امروز  

کنفرانس «وحدت امت مسلمه دریچه ای به سوی ثبات و امنیت افغانستان و جهان اسلام» در جلال آباد 1395/12/29

دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در حوزه شرق (شهر جلال آباد) روز یک شنبه 29 حوت 1395 کنفرانس بزرگی را تحت عنوان «وحدت امت مسلمه دریچه ای به سوی ثبات و امنیت افغانستان و جهان اسلام» با شرکت علما، استادان دانشگاه، اندیشمندان، دانشجویان، مقامات دولتی و... در این شهر برگزار نمود. علاوه بر علمای ننگرهار علمای دیگری نیز از ولایات کنر، لغمان و نورستان هم درین کنفرانس شرکت کرده بودند.

محور این کنفرانس، بحث روی راه های کمک به حل مشکلات کشور، و همچنین بحث روی عوامل وبحران های فرامرزی افغانستان و قضایای جهان اسلام ونقش این بحران ها در بی ثبات سازی کشورعزیز ما افغانستان تشکیل می داد.

سخنرانان این کنفرانس عبارت بودند از:

 • دوکتور عبدالحمید رحمانزی ساپی رئیس اتحادیه انستیتوت های خصوصی علوم صحی افغانستان
 • استاد نثار احمد کاکر مسئول نهضت علمای افغانستان
 • استاد عبدالرحیم صراف استاد پوهنتون و مسئول جمعیت اصلاح در ولایت ننگرهار
 • مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان و مشاور ارشد ریاست اجرائیه ج.ا.ا
 • داکتر انورالحق خبار خیل رئیس فلسفه صحت اسلام
 • پوهاند منگل شیرزاد استاد پوهنتون ننگرهار
 • مولوی عبدالله حامد به نمایندگی ازعلمای اهل حدیث از ولایت کنر
 • مولوی ناصر خان توحیدی به نمایندگی ازعلمای ولایت لغمان
 • استاد حاکم مشفق استاد پوهنتون ننگرهار

جلسه باتلاوتی آیاتی از کلام الله مجید که توسط قاری صاحب جعفرمتقی قرائت گردیده آغاز شد سپس مولوی نثار احمد کاکر مسئول نهضت علمای افغانستان سخنرانی نمودند:

وی در مورد اهمیت برگزاری چنین همایش های در جهت اتحاد و یکپارچگی امت مسلمه گفت: باید همواره چنین کنفرانس های در همه نقاط کشور برگزار گردد و زمینه گفتگو و ارائه نقطه نظرات فراهم گردد، چنین کنفرانس های با عث می شود تا سوء تفاهم ها از بین برود و اختلافات محو شود چه بسا کتاب، قبله و پیغمرهمه ما مسلمانها یکی است و تلاش کنیم که از اختلاف نظر که منجر به بی اتفاقی می شود، پرهیز نماییم و اعمال مانرا مطابق احکام الهی عیار نماییم

(استاد نثار احمد کاکر مسئول نهضت علمای افغانستان)

ایشان گفتند: من به نمایندگی از نهضت علمای افغانستان از رهبری نهضت اسلامی و برگزار کنندگان این کنفرانس کمال تشکر و سپاسگزاری را می نمایم که زمینه چنین نشستی را فراهم نمودند و امیدواریم بتوانیم از این به بعد برای ایجاد تفاهم و همکاری متقابل، نقطه نظرات مانرا با هم شریک نماییم.

سخنران بعدی آقای استاد عبدالرحیم صراف استاد پوهنتون و مسئول جمعیت اصلاح در ولایت ننگرهار بود که سخنرانی خویش را با عنوان «دلیل اختلافات در جهان اسلام» ارائه نموده و گفتند: با شکست کمونیزم در کشور انتظار می رفت که یک نظام اسلامی در افغانستان حاکم شود و افغانستان به سوی ثبات، آرامش و پیشرفت گام بردارد که با کمال تاسف نشد و با به وجود آمدن کشمکش ها و هرج و مرج ده ها هزار انسان به کام مرگ فرستاده شد و متاسفانه با روی کارآمدن نظام جدید، حضور آمریکا و غرب در کشور، ویرانی ها، کشتار، نا آرامی ها و... به اوج خود رسید.

(استاد عبدالرحیم صراف استاد پوهنتون مسئول جمعیت اصلاح در ولایت ننگرهار)

وی گفت: در افغانستان خیلی از کسانیکه علیه ملت مسلمان ما فتوا می دهند با روح اسلام و تعالیم واقعی اسلام آشنایی ندارند و این خود سبب تشنج و کشمکش های دوامدار در کشور شده است؛ از طرفی متأسفانه زعامت کشور در دستان کسانی بودند و هستند که تعلیمات اسلامی لازم را ندارند و تحصیلکردگان کشورهای غربی هستند در صورتیکه مردم افغانستان 99% مسلمان هستند.

ایشان به راه حل ها اشاره کرده وگفتنداولین راه حل برگزاری چنین کنفرانس های با چنین محتواها یکی از راه حل هاست، در این کنفرانس ها نقطه نظرات گوناگونی ارائه شده و به یک راه حل معقول و منطقی نزدیک می شویم. دوم، وظیفه ماست مخصوصا علمای بزرگوار که به صورت متحد و یکپارچه علیه فتاوای نادرست و غلطی که از سوی این و آن بر علیه ملت ما صادر می گردد باستیم و به شدت مبارزه کنیم.

سخنران بعدی مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان و مشاور ارشد ریاست اجرائیه ج.ا.ا بودند و فشرده ای سخنان ایشان را باهم مرور می کنیم:

(مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان و مشاور ارشد ریاست اجرائیه ج.ا.ا)

ابتدا از حضار گرامی، علمای بزرگوار، استادان فرهیخته، دانشجویان و اندیشمندان حاضر در این جلسه اجازه می خواهم تا مراتب تقدیر و تشکر خویش را از حضور گرم شما در این کنفرانس ابراز دارم و تشکر کنم که لطف فرمودید با حضور گرم خویش در جهت شکوه و عظمت این همایش افزودید. و سپاس ویژه از سخنرانان محترم که مطالب راهگشای را ارائه فرمودند. ممنون شما!

اندیشمندان و فرهیختگان!

شما همه میدانیدیکی ازمبانی 
وحدت امت اسلامي اعتقاد تمام مسلمانان جهان به نبوت پيامبران الهي و به خصوص پيامبري حضرت محمد (ص) به عنوان آخرين فرستاده خدا است. قرآن کريم نيز ايمان به پيامبران را از ويژگي هاي مؤمنان معرفي کرده است: «قُولُواْ آمَنَّا بِاللّهِ وَمَآ أُنزِلَ إِلَيْنَا وَمَا أُنزِلَ إِلَى إِبْرَاهِيمَ وَإِسْمَاعِيلَ وَإِسْحَقَ وَيَعْقُوبَ وَالأسْبَاطِ وَمَا أُوتِيَ مُوسَى وَعِيسَى وَمَا أُوتِيَ النَّبِيُّونَ مِن رَّبِّهِمْ لاَ نُفَرِّقُ بَيْنَ أَحَدٍ مِّنْهُمْ وَنَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ: گوييد: «ما به خدا، و به آنچه بر ما نازل شده، و به آنچه بر ابراهيم و اسحاق و يعقوب و اسباط نازل آمده، و به آنچه به موسى و عيسى داده شده، و به آنچه به همه پيامبران از سوى پروردگارشان داده شده، ايمان آورده ايم ميان هيچ يك از ايشان فرق نمی‏گذاريم و در برابر او تسليم هستيم.»

حضار گرامی!
مبنای دیگر حدت امت مسلمه این است که تمام مسلمانان جهان روی به سوي يک قبله نماز مي‌خوانند و به دور يک قبله طواف مي کنند. وکعبه معظمه براي اسلام نماد وحدت مسلمانان است و فلسفه قبله، ايجاد وحدت و همسويي ميان امت اسلامي است. به همين دليل در اسلام مقرر شده است که همه ي مسلمانان در شرق و غرب جهان، در هر نقطه و مکان، روی به سوي کعبه نماز بگزارند و پس از مرگ هم روی به سوي کعبه دفن شوند. آيين مترقي اسلام از اين طريق، يک وحدت عظيم و جهاني را با محوريت کعبه پي ريزي کرده است.

پرستش خدا و تجلّي رابطه بندگي با خدا در قالب نماز، يكي از استوارترين مباني همسويي مسلمانان است. در هيچ آييني مانند اسلام چنين برنامه عبادي وحدت آفريني در اشكال مختلف نمازهاي يوميه، عيد و جمعه، آن هم به صورت دسته جمعي در يك صف فشرده وجود ندارد؛ بنابراين نماز رو به سوي قبله مشترک، شعار عملي همدلي مسلمانان است.

ادامه سخنرانی ایشان را می توانید در بخش دیگری از سایت بخوانید...

سخنران بعدی آقای دکتور انورالحق جبار خیل بود که سخنرانی خویش را با عنوان «اتحاد امت اسلامی» در این کنفرانس ارائه نمودند؛ وی در مورد مشکل اساسی جهان اسلام گفت: مشکل اساسی عدم توجه مسلمانان به فراگیری همه علوم است. نه تنها هر مسلمانی علوم قرانی را بدانند که باید در سایر علوم نیز تسلط کامل داشته باشند اختلافات آنگاه پدید می آیند که جهالت پیش قدم شود و بر مسلمانان تسلط یابند و نادانی با عث می شود تا مشکلات زیر پدید آیند:

 • شخص پرستی و گروه گرایی.
 • عدم اعتماد متقابل و صدور فتوا علیه یکدیگر.
 • فراهم شدن زمینه فعالیت گروه های منافق و افراطی.
 • سست شدن دیوار وحدت و انسجام بین مسلمانان.
 • فراهم شدن زمینه فقر، دربدری و بیچارگی.

وی در مورد راه حل این مشکلات گفت: تنها راه حل مشکلات موجود در کشور و جهان اسلام، بازگشت به قرآن و سنت نبی اکرم (ص) است. و باید همه علمای جهان اسلام جمع شوند و به صورت واحد و یکپارچه تفسیر واحدی از قرآنکریم ارائه نمایند.

(داکتر انورالحق خبار خیل رئیس فلسفه صحت اسلام)

سخنران بعدی استاد منگل شیرزاد استاد پوهنتون ننگرهار بود و در سخنانشان در مورد صلح گفتند: برقراری صلح در کشور، ارتباط مستقیم به تطبیق کامل و همه جانبه قانون اساسی دارد تا مادامیکه قانون اساسی بالای همه به صورت یکسان تطبیق نشود، صلح برقرار نخواهدشد. جنگ توأم با مذاکره از نظر منطقی نادرست است و یک راهکار ناکام است و اینکه از جنگ به صلح برسیم این یک مکانیزم غلط برای برقراری صلح است.

ایشان در مورد حکومت فعلی گفتند: ساختار کنونی حکومت نشاندهنده وجود اختلافات عمیق است و نکته مهمتر اینکه تا زماینکه یک تفکر ناب اسلامی در این حکومت حکم فرما نشده و با مفسدان اعلان جهاد نشود و فاشیست ها و قوم پرستان سرجای شان ننشینند، تامین صلح و امنیت یکی از محالات است.

(استاد منگل شیرزاد استاد پوهنتون ننگرهار)

ایشان در مورد حضور آمریکا گفت: نمی توان باور داشت که آمریکا به افغانستان کمک نموده و صلح و ثبات را در کشور ما ایجاد نماید چرا که او اهداف مهمتر دیگری دارد و آن کنترول منطقه و در رأس آن کشورهای ایران، چین، روسیه و... است موضوعی که ممکن است سیاستمداران ما آنرا نمی دانند و یا به آن توجه ندارند.

وی همچنین در مورد دموکراسی گفت: دموکراسی یعنی حکومت مردم بالای مردم نه حکومت خداوند بر مردم و این موضوع با روح اسلام مخالف است. چرا که در اسلام تنها حاکم مشروع خداوند است.

ایشان در مورد حکومت گفتند: در حکومت باید افراد نترس، ثابت قدم و مصمم در رأس باشند نه ابن الوقت یا چاپلوس، افرادی باشد که با اراده محکم و استوار در راه تعالی و ترقی کشور از هیچ کوشش فروگذار نکنند.

سخنران بعدی مولوی عبدالله حامد به نمایندگی ازعلمای اهل حدیث از ولایت کنر بود ایشان در مورد تفرقه و اختلاف بین امت مسلمه گفتند: در صدر اسلام یعنی با ظهور اسلام این همه مذهب نه بود و ازطرفی بین صحابه و امامان هیچ اختلاف روی اصل و مبنا وجود نداشتند همه آن بزرگواران در کمال تفاهم با یکدیگر و احترام متقابل زندگی می کردند، متاسفانه مشکل از ماست و همه این اختلافها به ما برمی گردد در صورتیکه اسلام دین رحمت، شفقت و مهربانی است.

(مولوی عبدالله حامد به نمایندگی ازعلمای اهل حدیث از ولایت کنر)

سخنران بعدی مولوی ناصر خان توحیدی به نمایندگی ازعلمای ولایت لغمان بود که در مورد اختلاف از نظر اسلام مردود است گفت: در اسلام هیچ اختلاف روا و جایز نیست اختلافاتی چون زبانی، نژادی، منطقه ای و... اگر کسی چنین چیزی را به اسلام پیوند می دهد اصلا مسلمان نیست.

(مولوی ناصر خان توحیدی به نمایندگی ازعلمای ولایت لغمان)

وی همچنین گفت: به نام اسلام و دین به انواع مختلف امتیاز گرفتن، به نام دین کشتن انسانهای بی گناه، به نام اسلام سوزاندن مکاتب و مساجد و... باعث شده است تا چهره ای کریه و زشتی از اسلام به جهان نشان داده شود و چهره واقعی اسلام همچنان مخفی بماند.

وی همچنین گفت: به نام اسلام و دین به انواع مختلف امتیاز گرفتن، به نام دین کشتن انسانهای بی گناه، به نام اسلام سوزاندن مکاتب و مساجد و... باعث شده است تا چهره ای کریه و زشتی از اسلام به جهان نشان داده شود و چهره واقعی اسلام همچنان مخفی بماند.

سخنران پایانی استاد حاکم مشفق استاد پوهنتون ننگرهار بود که در مورد از حرف تا عمل، سخنرانی نموده و در بخشی از سخنان خویش گفتند: آنچه ما همیشه در همچو کنفرانس ها و محافل چیزی که زیاد شنیدیم حرف های خوب بوده است ولی کمتر دیدیم که به آن عمل شود مثل این است که برای تداوی به یک داکتر مراجعه می کنیم نسخه داکتر را می گیریم ولی به جیب مان می مانیم و دارو نمی گیریم مسلما این هیچ کمکی به تداوی ما نخواهد کرد.

(استاد حاکم مشفق استاد پوهنتون ننگرهار)

وی گفت: لازم است تا گام به گام و مرحله به مرحله به نکات بسیار ظریف و مهمی که در این کنفرانس از طرف علما و اندیشمندان ارائه شد عمل کنیم تابه صلح سراسری درکشور برسیم

سپس کنفرانس با دوعای اختتامیه ایشان به پایان رسید.

لازم به تذکر است که نیروهای امنیتی در جهت تامین امنیت و هرچه بهتر برگزار شدن این کنفرانس نهایت همکاری را داشتند و از این بابت از ایشان کمال تشکر و امتنان می شود

 

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 1010
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
سایر فعالیت ها

کنفرانس «افغانستان و فلسطین دو قربانی؛ یک جنایت» در کابل برگزار شد

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز فاجعه جهان اسلام

هشت ثور؛ ثمره یک پیکار! (10/2/1397)

فعالیت های دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در حوزه شرق (شهر جلال آباد)

همایشی «از بلخ تا هریوا؛ مقاومتی بر پهنای یک روایت»

همایش حمایت از «ﭘﺸﺘﻴﺒﺎﻧﻲ‌ از موقف‌ خرد‌مندانه محترم‌ صلاح‌ الدين‌ رباني‌ و‌ استاد‌ عطا‌ محمد‌ نور»

کنفرانس «کابل و قدس آیینه تمام نمای یک فاجعه» 30/9/1396

کنفرانس خبری: «ستون پنجم؛ و تغذیه از شعله ورشدن جنگ در کشور» 1396/9/12

کنفرانس یک روزه «شکوه ایستادگی در خزان توطئه ها» سه شنبه 30 عقرب 1396

از دهم محرم الحرام (عاشورای حسینی) 1439 در ننگرهار بزرگداشت به عمل آمد

ناقوس مبارزه علیه تبارگرایی ، نژادپرستی انحصارطلبی و نظام فاشیستی این بار از شرق کشور به صدا درآمد

مولوی مفلح: اسرائیل نقشه خبیثانه ای را در سر می پروراند

کنفرانس یک روزه: «مظلومیت مسلمانان در سایه سکوت جهان اسلام و سازمان‌های بین‌المللی» درشهر هرات

از روز جهانی قدس در جلال آباد بزرگداشت شد

گزارش تصویری راهپیمایی روز جهانی قدس 1396 در هرات

کنفرانس خبری در پیوند به سفر ترامپ به عربستان سعودی با عنوان «تجدید پیمان کشتار مسلمین با آمریکا»

همایش روز جهانی قدس در کابل (1396)

«هشت ثور آئینه ای است که خورشید آزادی در آن درخشید!»

گزارش تصویری بزرگداشت از هشتم ثور از سوی نهضت اسلامی افغانستان 1396/2/7

کنفرانس خبری: «افغانستان و نقض حاکمیت ملی و میدان انتقام کشی قدرتها»

گرامیداشت از چهل و یکمین سالروز «روز زمین» در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان 13 حوت 1396

گرامیداشت از شهدای 24 حوت هرات 1357 در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان

گزارش تصویری کنفرانس «همگرائی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام» شهر هرات 1395

نهضت اسلامی افغانستان برگزار می کند؛ کنفرانس (همگرایی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام) شهر هرات

جلسه هفته وار اعضای شورای مرکزی نهضت اسلامی افغانستان / 22دلو 1395

دیدار شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان با استاد عطا محمد نور والی ولایت بلخ و رئیس اجرائیه جمعیت اسلامی افغانستان

جلسه هفته وار اعضای شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد

همایش میلاد نبی اکرم (ص) و گرامیداشت هفته وحدت در ننگرهار

تابلوهای گرامیداشت میلاد پرسعادت پیامبر گرامی اسلام (ص) و هفته وحدت دفاتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان هرات و جلال آباد

نشست و گفتگوی نهاد جوانان نهضت اسلامی افغانستان در دفتر مرکزی

همایش میلاد نبی اکرم (ص) و گرامیداشت هفته وحدت

جلسه هفته وار اعضای شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد

گرامیداشت از دهم محرم الحرام "عاشورای حسینی" در شهر هرات

کارکرد های شش ماهه اول سال 1395 دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان حوزه شرق

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 درهرات

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 در ننگرهار شهر جلال آباد

گزارش کنفرانس «ادامه تراژدی در جهان اسلام و مسئولیت های ما» شهرهرات 10 حوت 1394

کنفرانس علمی «تروریزم و افراط گرایی بزرگترین چالش جهان اسلام وافغانستان» در هرات عقرب 1394

روز جهانی قدس برای اولین بار از سوی دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در شهر جلال آباد برگزار گردید

گزارش روز جهانی قدس 1394 در افغانستان

کنفرانس علمی تحقیقی با عنوان: «افغانستان و جهان در تقابل با چالش صهیونیزم و افراط گرایی» در هوتل انترکانتیننتال کابل برگزار شد

افتتاح دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در زون شمال «مزار شریف»

سفر مولوی محمد مختار مفلح به مزار شریف

افتتاح دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در ولایت ننگرهار

دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در شهر هرات افتتاح شد

دیدار اعضای نهضت اسلامی افغانستان با رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط با تحولات جدید داخلی و بین المللی طی یک کنفرانس مطبوعاتی مواضع خویش اعلان نمود

ملت مسلمان افغانستان در روز جهانی قدس حملات وحشیانه اسرائیل را محکوم و از ملت مسلمان فلسطین حمایت کردند

معاونت فرهنگی نهضت اسلامی افغانستان؛ «بخش فعالیت های فکری و تربیتی» کلاس های آموزش کامپیوتر

نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف سالروز آتش سوزی مسجدالاقصارا محکوم کرد

روز جهانی قدس 1392

اوضاع جاری کشور و همچنین تحولات جهان اسلام در نشست اعضای موسسان نهضت اسلامی بررسی شد

همایش امتداد فاجعه در افغانستان به مناسبت هفته سیاه پیمان با سیا

کنگره بزرگ نهضت اسلامی افغانستان

همایش دوشهید؛ یک تفکر، یک راه 1392 هوتل بین المللی انترکانتننتال کابل

کنفرانس مطبوعاتی نهضت اسلامی افغانستان در پیوند به افشای لیست پنج هزار شهید توسط کمونیست ها در افغانستان. 8/7/1392

با اعلان روز قدس، موضوع فلسطین در محور توجه جهانیان قرار گرفت!

نهضت اسلامی افغانستان طی یک کنفرانس مطبوعاتی، و با توجه به شرایط و تحولات جدید افغانستان و بین المللی، موضع خویش را اعلان نمود.

به مناسبت یوم نکبت

در تظاهرات امروز در شهرکابل، نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف عمل توهین آمریکاییها به اسلام و مسلمانان را محکوم کرد 24/6/1391

از روز جهانی قدس 1391 در کابل گرامیداشت به عمل آمد

کاری برای فلسطین از نشانی مردم افغانستان گفتگوی رسانه ای هیات افغانستان در کاروان جهانی الی بیت المقدس

مقاله مولوی محمد مختار مفلح در کنفرانس بین المللی ائتلاف جهانی علیه تروریسم برای صلح عادلانه تهران 24-25 اردیبهشت 1390

پیام برای رهبران جهادی کشور در پیوند به معاهده استراتیژیک میان افغانستان و امریکا

همایش بیست و دومین سالروز ارتحال امام خمینی(ره) 12 جوزا 1390 کابل – افغانستان

با امریکا و کشورهای غربی با زبان جهاد باید حرف زده شود متن سخنراني مولوی محمدمختار مفلح به مناسبت نوزدهمین سالروز پیروزی جهاد مردم افغانستان

امریکا بزرگترین تروریست است همايش رسانه اي رهبري نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف 19 حمل 1390هـ.ش، کابل – افغانستان

قیام مردمی مصر و نابودی فرعون دیگر همایش حمایت مردمی از رستاخیز کشورهای عربی - اسلامی 22 دلو 1389 کابل - افغانستان

بیایید شاگرد مکتب این معلم بزرگ گردیم مردم مسلمان افغانستان از سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران تجلیل کردند 21 دلو 1389هـ.ش، کابل- افغانستان

گفتمان شورای ملی افغانستان و فرصت های صلح یابی در کشور در پیوند با قضایای جهان اسلام

همایش بازگشت به قرآن (24 سنبله 1389، کابل)

(بازگشت اقصا) یادواره خونین فلسطین به مناسبت روز جهانی قدس سال 1389

وحدت شما برکت می آورد نامه به زعماي كشورهاي اسلامي (ایران و ترکیه)

شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین 13/12/1388 کابل- افغانستان

مکثی بر کنفرانس شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین

برگزاری روز خشم در مسجد جامع پل خشتی کابل 1388

كابل اقصا را به زمزمه گرفت!... گزارشي از گردهمايي روزجهاني قدس در افغانستان، ميدان دهبوري مقابل دانشگاه كابل

آخرين گام تا زمزمة اقصا!... (نشست افتتاحيه شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف و بررسي آخرين آمادگي ها براي مناسبت بزرگداشت روز جهاني قدس) كابل –افغانستان 27/ رمضان المبارك 1430

آغازه فعاليت «شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف»

برگزاری همایش با عنوان «قدس شريف محور صلح جهاني» هتل هرات کابل

مسجد الاقصي معيار ايمان در عصر حاضر (تفسيري از همايش دوم اساس گزاري شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف)

نشست تاسيس شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف در هوتل سنترال كابل

در محفل يادبود از شهداي هشت و چهارده جوزا 1358 هـ.ش با خون شهداي صدر نهضت اسلامي بيعت مجدد صورت گرفت

جشن هفدهمين سالروز پيروزي مجاهدين و فروپاشي نظام كمونيزم در سرزمين كفر ستيز افغانستان به ابتكار نهضت اسلامي افغانستان برگزار گرديد

بيانيه رسمي رهبر نهضت اسلامي و رئيس ستاد برگزاري مراسم روز جهاني قدس در کابل (تاريخ 5/7/1387هـ ش)

حریم اسراء (به مناسبت روز جهانی قدس 13/7/1386 هجری خورشیدی)

گزارش همایش تجلیل از روز جهانی قدس زیر نام (ایستگاه معراج) کابل 28/7/1385 هـ ش

براي اولين بار در تاريخ افغانستان از روز جهاني قدس از سوي رهبري نهضت اسلامي افغانستان بزرگداشت به عمل آمد تاريخ 28/7/1385 هـ ش کابل افغانستان

پيام رهبر نهضت اسلامي در تدوير اولين کنگره نهضت اسلامي افغانستان

همايش ويژه مسعود شناسي

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

کمک مالی قطر به 100 هزار خانواده ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر همایش گرامیداشت از 26 دلو ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...