاهب بر هوای نفس خود غلبه نکنند و هدف آنان منافع زودگذر دنیوی باشد، نزاع و اختلاف آنها منجر به پراکندگی خواهد شد. یکی از ویژگی های دنیاطلبان این است که همواره در حال نزاع و اختلافند.

عامل دیگر تفرقه و اختلاف، حاکم کردن افکار غیرقرآنی است. مسلمانان بنابر نص قرآن، وظیفه دارند به هنگام اختلاف در امورشان، قرآن و پیامبر را مرجع و فصل الخطاب قرار دهند. بنابراین، دوری حاکمان و مردم جوامع اسلامی از قرآن و روی آوردن به مکاتب بشری و مادی، برای پایداری اجتماع مسلمانان بسیار خطرناک و مهلک است.

عبدالله فقیهی

در ادامه  محترم عبدالله فقیهی رئیس انجمن مدافعین حق که یکی از سخنرانان این همایش بود، دین اسلام را بهترین دین و راه و رسم صلح و خوبی ها دانسته گفتند: «ما مسلمانان به همه ادیان و پیامبران الهی احترام می گذاریم؛ اما معتقدیم که پیامبر اکرم (ص) آخرین سفیر خدا و اسلام آخرین دین الهی و جامع همه خوبی ها و کمالات ادیان گذشته است.

وی در بخش دیگر از سخنان شان با اشاره به سوء استفاده گروه های افراطی و تروریستی از نام اسلام گفتند: «قطعا اینکه برخی از گروه های که با نام اسلام دیگران را تکفیر نموده و جان و مال دیگران را حلال می دانند و در جامعه ایجاد رعب و وحشت می کنند با آموزه های پیامبر (ص) هیچ آشنایی و تطابقی ندارند. اینها که باید با رفتار خود عشق و محبت را در جامعه منتشر می کردند کاری کرده اند که مردم از اسلام می ترسند. حرکت های خشونت آمیز این گروه های تروریستی که در همه جای دنیا به چشم می خورد، هیچ ربطی به اسلام عزیز ندارد».

سپس  بیانیه رهبری نهضت اسلامی افغانستان  محترم مولوی محمد مختار مفلح توسط محمد کریمی مسؤل دفتر ولایتی هرات قرائت گردید.

محمد کریمی مسؤل دفتر ولایتی هرات

متن بیانیه مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان

میلاد مبارک؛ رسول وحدت حضرت محمد مصطفی (ص) رمز پیروزی امت مسلمه

«

متن بیانیه مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان درهمایش میلادالرسول(ص) وهفته وحدت درهرات

میلاد مبارک؛ رسول وحدت حضرت محمد مصطفی (ص) رمز پیروزی امت مسلمه

از آن هنگام که خورشید فروزان اسلام بر سرزمین سرد و تاریک جاهلیت دمید و سپیده صبح امید، افق زندگی جاهلی را روشنایی بخشید، نور امید و رهایی در دل بردگان تابیدن گرفت و دیدگانشان به درخششی جاودانه فروغ گشت. نغمه توحید، کران تا کران را درنوردید و قوم ها و قبیله های پراکنده را با دعوت به اعتصام به حبل متین الهی، متحد و منسجم ساخت. این همه، به برکت میلاد نور، پیام آور توحید، رسول وحدت، حضرت ختمی مرتبت، محمد مصطفی صلی الله علیه و آله وسلم بود که با بعثت خویش، شعار برادری و پیمان اخوت را برای جوامع بشری به ارمغان آورد. اکنون که بیش از 1400 سال از آن روزهای پرشکوه و به یادماندنی می گذرد، هنوز هم آن نغمه شورانگیز، قلب و اندیشه مؤمنان را به یکدیگر نزدیک ساخته، آنان را به گزینش برترین راه رهایی ـ که توحید کلمه و کلمه توحید است ـ فرا می خواند.

بلی اسلام به عنوان مکتب جامع و جاوید، همان گونه که عرصه دعوت خویش را به قوم و ملت خاصی محدود نکرده است، اتحاد امت اسلامی را در صدر برنامه های سیاسی و اجتماعی خویش قرار داده و عقد اخوت دینی را میان فرزندان امت اسلامی استحکام بخشیده است. وحدت اسلامی که قوی ترین عامل توانمندی و اقتدار امت مسلمه محسوب می شود، از دیرباز دستخوش توطئه های دشمنان این امت قرار گرفته است. استعمارگران خارجی و ایادی داخلی آنان که قوّت خود را در ضعف جوامع اسلامی می جویند، برای غارت منابع و ثروت های ملل اسلامی، سعی در فرو ریختن جوّ اعتماد و فضای برادری حاکم میان ملل اسلامی داشته اند

که نمونه بارز آنرا می توان در بحران موجود در جهان اسلام مخصوصاً افغانستان، فلسطین، عراق، سوریه، یمن، لیبی و...  مشاهده کرد.

برادران مؤمن و خداجو!

به راستی یکی از زیباترین و والاترین واژه ها، واژه وحدت و برادری است. برادری و وحدتی که پیامبر (ص) در استمرار رسالت دیگر انبیای عظام برای جوامع بشری به ارمغان آورد. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم مهاجرین و انصار را به میثاق اخوت و عقد برادری فرا خواند و بدین سان گل بانگ وحدت برای نخستین بار در فضای مدینه طنین افکند و دل و جان قرون و اعصار را نوازش داد و سنگ زیرین بنای اتحاد و همبستگی اسلامی نهاده شد و ارزش های متعالی اسلامی و برادری و اتحاد، جانشین ارزش های پوچ و خیالی جاهلی شد.

آری پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله وسلم با استناد به آیات قرآن، جوامع اسلامی رابه اعتصام به حبل متین الهی و پرهیز از تفرقه و تشکیل امت واحده در سایه عبودیت اللّه، دعوت کرد. مسلمانان نیز در پرتو عمل به این دعوت و حرکت در طریق وحدت، متحد شدند و بر دشمنان چیره شدند و دیری نپایید که فتح و پیروزی را در آغوش کشیدند.

مؤمنان وارسته!

اتحاد و الفت، بزرگترین دستاورد پیامبراکرم صلی الله علیه و آله وسلم

بله بزرگ ترین دستاورد رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلم ایجاد الفت و اتحاد در میان مردمی متفرق و پراکنده بود؛ مردمی که به واسطه تعصبات جاهلی به جان هم افتاده، در حال سقوط بودند که پیامبر گرامی اسلام (ص) با تعالیم اسلامی همه را متوجه خدای یگانه کرد و امتیازات موهوم از قبیل مال و ثروت و نژاد و رنگ و حسب و نسب و امثال آنها را از میان برداشت و تنها تقوا، علم و مجاهدت را ملاک برتری و فضیلت دانست.

بدون شک عزت و سربلندی و تعالی هر امت در یگانگی و همبستگی آنهاست. اتحاد و اتفاق بزرگ ترین عامل قدرت و شوکت هر جامعه و امت میباشدامادر مقابل، ذلت و سرافکندگی و سقوط هر امت در تفرقه و پراکندگی آن نهفته است. بر همین اساس پیشوایان دین با بیان سرگذشت امت های پیشین، مردم را به عبرت گرفتن از سرنوشت آنها و تفکر در علل تعالی و سقوط آنها، فرا خوانده و بعد از تحلیل این امر، مسلمانان را به کارهایی که موجب عزت و شوکت و قدرتشان می شود، تشویق فرموده است.

توحید کلمه، شالوده همه ادیان آسمانی

آری در گستره گیتی، واژه دل انگیز وحدت ستاره وار می درخشد و پرتو هستی آفرین آن، زوایای آفرینش را زیب و زینتی خاص می بخشد و گوهر تکامل و عروج به ملکوت و لقای حق را در اختیار انسان می دهد. با گذر و نظر به ژرفنای تاریخ انسان و مروری عبرت آموز بر احوال امت های پیشین، نقش بالنده و نیروی سازنده کلمه توحید و توحید کلمه ـ که شالوده و اساس محکم و استوار ادیان آسمانی است ـ در مجد و عظمت و عزت جوامع بشری به خوبی نمایان می شود. در نقطه مقابل آن، آهنگ شوم افتراق و اختلاف که خشت آغازین بنای کفر و شرک است ارمغانی جز ویرانی و تباهی و مرگ نداشته است.

عزیزان گرامی!

آنچه که می تواند وحدت را به جهان اسلام بازگرداند، ايجاد نظام فكري، فرهنگي و عقيدتي، و باورهاي جهان‏شمول، نخستين گام در جهت همياري مسلمانان و ظهور نهضت جهاني اسلام مي‏باشد.

رهبران و پيش آهنگان فكر و انديشه، كه از لحاظ منابع فكري و فرهنگي غني هستند، و در سراسر سرزمين‏هاي اسلامي حضور دارند، اگر به صورت فعالانه با اتكا به مباني خودي وارد عمل شوند، تحول بنيادي در فرهنگ جوامع به وجود خواهند آورد؛ زيرا بحران هويت و انحطاط فكري جوامع اسلامي ناشي از كمبود اندیشه ‏هاي فكري نمي‏باشد، بلكه ناشي از حضور و قبول اندیشه ‏هاي فكري غیر خودي است.

پس وظيفه ما همه مسلمين است، وظيفه علماي اسلام است، وظيفه دانشمندان مسلمين است، وظيفه نويسندگان مسلمين است... كه هشدار بدهند به ممالك اسلامي كه ما خودمان فرهنگ غني داريم... مسلمان‏ها بايد خودشان را پيدا كنند؛ يعني بفهمند كه خودشان داراي يك فرهنگ مشترک هستند.

اما نهضت اسلامی افغانستان با همه این احوال و اوصاف معتقد است، علیرغم اینکه مسلمانان در شرایطی از میلاد نور تجلیل می‎کنند که جهان به صورت عام و دنیای اسلام به صورت خاص زیادتر از گذشته در منجلاب و بدبختی غرق شده و بت‎ها و بت‎کده‎ها نام و چهره عوض نموده‎اند و مردم را هر روز به بند افکار شیطانی شان  می‎کشند. از این رو بیش‎تر از هر زمان دیگر به آموزه‎های آن رسول گرامی (ص) پیام آور وحدت ورحمت و عزت برای بشریت است  محتاج‎تر اند تا در سایه اندیشه های ناب و الگو قراردادن سیره و روش پیامبر گرامی اسلام از شر بت‎های زمانه و بت‎پرستان انسان‎نماهای که اقتصاد، سیاست و حتی فرهنگ را در تملک خود در آورده‎اند و هر روز علیه انسان و انسانیت توطیه می‎کنند، رهایی یابند.

تبعیض‎ها و جنایت‎های که به‎دست انسان بر انسان اعمال می‎گردد، دشمنی‎هایی که به‎خاطر طمع ورزی‎های روزافزون عده‎ای اندک نسبت به اکثریت محروم ایجاد شده، حق کشی‎ها و چشم‎پوشی‎هاایکه از حقوق اکثریت جامعه صورت می‎گیرد، تنها و تنها در سایه آموزه‎های اسلام که ارمغان پیامبر گرامی اسلام برای بشریت است، می‎تواند راه‎حل منطقی و معقول پیدا کند؛ زیرا پیامبر اسلام، پیامبر توحید، عدالت اجتماعی، برابری و برادری در میان انسان‎ها و رحمت برای عالمیان است. از اینرو، اگر انسان می‎خواهد به مدارج عالی انسانیت برسد، باید تمسک به نبی‎اکرم (ص) نموده و به بهانه تجلیل از روز میلاد مبارکش با عمق فرهنگ اسلامی آشنا شده و راه نجات بشریت را در پیام آسمانی اسلام، سیره و روش حضرت محمد مصطفی (ص) جستجو نموده و روش های زندگی او را  عملا در زندگی فردی و اجتماعی خود تطبیق نماید.»

درخاتمه محفل با دعاییه محترم  مولوی سید مصطفی قتالی رئیس شورای صلح سادات به پایان رسید

استاد عبدالرحیم نیازی ضمن اظهار تشکر و قدردانی از هیئت رهبری و مسئولین ولایتی نهضت اسلامی افغانستان جهت گرامیداشت از میلاد با سعادت پیامبر رحمت حضرت محمد مصطفی (ص) گفتند:  «حضرت محمد (ص) پیامبری بود که برای تمام بشر مبعوث شد و برای همه عالمیان رحمت بوده و است. پیامبر گرامی اسلام نماد وحدت بود که همه مسلمانان دور ایشان جمع شده بودند و پیامبر اسلام (ص) نیز همه مسلمانان را به وحدت و همبستگی دعوت فرمودند.

عبدالرحیم نیازی

در پایان محفل از همکاران وجوانان  نهضت اسلامی  بخصوص محترم سیدجلال الدین حقانی  معاون دفتر ولایتی محترم صبرالدین سردار زاده مسؤل کمیته جوانان نهضت اسلامی محترم جمال عبدالناصر سلیم مسؤل کمیته انسجام محترم بهاالدین غوری مسؤل کمیته روابط عامه محترم نظام الدین سدید مسؤل کمیته انتظامات مولوی سید احمد قتالی  مسؤل کمیته علما وروشنفکران  محترم عبدالهادی قانع سخنگوی دفتر هرات توسط آقای محمد کریمی مسؤل دفتر ولایتی نهضت اسلامی در هرات وعده از اساتید قدردانی به عمل آمد.

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 787
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
آخرین اخبار

همایش بزرگ علماء و ملت مسلمان افغانستان برای دفاع از ...

متن کامل سخنرانی مولوی محمد مختار مفلح، رهبر نهضت ...

متن کامل قطعنامه همایش بزرگ علماء و ملت مسلمان ...

درخواست پاکستان برای حل مساله فلسطین و کشمیر از طریق ...

اردوغان در واکنش به پومپئو: تهدید، کشورهایی هستند که ...

ارتش سوریه بقایای داعش را از دمشق و حومه بیرون راند

مسلمانان در چه کشورهای طولانی ترین روز را روزه دار ...

دانشجوی مسلمان فرانسوی گفت: "این اعتقاد من است...[حجاب] ...

وزارت امور خارجه ایران در بیانیه‌ای اظهارات پومپئو را ...

«شرایط زندگی در نوار غزه هم‌اکنون نیز تحمل‌ناپذیر ...

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

گرفتاری و اعدام رهبران جماعت ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

همایش بزرگ علماء و ملت ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

نمایشگاه عکس هرات 1397

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...