امروز  

گرامیداشت از شهدای 24 حوت هرات 1357 در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان

جلسه هفتگی اعضای شورای مرکزی نهضت اسلامی افغانستان دوشنبه 23 حوت اختصاص به بزرگداشت از رشادت ها و قهرمانی های هزاران تن از مردان و زنان بزرگ هرات داشت.

در این جلسه جناب آقای خلیل احمد شهید زاده نماینده مردم در پارلمان کشور به عنوان میهمان ویژه حضور داشتند.

محفل با ختم قرآن عظیم الشان و دوعا برای شادی ارواح شهدا و همچنین ایجاد ثبات و امنیت در کشور، آغاز شد و سپس مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان و مشاورارشد ریاست اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان در سخنان افتتاحیه خویش با گرامیداشت از یاد و خاطره شهدای قهرمان 24 حوت 1357 مردم هرات، گفت: با تجاوز روسها در افغانستان و قیام تاریخی 24 حوت سال 1357 عليه اشغالگران و ايادي دست نشانده شان توسط مردم هرات در این روز، مردم این خطه قهرمان پرور نام خود را در تاريخ افغانستان به نام قهرمانان آزادي، ثبت نمودند. آن چيزي  كه پس از آن همه قتل ها و كشتار ها و غارتگري هاي دشمنان خارجي، جاویدان مانده و هر دم آتش عشق و شور و شوق مبارزه را در قلوب فرزندان وطن شعله ورتر نگه مي‌دارد و گام هاي مان را در راه دفاع از آزادي استوار تر مي سازد و يقين مان را در پيروزي مردم كامل تر مي كند، عزم استوار مردم هرات و ديگر مناطق افغانستان در مبارزه با تجاوزات و ستمگری ها است که بر این مردم روا داشته شده است. سرگذشت مبارزات مردم دنيا نيزاين واقعيت را مي رساند كه ظلم ها، غارتگريها، كشتار ها و تجاوزات بي رحمانه مستکبران و جهانخواران عالم زود گذر بوده و در برابر سنگر هاي مقاومت مردم تاب نياورده و ديري نمي پايند که از صفحه تاریخ محو می شود. اما حماسه و خاطره شهداي 24 حوت هرات همچنان در قلوب هر فرد این مرزبوم زنده و جاويد است. ياد و خاطرات اين قهرمانان و جان نثاران جاويدان و روح پاك شان شاد باد

سپس آقای خلیل احمد شهید زاده طی سخنانی شهدای 24 حوت 1357 هرات را سر آغاز عزت و افتخار برای مردم افغانستان دانسته و گفتند: این وظیفه ما است که از شهدا و همچنین خانواده های شهدا گرامیداشت به عمل آوریم و ازآن رادمردان این مرزوبوم وشیرزنان این سرزمین تقدیر و تمجید کنیم. قیام 24 حوت هرات در حقیقت آغاز نهضت اسلامی در کشور است، حکومت دیکتاتور وقت با انواع و اقسام حیله و نیرنگ قصد در فرونشاندن قیام داشت ولی بی خبر از اینکه مردم با ایمان که به خدای  یکتا دارند هیچ چیزی مانع وسدراه مبارزه برحق  آنان  نخواهد شد و این بود که سر آغاز قیام از یک قریه دور دست در ولسوالی رباط سنگی و با فراخوانی یکی از علما شروع شد و بسیار زود گسترش یافت و فراگیرشد. رهبری این قیام را نه علما نه رهبران جهادی نه زمین داران نه هیچ کس دیگربلکه ایمان مردم به عهده داشت.

این قیام در اوج عظمت که داشت و پایه های آزادی و آزادگی را در کشور بنیان نهاد، با دستان خالی و حد اکثر با بیل و کلن و داس علیه توپ و تانگ و انواع سلاح ها انجام شد. آنچه که مهم است در این قیام تنها مردم هرات نبودند بلکه از اکثر ولایات افغانستان مردمانی که در هرات سکونت داشتند حضور داشتند و شهید دادند.

وی گفت شهدا رفتند و مقام و منزلت شانرا هم همان لحظه شهادت گرفتند اکنون برما است که از برکت خون شهدا صاحب مقام و منصب شدیم، بر علیه این وضعیت اسفبار و این جنگ نابرابر که معلوم نیست از طرفی کیست که هر روز مکتب، مسجد، حسینه، بیمارستان و... را هدف قرار می دهد  متحد شویم و فریاد بزنیم. فریاد بزنیم که دیگر خونریزی حمله به مسجد، بیمارستان و... بس است، این همه جور و ستم و بی عدالتی و تباهی ویرانی بس است.:

سپس مولوی عبدالحق حبیبی صالحی استاد دانشگاه وعضو مجمع تنسیق علمای افغانستان طی صحبت هایشان گفتند شهدا رفتند و وظیفه شانرا انجام دادند اکنون برمااست که با ایمان و توکل به خداوند از خون شهدا پاسداری کنیم.

وی در باره حب دنیا و بی ارزش شمردن مرگ نیز گفت: در زندگی کنونی ما آنچه اهمیت پیداکرده نزدیک شدن به مادیات و غرق در شدن در ظواهر و تجملات دنیا و نا محترم شمردن مرگ است و علل بسیاری از ناهنجاریهای زندگی کنونی ما همین اهمیت دادن بیش از حد و حصر به این دنیاست. ماباید هر لحظه آماده مرگ وشهادت در راه الله متعال باشیم و از مرگ استقبال کنیم. همانطوری که شهدای گرانقدر ما با سنیه گشاد و فراخ و برای آزاد زیستن و آزاد ماندن ما و حفظ درخت پربار و پرثمر اسلام مرگ و شهادت را استقبال کردند.

در ادامه آقای عبدالهادی قانع یکی از جوانان و دانشجویان هرات در ارتباط به جوانان و پاسداری از خون شهدا صحبت نمود.

وی گفت: تاریخ افغانستان پر است از مجاهدت ها، قهرمانی ها، از خودگذشتگی ها، مبارزات و... در این میان قیام شکوهمند و سرفرازانه 24 حوت 1357 مردم هرات رنگ وبوی  دیگری به مبارزات و قیام های مردم افغانستان بخشید، و یک فصل جدیدی را در تاریخ مبارزات مردم ما علیه ظلم و استبداد و اختناق ایجاد کرد که از برکت خون همان شهدا امروز ما به عنوان یک کشور مستقل در جهان مطرح هستیم. و این وظیفه ما است که با تمام وجود از رشادت ها، قهرمانی ها و از خودگذشتگی های شهدای عزیزمان پاسداری کنیم.

در پایان مراسم اعلامیه نهضت اسلامی افغانستان به مناسبت قیام 24 حوت 1357 مردم هرات توسط مفتی کفایت الله فضلی استاددانشگاه ومنشی شورای مرکزی نهضت اسلامی افغانستان قرائت گردید که متن اعلامیه چنین است:

مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلا (سوره احزاب آیه٢٣)

مردم سلحشور افغانستان بنابر گواهي تاريخ در مقاطع مختلف در برابر اهريمنان كشور و آناني كه به اين سر زمين از روي خصومت و حرص جاه طلبي و سلطه گرايي چشم دوخته بودند از خودگذری نشان داده اند و با وارد آوردن ضربات كاري چنان درسي را به متجاوزين داده اند، كه هرگز فراموش آنان نخواهد شد، در واقعيت امر هر بخش از مبارزات مردم اين ديار مرد آفرين حماسه ماندگار اوراق زرين تاريخ كشور ما را تشكيل مي دهد، چنانکه قيام مردم متدين و پا برهنه هرات باستان در 24 حوت كه سر رشته آغاز مبارزه نوين در برابر كشوري با سلاح هاي مدرن و سر تا پاي زرهي می‌باشد را نمي توان دست كم گرفت و جانفشاني هاي مردم اين ديار باستاني و تاريخي را كم بها داد. مردم جان به كف هرات بامدادان روز 24 حوت با بدست گرفتن بيل و كلنگ، داس و چوب به قيام مسلحانه و هجومي در برابر حكومت وقت پرداختند و با قبول شهادت، شهامت خود را بار ديگر درج اوراق زرين اين ديار و در مجموع افغانستان ساختند.

24 حوت ياد آور روزي است كه در آن روز زنان و مردان دلاور و شجاع هرات با پايداري و مقاومت جانانه در برابر هجوم وحشيانه مزدوران داخلي و دشمن تجاوزگر خارجي قيام نموده و در سايه قيام قيامت بر انگيز و حركت ضد تجاوزگري خويش خط روشن و خواناي شهادت را با رنگ خون خود در بلنداي با شكوه آسمان وطن نوشتند تا يادآور حماسه‌ها و فداكاري‌هاي آناني باشد كه مردانه در صحنه‌هاي نبرد در برابر ستمگران تجاوز پيشه ايستاده و در راه آزادي جان سپرده اند.

به بیان دیگر 24 حوت يادآور روز حماسه آفريني مردم هرات است كه با دست خالي؛ ولي با دل پر از عشق و ايمان به پيروزي در برابر تانك و طياره هاي جنگي دشمن يورش بي باكانه برده و نشان دادند هنگامي كه مردم با اراده خلل ناپذير تصميم بگيرند كه در برابر دشمن تا دندان مسلح به قيام برخيزند و در قيام خود متكي به حمايت هاي حتمي و بي دريغ خداوند(ج) و نيروي دست داشته خود باشند شكست ناپذير اند و دیر یا زود شاهد پيروزي را به آغوش خواهند كشند.

آری! 24 حوت يادآور روز خونين و صحنه هاي آتش و خوني است كه مردم قهرمان هرات در آن روز بيرق نبرد و مقاومت را در قله هاي بلند برج و باروري شهر بالا زده و با قهرماني ها و پايمردي هاي خود روز باشكوه و حماسه آفرين و فراموش نشدني 24 حوت را در تاريخ افغانستان آفريدند.

نهضت اسلامی افغانستان با آنکه یاد و خاطره فراموش ناشدنی رستاخیز ملی 24 حوت را می‌ستاید بر شهدای گلگون کفن این حماسه تاریخی درود بی‌پایان می‌فرستد و از مردم افغانستان به ویژه هموطنان هراتی می‌خواهد که با الگوگیری از مبارزات و فداکاری‌هایی که در برابر استبداد و اشغالگری حاکمان وقت در بیست و چهارم حوت 1357 صورت گرفت و چنین روز با شکوهی را در تاریخ معاصر افغانستان رقم زد، تحولات جدید در کشور را زیر نظر داشته و از ارزش‌های دینی خویش مصرانه پاسداری نمایند.

 

و من الله التوفیق

نهضت اسلامی افغانستان

23 حوت 1395 کابل- افغانستان

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 622
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
سایر فعالیت ها

کنفرانس «افغانستان و فلسطین دو قربانی؛ یک جنایت» در کابل برگزار شد

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز فاجعه جهان اسلام

هشت ثور؛ ثمره یک پیکار! (10/2/1397)

فعالیت های دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در حوزه شرق (شهر جلال آباد)

همایشی «از بلخ تا هریوا؛ مقاومتی بر پهنای یک روایت»

همایش حمایت از «ﭘﺸﺘﻴﺒﺎﻧﻲ‌ از موقف‌ خرد‌مندانه محترم‌ صلاح‌ الدين‌ رباني‌ و‌ استاد‌ عطا‌ محمد‌ نور»

کنفرانس «کابل و قدس آیینه تمام نمای یک فاجعه» 30/9/1396

کنفرانس خبری: «ستون پنجم؛ و تغذیه از شعله ورشدن جنگ در کشور» 1396/9/12

کنفرانس یک روزه «شکوه ایستادگی در خزان توطئه ها» سه شنبه 30 عقرب 1396

از دهم محرم الحرام (عاشورای حسینی) 1439 در ننگرهار بزرگداشت به عمل آمد

ناقوس مبارزه علیه تبارگرایی ، نژادپرستی انحصارطلبی و نظام فاشیستی این بار از شرق کشور به صدا درآمد

مولوی مفلح: اسرائیل نقشه خبیثانه ای را در سر می پروراند

کنفرانس یک روزه: «مظلومیت مسلمانان در سایه سکوت جهان اسلام و سازمان‌های بین‌المللی» درشهر هرات

از روز جهانی قدس در جلال آباد بزرگداشت شد

گزارش تصویری راهپیمایی روز جهانی قدس 1396 در هرات

کنفرانس خبری در پیوند به سفر ترامپ به عربستان سعودی با عنوان «تجدید پیمان کشتار مسلمین با آمریکا»

همایش روز جهانی قدس در کابل (1396)

«هشت ثور آئینه ای است که خورشید آزادی در آن درخشید!»

گزارش تصویری بزرگداشت از هشتم ثور از سوی نهضت اسلامی افغانستان 1396/2/7

کنفرانس خبری: «افغانستان و نقض حاکمیت ملی و میدان انتقام کشی قدرتها»

گرامیداشت از چهل و یکمین سالروز «روز زمین» در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان 13 حوت 1396

کنفرانس «وحدت امت مسلمه دریچه ای به سوی ثبات و امنیت افغانستان و جهان اسلام» در جلال آباد 1395/12/29

گزارش تصویری کنفرانس «همگرائی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام» شهر هرات 1395

نهضت اسلامی افغانستان برگزار می کند؛ کنفرانس (همگرایی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام) شهر هرات

جلسه هفته وار اعضای شورای مرکزی نهضت اسلامی افغانستان / 22دلو 1395

دیدار شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان با استاد عطا محمد نور والی ولایت بلخ و رئیس اجرائیه جمعیت اسلامی افغانستان

جلسه هفته وار اعضای شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد

همایش میلاد نبی اکرم (ص) و گرامیداشت هفته وحدت در ننگرهار

تابلوهای گرامیداشت میلاد پرسعادت پیامبر گرامی اسلام (ص) و هفته وحدت دفاتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان هرات و جلال آباد

نشست و گفتگوی نهاد جوانان نهضت اسلامی افغانستان در دفتر مرکزی

همایش میلاد نبی اکرم (ص) و گرامیداشت هفته وحدت

جلسه هفته وار اعضای شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد

گرامیداشت از دهم محرم الحرام "عاشورای حسینی" در شهر هرات

کارکرد های شش ماهه اول سال 1395 دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان حوزه شرق

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 درهرات

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 در ننگرهار شهر جلال آباد

گزارش کنفرانس «ادامه تراژدی در جهان اسلام و مسئولیت های ما» شهرهرات 10 حوت 1394

کنفرانس علمی «تروریزم و افراط گرایی بزرگترین چالش جهان اسلام وافغانستان» در هرات عقرب 1394

روز جهانی قدس برای اولین بار از سوی دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در شهر جلال آباد برگزار گردید

گزارش روز جهانی قدس 1394 در افغانستان

کنفرانس علمی تحقیقی با عنوان: «افغانستان و جهان در تقابل با چالش صهیونیزم و افراط گرایی» در هوتل انترکانتیننتال کابل برگزار شد

افتتاح دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در زون شمال «مزار شریف»

سفر مولوی محمد مختار مفلح به مزار شریف

افتتاح دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در ولایت ننگرهار

دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در شهر هرات افتتاح شد

دیدار اعضای نهضت اسلامی افغانستان با رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط با تحولات جدید داخلی و بین المللی طی یک کنفرانس مطبوعاتی مواضع خویش اعلان نمود

ملت مسلمان افغانستان در روز جهانی قدس حملات وحشیانه اسرائیل را محکوم و از ملت مسلمان فلسطین حمایت کردند

معاونت فرهنگی نهضت اسلامی افغانستان؛ «بخش فعالیت های فکری و تربیتی» کلاس های آموزش کامپیوتر

نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف سالروز آتش سوزی مسجدالاقصارا محکوم کرد

روز جهانی قدس 1392

اوضاع جاری کشور و همچنین تحولات جهان اسلام در نشست اعضای موسسان نهضت اسلامی بررسی شد

همایش امتداد فاجعه در افغانستان به مناسبت هفته سیاه پیمان با سیا

کنگره بزرگ نهضت اسلامی افغانستان

همایش دوشهید؛ یک تفکر، یک راه 1392 هوتل بین المللی انترکانتننتال کابل

کنفرانس مطبوعاتی نهضت اسلامی افغانستان در پیوند به افشای لیست پنج هزار شهید توسط کمونیست ها در افغانستان. 8/7/1392

با اعلان روز قدس، موضوع فلسطین در محور توجه جهانیان قرار گرفت!

نهضت اسلامی افغانستان طی یک کنفرانس مطبوعاتی، و با توجه به شرایط و تحولات جدید افغانستان و بین المللی، موضع خویش را اعلان نمود.

به مناسبت یوم نکبت

در تظاهرات امروز در شهرکابل، نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف عمل توهین آمریکاییها به اسلام و مسلمانان را محکوم کرد 24/6/1391

از روز جهانی قدس 1391 در کابل گرامیداشت به عمل آمد

کاری برای فلسطین از نشانی مردم افغانستان گفتگوی رسانه ای هیات افغانستان در کاروان جهانی الی بیت المقدس

مقاله مولوی محمد مختار مفلح در کنفرانس بین المللی ائتلاف جهانی علیه تروریسم برای صلح عادلانه تهران 24-25 اردیبهشت 1390

پیام برای رهبران جهادی کشور در پیوند به معاهده استراتیژیک میان افغانستان و امریکا

همایش بیست و دومین سالروز ارتحال امام خمینی(ره) 12 جوزا 1390 کابل – افغانستان

با امریکا و کشورهای غربی با زبان جهاد باید حرف زده شود متن سخنراني مولوی محمدمختار مفلح به مناسبت نوزدهمین سالروز پیروزی جهاد مردم افغانستان

امریکا بزرگترین تروریست است همايش رسانه اي رهبري نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف 19 حمل 1390هـ.ش، کابل – افغانستان

قیام مردمی مصر و نابودی فرعون دیگر همایش حمایت مردمی از رستاخیز کشورهای عربی - اسلامی 22 دلو 1389 کابل - افغانستان

بیایید شاگرد مکتب این معلم بزرگ گردیم مردم مسلمان افغانستان از سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران تجلیل کردند 21 دلو 1389هـ.ش، کابل- افغانستان

گفتمان شورای ملی افغانستان و فرصت های صلح یابی در کشور در پیوند با قضایای جهان اسلام

همایش بازگشت به قرآن (24 سنبله 1389، کابل)

(بازگشت اقصا) یادواره خونین فلسطین به مناسبت روز جهانی قدس سال 1389

وحدت شما برکت می آورد نامه به زعماي كشورهاي اسلامي (ایران و ترکیه)

شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین 13/12/1388 کابل- افغانستان

مکثی بر کنفرانس شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین

برگزاری روز خشم در مسجد جامع پل خشتی کابل 1388

كابل اقصا را به زمزمه گرفت!... گزارشي از گردهمايي روزجهاني قدس در افغانستان، ميدان دهبوري مقابل دانشگاه كابل

آخرين گام تا زمزمة اقصا!... (نشست افتتاحيه شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف و بررسي آخرين آمادگي ها براي مناسبت بزرگداشت روز جهاني قدس) كابل –افغانستان 27/ رمضان المبارك 1430

آغازه فعاليت «شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف»

برگزاری همایش با عنوان «قدس شريف محور صلح جهاني» هتل هرات کابل

مسجد الاقصي معيار ايمان در عصر حاضر (تفسيري از همايش دوم اساس گزاري شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف)

نشست تاسيس شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف در هوتل سنترال كابل

در محفل يادبود از شهداي هشت و چهارده جوزا 1358 هـ.ش با خون شهداي صدر نهضت اسلامي بيعت مجدد صورت گرفت

جشن هفدهمين سالروز پيروزي مجاهدين و فروپاشي نظام كمونيزم در سرزمين كفر ستيز افغانستان به ابتكار نهضت اسلامي افغانستان برگزار گرديد

بيانيه رسمي رهبر نهضت اسلامي و رئيس ستاد برگزاري مراسم روز جهاني قدس در کابل (تاريخ 5/7/1387هـ ش)

حریم اسراء (به مناسبت روز جهانی قدس 13/7/1386 هجری خورشیدی)

گزارش همایش تجلیل از روز جهانی قدس زیر نام (ایستگاه معراج) کابل 28/7/1385 هـ ش

براي اولين بار در تاريخ افغانستان از روز جهاني قدس از سوي رهبري نهضت اسلامي افغانستان بزرگداشت به عمل آمد تاريخ 28/7/1385 هـ ش کابل افغانستان

پيام رهبر نهضت اسلامي در تدوير اولين کنگره نهضت اسلامي افغانستان

همايش ويژه مسعود شناسي

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

کمک مالی قطر به 100 هزار خانواده ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر همایش گرامیداشت از 26 دلو ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...