امروز  

کنفرانس یک روزه: «مظلومیت مسلمانان در سایه سکوت جهان اسلام و سازمان‌های بین‌المللی» درشهر هرات

روز سه شنبه تاریخ ۱۳/۴/۱۳۹۶ کنفرانس پیرامون مظلومیت مسلمانان برما،فلسطین ،عراق ،سوریه ،یمن ،بحرین وبحران کنونی کشور عزیزما افغانستان درآیینه سکوت جهان اسلام وسازمان های بین المللی ! باهمت دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان درحوزه غرب با حضورده هاتن ازصاحبنظران، استادان دانشگاه ها،علمای دین، نهاد های مدنی، مقامات دولتی، بانوان و دانشجویان  در هوتل ارگ هرات برگزارشد

کنفرانس ابتدا با تلاوت آیاتی از کلام الله مجیدآغاز گردید، سپس سرود ملی افغانستان نشر شد، متعاقبا  آقای محمد کریمی مسؤل دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در ولایت هرات ضمن ارائه خیر مقدم و خوش آمدید به میهمانان، هدف از برگزاری این کنفرانس را تشریح نموده با این عنوان (کانون های بحران آفرینی آمریکا در منطقه و سراسر جهان) گفت: در حال حاضر از جمله مهمترین موضوعات و علل بی ثباتی در جهان اسلام به صورت عموم و منطقه خاورمیانه به صورت خاص وجود گروه های تروریستی با ایدئولوژی به ظاهر دینی همچون طالبان، القاعده، داعش و... است که با فرافگنی نفرت مذهبی و خشونت افسارگسیخته در قالب برداشتی سطحی و ناصحیح از اسلام قسمت قابل توجهی از کشورهای اسلامی منطقه را دچار جنگ داخلی کرده است. ایالات متحده پس از حملات 11 سپتامبر 2001 تاکنون مدعی مبارزه با این گروه ها می باشد اما با نگاهی گذرا به تاریخچه پیدایش طالبان، القاعده و داعش نقش سیاست های مستقیم و غیرمستقیم دولت های ایالات متحده و عده ای از دول عربی را در ایجاد، آموزش، تجهیز و سازماندهی این گروه ها نمایان می کند. همچنین آمریکا با اشغال عراق و منحل کردن ارتش و سازمان امنیت این کشور در پیدایش داعش و سپس تقویت آن نقش مستقیم داشت.

سمینار «مظلومیت مسلمانان برما، فلسطین، یمن، عراق،سوریه ، افغانستان  و ... در آئینه سکوت جهان اسلام و سازمان های بین المللی» به همت نهضت اسلامی افغانستان با هدف بحث و بررسی تحولات جاری خاورمیانه، سناریوهای جدید آمریکا و رژیم اسرائیل برای فلسطین و جهان اسلام، شناسایی ماهیت تجاوزکارانه و غاصبانه  اسرائیل، طرح ژئوپولتیک جدید آمریکا ـ خاورمیانه و محیط پیرامونی، کشورهای عربی و تهدید فروپاشی ملی و مهمتر سکوت دولت‌های سازشکار و سران کشورهای اسلامی در قتل و عام مردم مسلمان کشورهای منطقه مخصوصا سوریه، یمن، فلسطین و.. وگستاخی و هتک حرمت به مسجدالاقصا توسط رژیم صهیونیستی بیش از هر چیز دیگری وجدان بیدار افکار عمومی جامعه جهانی را متاثر کرده است و... برگزار می شود.

در این سمینار صاحبنظران، اندیشمندان  وشخصیت های علمی و سیاسی شرکت نموده و روی موضوعات مطرح شده سخنرانی خواهند نمود. (متن کامل این معرفی نامه در بخش های دیگر سایت موجود است)

سپس محترم مولوی غلام محمد جویا عضو شورای عالی علمای افغانستان  سخنرانی نموده گفتند:

«اتحاد واتفاق وبیداری امت اسلامی امید بخش آینده روشن جهان اسلام است صاحبنظران  واندیشمندان اسلام  باید جدیت بیشتری در راستای آگاهی عامه به خرچ دهند.

ایشان علل  بحرانها وناهنجاری های  موجود را ثمره بی اتفاقی وتعصبات دانسته و اتحاد و اتفاق  امت مسلمه به دور از هرگونه افراط و تفریط وفرقه گرایی را راهکارجامع  برون رفت از بحران های کنونی دانسته گفتند: پیروزی و موفقیت و غلبه بر مشکلات در جهان اسلام بستگی به وحدت، همدلی و هماهنگی بین بین مسلمانان در سراسر جهان دارد.

سپس محترم عبدالرحیم صالحی وکیل منتخب مردم در شورای ولایتی هرات  وعضور ارشد نهضت اسلامی افغانستان  به ایرادسخن  پرداخته گفتند: «بحران های کنونی و مظلومیت مسلمانان جهان بیشتر ناشی از خودکامگی بعضی کشورهای مسلمان است امروز آنچه را ما شاهد هستیم نتیجه بی اتفاقی ماست و این تعصبات وفرقه گرایی هاست که مامظلوم واقع شده ایم.

وی همچنان ریشه اصلی این همه نابسامانی های موجود در کشور های اسلامی را پروژه طرح ریزی شده دشمنان اسلام دانسته گفتند:  اگر مسلمانان به خود نیایند و علیه توطئه ها و دسیسه های استکبار جهانی نیاستند در یک بحران عمیق غرق خواهند شد.

سپس حجت الاسلام والمسلمین استادجعفر توکلی کارشناس مسایل مذهبی سخنرانی نموده گفتند:

قتل وکشتارعلمای دینی افغانستان پروژه برای نفاق افگنی دربین امت مسلمه است و علل این همه ایجاد وحشت وافراط گرایی کار دشمنان دین است و رویداد خونین ماه رمضان در درب مسجد جامع بزرگ هرات نمونه بارز آن است  وی همچنان گفتند یکی از عوامل اصلی مظلومیت مسلمانان کشورهای خاورمیانه و همچنین افغانستان دامن زدن به فرقه گرایی وتنش های  قومی است عدام آگاهی برخی از علمای دینی افغانستان زمینه بعضی از این بحران هارا مساعد مینماید

سپس استاد محمد داود عرفان  استاد دانشگاه هرات سخنرانی نموه گفتند:  افغانستان کشور مستقل است وحضور نیروهای بین المللی  نمی تواند عامل اساسی مشکلات در کشور باشد بلکه علل وریشه این همه بحران ها بی اتفاقی و وجود فرقه های مختلف با افکار و ایدیولوژی متفاوت است و عامل دیگری این مشکلات درکشور های خاور میانه  وکشورعزیز ما افغانستان افراط گرایی است که امروزه دامن گیر جوامع اسلامی میباشد .

سپس محترم آقای  محمد انور متین به نمایندگی از ولایت هرات به ایراد سخن  پرداخته گفتند: علل مشکلات و بحران های کنونی در کشور های خاورمیانه عدم همکاری صادقانه  کشور های اسلامی در روابط با یک دیگرند و ایجادفضای متشنج و به دور از صلح و برابری وهمدیگر پذیری و عدم مبارزه باافراط گرایی خواست دشمنان بوده وهمکاری مردم در امر مبارزه برای محو و نابودی این دسیسه ها و پرچیدن شان از کشور یک امر لازمی است.

سخنران بعدی استاد محمدرفیق غریق  استاد دانشگاه هرات بود، وی گفتند: بی ثباتی و ناهنجاری های موجود در جهان اسلام ثمره فعالیت های دشمنان دین و صلح است و وجود مشکلات کنونی جهان اسلام و ملل مسلمان خاورمیانه کار دشمنان اسلام و دین  است و راهکار رسیدن به جهان  عاری از جنگ و بدبختی مسلمانان، عدم دامن زدن به فرقه گرایی وتعصبات مذهبی است.

سپس مولوی غلام محمد شایق خطیب مسجد جامع نوآباد به ایراد سخن پرداخته  گفتند: جهان اسلام سخت به یک وحدت جامع به دور از هرگونه تعصبات مذهبی، زبانی و عدم دامن زدن به فرقه گرایی  نیاز دارد و علمای اسلام باید وجیبه و رسالت خویش بدانند و مردم را آگاه سازند تا قربانی دسیسه های دشمنان اسلام نشوند.

وی همچنان  وجود وحضور دشمنان دین را در جوامع اسلامی خیلی خطرناک عنوان کرده وبرای مردم هشدار دادندکه هیچگاه دشمنان دین برای  شما دوست شده نمیتواند و اینها برای منافع خویش در جفرافیای کشورهای اسلامی حضور دارند. واین رسالت علما ودانشمندان اسلامی است تا برای برون رفت از حالات فعلی برای وحدت وهمدیگر پذیری گام های استوار بردارند.

سپس آقای مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان ضمن خوش آمد گویی به میهمانان حاضر در کنفرانس در باره مشکلات موجود در جهان اسلام به صورت مشروح سخنرانی نموده و گفتند: «باید اذعان کنم که جهان‌ اسلام‌ متاسفانه‌ علي‌ رغم‌ تمدن‌ پرشكوه‌ و حيات‌ پربار تاريخي‌ خویش‌ در دوره‌ كنوني‌ از جايگاه‌ شايسته‌ و بايسته‌ برخوردار نيست‌. با وجود منابع‌ سرشار طبيعي‌ و وجود پشتوانه علمی و فرهنگی قوی و کهن، كشورهاي‌ اسلامي‌ در رديف‌ كشورهاي‌ توسعه‌ نيافته‌ قرار دارند. در برخي‌ از كشورهاي‌ اسلامي‌ فقر، بي‌سوادي‌، فساد و هزاران‌ مشكلات‌ ديگر بيداد مي‌كند. كشورهاي‌ اسلامي‌ با توجه‌ به‌ پشتوانه‌ واحد عقيدتي‌ و هويت‌ ديني‌ و اسلامي‌ از تعامل‌، وحدت‌ نظر‌ و روابط‌ حسنه‌ و مسالمت‌ آميز با همديگر نه تنها برخوردار نيستند‌ که هر روز ملت های مسلمان با دسیسه های بیگانه به جان هم افتاده و سرکوب می شوند.»

مشروح سخنرانی ایشان در بخش دیگر سایت موجود است...

متعاقبا  دگروال محمد ابراهیم احمدی معاون عقیدتی قول اردوی ۲۰۷ ظفر در زون غرب به نمایندگی از نیروهای امنیتی  صحبت نموده گفتند: ضمن اینکه افغان هستم مسلمان هستم فرزند این وطنم، ما برای دفاع از تمامیت ارضی، صلح و ثبات کشور جان های خویش را سپر شما قرار داده ایم.

وی همچنان از علمای دین و بزرگان  ولایت هرات خواست تا با حمایت از نیرو های امنیتی افغانستان، نگذارند که پیش روی شان فرزندان شان را سرببرند و یا تیر باران نمایند.

وی در بخشی از سخنان خود علل مظلومیت مسلمانان در جهان و به خصوص افغانستان را خاموشی و بی تفاوتی علمای دینی دانست.

سپس آقای عبدالحلیم احمدی عضو کمیته سیاسی دفتر نهضت اسلامی افغانستان هرات بیانیه پایانی کنفرانس را قرائت نمود که متن کامل این بیانه را می توانید در قسمت های دیگر سایت بخوانید.

درخاتمه حجت الاسلام والمسلمین آقای موسوی نژاد مسوول بنیاد شهید انوری در ولایت هرات با دعاییه خویش کنفرانس را به پایان رسانید.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

متن سخنرانی مولوی محمد مختار مفلح در کنفرانس «مظلومیت مسلمانان در سایه سکوت جهان اسلام و سازمان‌های بین‌المللی»

1396/4/14

بسم الله الرحمن الرحیم

  

«مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ وَ الَّذینَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَی الْکُفَّارِ رُحَماءُ بَیْنَهُمْ تَراهُمْ رُکَّعاً سُجَّداً یَبْتَغُونَ فَضْلاً مِنَ اللَّهِ وَ رِضْواناً سیماهُمْ فی‏ وُجُوهِهِمْ مِنْ أَثَرِ السُّجُودِ »

حضار محترم، میهمانان گرامی و مدعوین ارجمند، علما، اندیشمندان و شرکت کنندگان در کنفرانس «مظلومیت مسلمانان برما، فلسطین، یمن، بحرین، عراق،سوریه و بحران کنونی کشور عزیزما افغانستان در آئینه سکوت جهان اسلام و سازمان های بین المللی»؛

در آغاز سخن مایلم حضور تک تک شما میهمانان گرانقدر و ارجمند که دعوت نهضت اسلامی افغانستان را پذیرفته و در این کنفرانس شرکت نموده اید تقدیر و تشکر نموده و همچنین از اعضای دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در حوزه غرب شهرهرات به خاطر میزبانی و برگزاری با شکوه این همایش و نیز کنفرانس های قبلی در این شهر نیز نهایت سپاس و امتنان نمایم.

حضار محترم و اندیشمندان گرامی؛

باید اذعان کنم که جهان‌ اسلام‌ متاسفانه‌ علي‌ رغم‌ تمدن‌ پرشكوه‌ و حيات‌ پربار تاريخي‌ خویش‌ در دوره‌ كنوني‌ از جايگاه‌ شايسته‌ و بايسته‌ برخوردار نيست‌. با وجود منابع‌ سرشار طبيعي‌ و وجود پشتوانه علمی و فرهنگی قوی و کهن، كشورهاي‌ اسلامي‌ در رديف‌ كشورهاي‌ توسعه‌ نيافته‌ قرار دارند. در برخي‌ از كشورهاي‌ اسلامي‌ فقر، بي‌سوادي‌، فساد و هزاران‌ مشكلات‌ ديگر بيداد مي‌كند. كشورهاي‌ اسلامي‌ با توجه‌ به‌ پشتوانه‌ واحد عقيدتي‌ و هويت‌ ديني‌ و اسلامي‌ از تعامل‌، وحدت‌ نظر‌ و روابط‌ حسنه‌ و مسالمت‌ آميز با همديگر نه تنها برخوردار نيستند‌ که هر روز ملت های مسلمان با دسیسه های بیگانه به جان هم افتاده و سرکوب می شوند.

در فلسطین برادران و خواهران فلسطینی مان کماکان در مقابل اشغالگری و جنایات رژیم اسرائیل مقاومت می کنند. مصیبت هایی که امروز بر فلسطینیان می گذرد، حاصل خیانت ها و جنایاتی است که در بیش از شش دهه اخیر بر این ملت مظلوم و رنج کشیده تحمیل و اعمال شده است. اما امروز خیانت و جنایت در حق فلسطین ماهیت متفاوت به خود گرفته است. چنانچه پس از چند سال و در نتیجه اقداماتی که آمریکا به عنوان بزرگترین دولت حامی اسرائیل انجام داده است، هم اینک مشاهده می شود که جریانات تکفیری و گروههای تروریستی، کشورهای اسلامی را به شدت مشغول خودشان کرده و درگیری ها را از سطح مبارزه با رژیم اسرائیل به سطح چالش با گروههای افراطی و تکفیری تنزل داده است.

میهمانان عالیقدر شرکت کننده در این کنفرانس؛

کشور عراق در بیش از یک دهه اخیر و پس از سقوط صدام همواره در معرض دسیسه های تفرقه افگنانه استعمار قرار داشته و در چند سال گذشته نیز با چالشی به نام داعش که ماحصل سیاست های استکبار جهانی بر جهان اسلام است، مواجه بوده است و عملاً در آستانه تجزیه قرار گرفته است و دولت مرکزی از اعمال حاکمیت بر بخش‌هایی از سرزمین عراق ناتوان است.

برادران مسلمان و مؤمن؛

در یمن مسلمان کمر به کشتن مسلمان دیگر بسته است مسلمانان مظلوم، بی دفاع و بی گناه یمن همچنان بر اثر جنگ افروزی و بمباران بی وقفه جنگنده های سعودی جان می سپارند، این در حالی است که جهان اسلام در سکوت و انفعال مطلق فرو رفته اند. با این وجود تجربه حملات هوایی ناکام ماه های گذشته عربستان در یمن ثابت کرده که بحران یمن، فاقد هرگونه راه حل نظامی است، تنها راه باقی مانده تفاهم بین گروه ها و احترام به حق تعیین سرنوشت مردم در این کشور می باشد.

در سوریه باید گفت علیرغم تمامی حرف حدیث ها فعلا هدف استکبار جهانی و برخی کشورهای منطقه ضربه زدن به جریان مقاومت علیه اسرائیل است دشمنان از وجود قومیت های مختلف در سوریه سوء استفاده کرده و بحث قومیت گرایی را برای ایجاد جنگ مذهبی مطرح کردند وضعیت در سوریه تا حدودی به بن بست رسیده و جنگ فرسایشی در آنجا شکل گرفته که البته این جنگ نیز بر خلاف منافع دشمنان نظام حاکم بر سوریه است؛ چرا که دشمنان قادر نیستند در سوریه جنگ فرسایشی را ادامه دهند.

مردم مسلمان بحرین همچنان بر خواسته های مشروع و مطالبات قانونی خود جهت احقاق حقوق از دست رفته و مشروع خویش و تامین عدالت، از طریق مسالمت آمیز پای می فشارند. این در حالی است که حکام بحرینی با کمک و استمداد از سران آل سعود ضمن سرکوب مردم و ایستادگی قهرآمیز و خشونت بار متوصل به چوب و چماق و تفنگ شده و برای بقای شان از هر گونه خشونتی علیه این مردم دریغ نکردند.

عزیزان گرامی شما همه میدانید که در برما یا میانمار خشونت علیه مسلمانان میانمار انگیزه فقط دینی ندارد، دولت این کشور به کمک دست های خارجی در صدد حذف مسلمانان به عنوان بیگانگان از این کشور است. انگلیسی‌ها به دنبال سیاست همیشگی خود «تفرقه بیفگن تا حکومت کنی»، بین مسلمانان و بوداییان این کشور بذر کینه پاشیدند و امروزه کسانی از ریشه‌های تاریخی این خشونت‌ها علیه مسلمانان استفاده می‌کنند و به آن دامن می‌زنند. راهبان بودایی، پیروان خود را علیه مسلمانان تحریک می‌کنند و دست‌های ناشناس نیز سلاح در اختیار آنها می‌گذارند تا فجایعی چون کشتار سال 1942 را به وجود آورند که در جریان آن، یکصد هزار مسلمان این کشور در شهر اراکان به دست افراط‌گرایان بودایی کشته شدند.

علما، اندیشمندان، روشنفکران و حضار محترم؛

در کشور عزیز ما افغانستان بیش از سی سال است که آتش جنگ تمامی زیربناهای حیاتی افغانستان را سوزانده است. در دوران جدید و بعد از 16 سال تلاش و اجماع جهانی برای به اصطلاح کمک به افغانستان و یاحل بحران افغانستان می بینیم که فرايند توسعه و بازسازي در افغانستان همچنان در باتلاق نا امني و جنگ گير مانده است!

حال اگر پرسیده شود، چرا فقر بيداد مي کند؟ چرا نمودار بيکاري به اوجش رسيده؟ چرا فرار سرمايه به صورت روز افزون ادامه دارد؟ چرا پروژه هاي اقتصادي متوقف مانده؟ چرا در راستاي اصلاحات اداري و سياسي گامهاي مؤثري برداشته نمي شود؟ چرا مبارزه با فساد با ناکامي و شکست مي انجامد و چرا انتخابات برگزار نمي شود؟ پاسخ روشن است. تنها از يک عامل بازدارنده نام برده مي شود: «جنگ ونا امنی». حال اگر بگوييم: چرا جنگ در افغانستان متوقف نمي شود؟ چرا امنيت سراسري، صلح و ثبات در افغانستان حاکم نمي شود؟ ديگر با يک پاسخ ساده و بسيط نمي توانيم مردم افغانستان را قانع بسازيم. پاسخ به پرسش فوق بيش از حد پيچيده و چند لايه مي باشد. 

جنگ و صلح در افغانستان به تصميم يک شخص و يا يک نهاد بستگي ندارد. جنگ و صلح  حتا از اراده و اختيار حکومت و مردم افغانستان و رهبران و هواداران گروه هاي مخالف مسلح دولت نيز بيرون است. يک و نيم دهه است که حکومت و مردم افغانستان در راستاي برقراري صلح تلاش مي کند، اما اين تلاش ها نتيجه ا ي در پي نداشته است. جنگ در افغانستان ابعاد ملي، منطقه اي و بين المللي دارد؛ و تا زماني که هماهنگي و سازگاري ميان سياست هاي ملي، منطقه اي و بين المللي به وجود نيايد، امنیت به وجود نخواهد آمد و راهکارها و راهبردهاي صلح با مؤفقيت نخواهد انجاميد. 

پس دولت در کل و حکومت به خصوص به عنوان دستگاه ها و ارگان هاي رسمي، بايد مقوله ختم جنگ، تامین امنیت و روند صلح را در ابعاد ملي، منطقه اي و بين المللي به پيش ببرد؛ واگذاري اين مسؤليت ها به شوراي جعلی به نام شورای عالي صلح که هنوز تعريف روشني از آن وجود ندارد، نوعي فرافگني سياسي از سوي حکومت است و اين شورا را آدرس جعلي براي توجيه شکست ها و ناکامي هاي ديپلماتيک خود قرار دهد.

برادران وخواهران مومن من!

پرسش اساسی، این جاست که در آفرینش این همه مصیبت ما که سری به عراق دارد و پیوندی به سوریه و ربطی به لیبیا و نسبتی هم به یمن، چه دستی دخیل است؟ چرا امروز آتش به خانه جهان اسلام آورده شده است؟... چه کسی اجازه نمی دهد تا جهان اسلام اندکی بیاساید؟... چرا نمی گذارند تا ملل اسلامی در تعیین سرنوشت شان آزاد باشند؟ این همه جریان های تکفیری را چه دست هایی می سازند ومی پردازند و برای ما به ارمغان می فرستند؟... چه کسی است که کانون تمدن اسلامی که در دو قطب جهان اسلام دمشق وبغداد بود، را پیوسته می خواهد نابود نماید؟... این پرسش های مهم واساسی را باید پاسخ گفت!... باید رفت تا به این پرسش ها جواب یافت... امروز در این جهان اسلام چه خشونتی بیداد می کند؟

حضار محترم!

با توجه به این امر، ما ضرورت داریم تا نخست رسیدن به یک فهم و تحلیل درست و دقیق از وضعیت موجود دست یابیم و سپس در رابطه به نحوه رسیدگی به این مشکلات بذل توجه نماییم و در روشنایی این همه یافته ها طرح های معقول و عملی به دست دهیم تا بدین ترتیب بخش اعظم مسئولیت خود را دست کم در سطح آگاهی دهی به مسلمانان و جوامع اسلامی به انجام برسانیم.

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته

-------------------------------------------------------------------------------

بیانیه پایانی کنفرانس یک روزه: «مظلومیت مسلمانان در سایه سکوت جهان اسلام و سازمان‌های بین‌المللی»

1396/4/14

 

 

بیانیه پایانی کنفرانس یک روزه:

«مظلومیت مسلمانان برما، فلسطین، یمن، بحرین، عراق،سوریه و بحران کنونی کشور عزیزما افغانستان در آئینه سکوت جهان اسلام و سازمان های بین المللی»

 

در این شرایط فوق العاده حساس تاریخی و تحولات اخیر جهان اسلام، که رژیم اسرائیل در سایه تبلیغات گمراه کننده رسانه های غرب با ادامه شهرک سازی در اراضی اشغالی، تلاش در جهت محو هویت اسلامی بیت المقدس، فشار مستمر و سخت گیری بر مردم مظلوم و بی دفاع فلسطین، اهداف ظالمانه خود را به پیش می برد و به آتش حوادث منطقه دامن می زند، و همچنین با توجه به اینکه جهان اسلام در سال‎ها و روزهای اخیر به سبب رویکرد متناقض و منافقانه برخی کشورهای عربی شاهد ظلم‎هایی از ناحیه برخی کشورهای اسلامی است. عده ای از این کشورها که زعامت جهان اسلام را ادعا دارند همان جنایتی را مرتکب می‎شود که رژیم اسرائیل در سرزمین‎های فلسطین سال‎ها است در حق کودکان و زنان فلسطینی اعمال می‎کند کشتار کودکان و زنان بی گناه در یمن مصداق بارز این جنایت است.

همکاری دولت های عربی با آمریکا و اسرائیل در منطقه به ویژه در تجاوز به یک کشور مسلمان، مصیبتی بزرگ برای جهان اسلام است و این همکاری به وقوع جنایات جنگی در یمن منجر شده است.

نهضت اسلامی افغانستان ضمن تاکید بر وحدت و همبستگی امت مسلمه در قبال توطئه های آمریکا و اسرائیل و همچنین مقابله و محکومیت عادی سازی روابط رژیم های مرتجع عربی، با اسرائیل جنایتکار موارد ذیل را به عنوان یک راهکار بیرون رفت امت مسلمه از این بحران ها توصیه می کند:

1-    به کشورهای اسلامی توصیه می شود برای بازگشت به غرور، شکوه و عظمت جهان اسلام در برابر استکبار جهانی و صهیونیزم بین الملل صف واحدی را تشکیل داده و فریاد خویش را یکی نموده تا خروج رژیم اسرائیل حتی از یک وجب خاک فلسطین و آزادی مسجدالاقصای شریف عقب ننشسته و از تمامی گزینه های ممکن علیه این رژیم استفاده نمایند.

2-   افزایش تنش در روابط میان دولتهای مسلمان در شرایطی که منطقه و جهان همچنان از تبعات گسترده بحران تروریسم و افراط گرایی و تداوم اشغال فلسطین توسط رژیم اسرائیل رنج می برد، به سود هیچ یک از دولت ها و ملت های مسلمان نبوده و مصالح همگان را تهدید می کند. نهضت اسلامی افغانستان از همه دول اسلامی مخصوصا کشورهای مسلمان  خاورمیانه می خواهد با عبرت آموزی از تجارب تلخ منطقه، از احساسات دوری نموده و به عقلانیت و تدبیر رجوع نمایند.

3-  نهضت اسلامی افغانستان ضمن محکوم نمودن هرگونه مداخله، تجاوز و لشکر کشی به یک کشور مستقل از سوی هر کشور دیگری رامحکوم نموده و معتقد است حفظ حاکمیت ملی و تمامیت ارضی دولتهای مستقل و عدم مداخله در امور داخلی آنها و احترام به مرزهای شناخته شده بین المللی، اصول بنیادین و شناخته شده حقوق و روابط بین الملل است که می باید توسط همه طرفها محترم شمرده شود.

4-     ایجاد اختلافات داخلی و مذهبی و همچنین فتنه انگیزی و سیاست های شوم استکبار جهانی مخصوصا آمریکا، اسرائیل و مزدوران شان و نیز جنایات وحشیانه افراط گری و تروریست ها با القاب گوناگون را از شرق تا غرب عالم مخصوصا در افغانستان محکوم نموده و از تمامی ملت های مسلمان مخصوصا ملت مجاهد و مومن افغانستان می خواهد علیه آن به پا خیزند.

«و سیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون»

 

نهضت اسلامی افغانستان

سه شنبه 13 سرطان 1396 برابر با 9 شوال المکرم 1438

کابل - افغانستان

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 939
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
سایر فعالیت ها

کنفرانس «افغانستان و فلسطین دو قربانی؛ یک جنایت» در کابل برگزار شد

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز فاجعه جهان اسلام

هشت ثور؛ ثمره یک پیکار! (10/2/1397)

فعالیت های دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در حوزه شرق (شهر جلال آباد)

همایشی «از بلخ تا هریوا؛ مقاومتی بر پهنای یک روایت»

همایش حمایت از «ﭘﺸﺘﻴﺒﺎﻧﻲ‌ از موقف‌ خرد‌مندانه محترم‌ صلاح‌ الدين‌ رباني‌ و‌ استاد‌ عطا‌ محمد‌ نور»

کنفرانس «کابل و قدس آیینه تمام نمای یک فاجعه» 30/9/1396

کنفرانس خبری: «ستون پنجم؛ و تغذیه از شعله ورشدن جنگ در کشور» 1396/9/12

کنفرانس یک روزه «شکوه ایستادگی در خزان توطئه ها» سه شنبه 30 عقرب 1396

از دهم محرم الحرام (عاشورای حسینی) 1439 در ننگرهار بزرگداشت به عمل آمد

ناقوس مبارزه علیه تبارگرایی ، نژادپرستی انحصارطلبی و نظام فاشیستی این بار از شرق کشور به صدا درآمد

مولوی مفلح: اسرائیل نقشه خبیثانه ای را در سر می پروراند

از روز جهانی قدس در جلال آباد بزرگداشت شد

گزارش تصویری راهپیمایی روز جهانی قدس 1396 در هرات

کنفرانس خبری در پیوند به سفر ترامپ به عربستان سعودی با عنوان «تجدید پیمان کشتار مسلمین با آمریکا»

همایش روز جهانی قدس در کابل (1396)

«هشت ثور آئینه ای است که خورشید آزادی در آن درخشید!»

گزارش تصویری بزرگداشت از هشتم ثور از سوی نهضت اسلامی افغانستان 1396/2/7

کنفرانس خبری: «افغانستان و نقض حاکمیت ملی و میدان انتقام کشی قدرتها»

گرامیداشت از چهل و یکمین سالروز «روز زمین» در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان 13 حوت 1396

کنفرانس «وحدت امت مسلمه دریچه ای به سوی ثبات و امنیت افغانستان و جهان اسلام» در جلال آباد 1395/12/29

گرامیداشت از شهدای 24 حوت هرات 1357 در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان

گزارش تصویری کنفرانس «همگرائی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام» شهر هرات 1395

نهضت اسلامی افغانستان برگزار می کند؛ کنفرانس (همگرایی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام) شهر هرات

جلسه هفته وار اعضای شورای مرکزی نهضت اسلامی افغانستان / 22دلو 1395

دیدار شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان با استاد عطا محمد نور والی ولایت بلخ و رئیس اجرائیه جمعیت اسلامی افغانستان

جلسه هفته وار اعضای شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد

همایش میلاد نبی اکرم (ص) و گرامیداشت هفته وحدت در ننگرهار

تابلوهای گرامیداشت میلاد پرسعادت پیامبر گرامی اسلام (ص) و هفته وحدت دفاتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان هرات و جلال آباد

نشست و گفتگوی نهاد جوانان نهضت اسلامی افغانستان در دفتر مرکزی

همایش میلاد نبی اکرم (ص) و گرامیداشت هفته وحدت

جلسه هفته وار اعضای شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد

گرامیداشت از دهم محرم الحرام "عاشورای حسینی" در شهر هرات

کارکرد های شش ماهه اول سال 1395 دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان حوزه شرق

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 درهرات

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 در ننگرهار شهر جلال آباد

گزارش کنفرانس «ادامه تراژدی در جهان اسلام و مسئولیت های ما» شهرهرات 10 حوت 1394

کنفرانس علمی «تروریزم و افراط گرایی بزرگترین چالش جهان اسلام وافغانستان» در هرات عقرب 1394

روز جهانی قدس برای اولین بار از سوی دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در شهر جلال آباد برگزار گردید

گزارش روز جهانی قدس 1394 در افغانستان

کنفرانس علمی تحقیقی با عنوان: «افغانستان و جهان در تقابل با چالش صهیونیزم و افراط گرایی» در هوتل انترکانتیننتال کابل برگزار شد

افتتاح دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در زون شمال «مزار شریف»

سفر مولوی محمد مختار مفلح به مزار شریف

افتتاح دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در ولایت ننگرهار

دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در شهر هرات افتتاح شد

دیدار اعضای نهضت اسلامی افغانستان با رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط با تحولات جدید داخلی و بین المللی طی یک کنفرانس مطبوعاتی مواضع خویش اعلان نمود

ملت مسلمان افغانستان در روز جهانی قدس حملات وحشیانه اسرائیل را محکوم و از ملت مسلمان فلسطین حمایت کردند

معاونت فرهنگی نهضت اسلامی افغانستان؛ «بخش فعالیت های فکری و تربیتی» کلاس های آموزش کامپیوتر

نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف سالروز آتش سوزی مسجدالاقصارا محکوم کرد

روز جهانی قدس 1392

اوضاع جاری کشور و همچنین تحولات جهان اسلام در نشست اعضای موسسان نهضت اسلامی بررسی شد

همایش امتداد فاجعه در افغانستان به مناسبت هفته سیاه پیمان با سیا

کنگره بزرگ نهضت اسلامی افغانستان

همایش دوشهید؛ یک تفکر، یک راه 1392 هوتل بین المللی انترکانتننتال کابل

کنفرانس مطبوعاتی نهضت اسلامی افغانستان در پیوند به افشای لیست پنج هزار شهید توسط کمونیست ها در افغانستان. 8/7/1392

با اعلان روز قدس، موضوع فلسطین در محور توجه جهانیان قرار گرفت!

نهضت اسلامی افغانستان طی یک کنفرانس مطبوعاتی، و با توجه به شرایط و تحولات جدید افغانستان و بین المللی، موضع خویش را اعلان نمود.

به مناسبت یوم نکبت

در تظاهرات امروز در شهرکابل، نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف عمل توهین آمریکاییها به اسلام و مسلمانان را محکوم کرد 24/6/1391

از روز جهانی قدس 1391 در کابل گرامیداشت به عمل آمد

کاری برای فلسطین از نشانی مردم افغانستان گفتگوی رسانه ای هیات افغانستان در کاروان جهانی الی بیت المقدس

مقاله مولوی محمد مختار مفلح در کنفرانس بین المللی ائتلاف جهانی علیه تروریسم برای صلح عادلانه تهران 24-25 اردیبهشت 1390

پیام برای رهبران جهادی کشور در پیوند به معاهده استراتیژیک میان افغانستان و امریکا

همایش بیست و دومین سالروز ارتحال امام خمینی(ره) 12 جوزا 1390 کابل – افغانستان

با امریکا و کشورهای غربی با زبان جهاد باید حرف زده شود متن سخنراني مولوی محمدمختار مفلح به مناسبت نوزدهمین سالروز پیروزی جهاد مردم افغانستان

امریکا بزرگترین تروریست است همايش رسانه اي رهبري نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف 19 حمل 1390هـ.ش، کابل – افغانستان

قیام مردمی مصر و نابودی فرعون دیگر همایش حمایت مردمی از رستاخیز کشورهای عربی - اسلامی 22 دلو 1389 کابل - افغانستان

بیایید شاگرد مکتب این معلم بزرگ گردیم مردم مسلمان افغانستان از سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران تجلیل کردند 21 دلو 1389هـ.ش، کابل- افغانستان

گفتمان شورای ملی افغانستان و فرصت های صلح یابی در کشور در پیوند با قضایای جهان اسلام

همایش بازگشت به قرآن (24 سنبله 1389، کابل)

(بازگشت اقصا) یادواره خونین فلسطین به مناسبت روز جهانی قدس سال 1389

وحدت شما برکت می آورد نامه به زعماي كشورهاي اسلامي (ایران و ترکیه)

شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین 13/12/1388 کابل- افغانستان

مکثی بر کنفرانس شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین

برگزاری روز خشم در مسجد جامع پل خشتی کابل 1388

كابل اقصا را به زمزمه گرفت!... گزارشي از گردهمايي روزجهاني قدس در افغانستان، ميدان دهبوري مقابل دانشگاه كابل

آخرين گام تا زمزمة اقصا!... (نشست افتتاحيه شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف و بررسي آخرين آمادگي ها براي مناسبت بزرگداشت روز جهاني قدس) كابل –افغانستان 27/ رمضان المبارك 1430

آغازه فعاليت «شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف»

برگزاری همایش با عنوان «قدس شريف محور صلح جهاني» هتل هرات کابل

مسجد الاقصي معيار ايمان در عصر حاضر (تفسيري از همايش دوم اساس گزاري شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف)

نشست تاسيس شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف در هوتل سنترال كابل

در محفل يادبود از شهداي هشت و چهارده جوزا 1358 هـ.ش با خون شهداي صدر نهضت اسلامي بيعت مجدد صورت گرفت

جشن هفدهمين سالروز پيروزي مجاهدين و فروپاشي نظام كمونيزم در سرزمين كفر ستيز افغانستان به ابتكار نهضت اسلامي افغانستان برگزار گرديد

بيانيه رسمي رهبر نهضت اسلامي و رئيس ستاد برگزاري مراسم روز جهاني قدس در کابل (تاريخ 5/7/1387هـ ش)

حریم اسراء (به مناسبت روز جهانی قدس 13/7/1386 هجری خورشیدی)

گزارش همایش تجلیل از روز جهانی قدس زیر نام (ایستگاه معراج) کابل 28/7/1385 هـ ش

براي اولين بار در تاريخ افغانستان از روز جهاني قدس از سوي رهبري نهضت اسلامي افغانستان بزرگداشت به عمل آمد تاريخ 28/7/1385 هـ ش کابل افغانستان

پيام رهبر نهضت اسلامي در تدوير اولين کنگره نهضت اسلامي افغانستان

همايش ويژه مسعود شناسي

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

کمک مالی قطر به 100 هزار خانواده ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر همایش گرامیداشت از 26 دلو ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...