امروز  

نشست و گفتگوی نهاد جوانان نهضت اسلامی افغانستان در دفتر مرکزی

بخش جوانان نهضت اسلامی افغانستان تاریخ 18 قوس 1395 در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان تشکیل جلسه داد

در ابتدا بعد از تلاوت آیات کلام الله مجید مولوی مفلح رهبرنهضت اسلامی افغانستان به ایراد سخن پرداخته در مورد تاریخچه نهضت اسلامی و همچنان فرازها و فرودهای که در این مسیر قرار دارد و نیز در مورد اهداف و برنامه های نهضت اسلامی افغانستان به صورت مشروح و مفصل توضیحات ارائه نمودند ایشان فرمودند:

کمتر کسی است که از نقش جوانان کشور در ساختن آینده جامعه بی خبر باشد.جوانان کشور در شرایط موجود با همه بی عدالتی هایی که در حق آنان رفته است اما بازهم این قشر مایه امید فردای سرزمین مابه شمار می روند. جوانان ما با آن که در طی چندین دهه آسیب های زیادی دیدند، برخی ها قربانی سیاست های کج اندیشانه نظام های حاکم وقت گردیدند، عده ای از حق تحصیل بازمانده ودر کشور بدون تعیین سرنوشت مشخص به کارهای شاقه وسخت روی آوردند ویک عده ای هم بنا به مجبوریت های زمان راهی دیار غربت گردیده رهسپار کشور های دور دست شدند، با این همه این جوانان هنوز هم برای مردم این سرزمین مایه امید اند و بدون هیچ شبهه ای سزاوار زندگی آبرومندانه ای اند.

حالا ماباید بالای دولت وحدت ملی فشار لازم را بیاوریم تا از کلی گویی بیرون شده وبرای این جوانان به صورت مشخص حرف وحدیث خود را بگوید آیا ساختن یک وزارت به جوانان همین بسنده است؟. آیا چند جوان را وارد دانشگاه ساختن همین کافی است؟ آنچه جوان امروز افغانستان مطالبه دارد، واضح ومشخص است. تامین شرایط کار. این امر نیز کدام اشکال خاصی ندارد. می توان با طرح برنامه های کلان اقتصادی وزیر ساختی، مجموعه بزرگی از این جوانان را به طرف کار سوق داد.

ایشان در بخش از سخنان شان فرمودند؛ دیگر فرصت آن فرا رسیده است که برای زمامداران شما جوانان برنامه بدهید و خودتان وارد کاروزار سیاست شوید، بس است دیگر از حرف زدند کاری ساخته نیست چون از دیرزمانی است که ملت ما از سیاسیون خود حرف شنیده است، بسا اوقات است که در پهنه سیاسی وطن ما مدل های مختلفی به تجربه گرفته می شود، اما آنچه این ملت به آن نیاز دارد در ساده ترین جمله میتوان آن را به صورت مختصر گفت که مردم این کشور به زندگی در پرتو ارزشهای متعالی اسلام، در شرایط بهتر انسانی و رفاه اقتصادی ضرورت دارند و بس.

سپس محمد نبی صدیقی استاد دانشگاه و همچنان مسئول جوانان نهضت اسلامی گفتند: «مهمانان عزیز، استادان محترم، محصلین گرامی و بزرگوار حضور همه شما عزیزان را به جلسۀ امروزی مان خیر مقدم گفته ، می خواهم از این فرصت به دست آمده، اهداف جلسه امروز ما و اینکه ما از دایر نمودن این جلسه بتوانیم در مورد اهداف نهضت اسلامی افغانستان موضوعاتی را با شما در میان گذاشته و همچنین حرفهای راجع به جوانان و مشکلات شان خواهیم داشت که با شما شریک میسازیم و ان شاالله بتوانیم تا حدودی شما عزیزان را از اینکه نهضت اسلامی برای حل مشکلات و بحران های موجود در کشور و همچنین جهان اسلام چه برنامه های داشته و چه کاری انجام داده و چه برنامه های خواهد داشت توضیح خواهم داد.

محصلین عزیز واستادان عالیقدر! عده ای از استادان که در جریان فعالیت های نهضت اسلامی افغانستان هستند و تعداد دیگری از میهمانان عزیز که مطمین هستم طی ختم جلسه برای آنان نیز اهداف و فعالیت های نهضت اسلامی روشن خواهد شد واینکه نهضت اسلامی افغانستان با توجه به مسئولیت های خطیری که در قبال سرنوشت ملت مسلمان افغانستان و جهان اسلام احساس می کند و خود را مکلف به انجام تلاش در جهت کاستن از آلام و مصیبت های فراوان که دامنگیر مردم ما و ملل مسلمان جهان می باشد می داند، بدین منظور و جهت مبارزه فراگیر و قاطعانه با این پدیده ها، اقدام به برگزاری سلسله مباحث و گفتگوها با جوانان و محصلین داشته و با مشوره با شما می خواهیم فعالیت های خود را گسترده تر سازیم.

در فرجام به نظر من اگر جوانان خود دست به کار نشوند فردای بدتر از امروز و توأم با مشکلات بیشتری را خواهند داشت کشوری که سه دهه جنگ خانمانسوز را تجربه کرده باشد فقط با اراده و تصمیم استوار نسل جوان ساخته می شود و بس و این گام های استوار جوانان است که جامعه را از بدبختی و بی ثباتی نجات داده و به سوی فردای روشن هدایت می کند.

بعد هم استاد اسدالله عزیزی در مورد جایگاه جوانان و فعالیت های آنها در همه عرصه ها گفتند: جوانان در کشور در هر جامعه نقش اساسی و تعین کننده ای دارند. در هر جوامع انسانی از جوانان به عنوان ستون فقرات جامعه، نیروی ذخیره آینده، چرخ اقتصاد یک کشور، نیروی فعال و گنجینه ملی جامعه یاد کرده اند.

به همین دلیل است که بیشتر جوامع انسانی مشتاق به سرمایه گذاری بالای این قشر می باشند که چنین چیزی در جامعه ما کمرنگ بوده و یا هیچ به آن پرداخته نشده است. از آنجایی که مبرهن است جنگ های داخلی خانمانسوز سه دهه اخیر قسمت اعظم سرمایه های ملی، بخش های مهم صنعتی، اقتصادی و تولیدی کشور را به کلی از بین برده و یا هم از کار باز مانده اند که همین امر باعث شد کشور ما از کاروان پیشرفت و ترقی سالها عقب بماند. حالا وقت کار جوانان است که با بازوی توانای خویش کشور را از این مهلکه نجات دهند.

در این جا نوبت به آقای مولوی عبدالسبحان سبحانی محصل سال چهارم دانشگاه کابل رسید، ایشان فرمودند: جامعه ی پابند به ارزش ها می تواند با تمسک به همان ارزش هایی که هویت آن را سرو صورت بخشیده است در برابر آسیب ها وناهنجاری های اجتماعی. حفاظی پیرامون خود بسازد. به سخنی دیگر جامعه تنها در صورتی می تواند در برابر ناهنجاری های اجتماعی تاب بیاورد که قبلا لباسی از ارزشهای انسانی را به تن نموده باشد. اما آنگاه که جامعه از لباس ارزش ها خلع گردد به مشکل می تواند دربرابر ویروس های مختلف قوه دفاعی ای تشکیل دهد.

بی تردید کشور ما کشوری است اسلامی که هویت آن را ارزش های اسلامی شکل می دهد.

بعدا استاد محی الدین کرانوی در جایگاه قرار گرفته به ایراد سخن پرداخته گفتند:

در کشور ما یکی دیگر از مشکلات جوانان عدم آزادی و نبود ظرفیت در عرصه های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و ... است که شاید این مشکل در اکثر جوامع وجود داشته باشد اما درکشور ما حادتر است. در پانزده سال گذشته نه تنها فرصت های شغلی از طرف حکومت فراهم نشد بلکه فرصت ها را به چالش تبدیل کرده اند. یک جوان بیکار که سرنوشت رقت بار و غم انگیزی دارد این وضعیت او را وادار می کند که به گروه های مخالف صلح و امنیت، مواد مخدر و ..  بپیوندد و به انتحار رو آورد.

سپس نورالله اسرار آفاق سخنرانی خویش را با این شعر علامه اقبال لاهوری آغاز نمود:

آدم از بی بصری بندگی آدم کرد  گوهری داشت ولی نذر قباد و جمع کرد

یعنی از خوی غلامی زسگان پست ترند   من ندیدم که سگی پیش سگی سرخم کرد

آقای آفاق گفتند: چون ما در دانشگاه کابل همه روزه با مشکل لیبرال دموکرات ها مواجه هستیم و همه روزه احزاب و سازمانهای که به اسلام نمی اندیشند آنجا مصروف فعالیت هستند ما بعد از مطالعه و بررسی دقیق جانبه از برنامه های نهضت اسلامی افغانستان که به سرفرازی امت مسلمه می اندیشد حمایت خویش را از نهضت اسلامی افغانستان اعلان می کنیم. و معتقد هستیم که تنها این سازمانهای اسلامی مخصوصا نهضت اسلامی افغانستان است که نظامهای دیکتاتوری و فاسد را سرجای شان می نشاند.

وی در قسمت دیگر از صحبت هایش اشاره ای به بحران های جهان اسلام داشته و فرمودند:

طوریکه همۀ ما آگاه هستیم  جهان اسلام از افغانستان گرفته تا فلسطین، سوریه، عراق، یمن، لیبی و...  امروز بدتر از هر وقت دیگر در دریای از بحران ها و طوفان های مخوف و فاجعه بار که عمدتاً از طرف دشمنان اسلام زمینه سازی گردیده است، دست و پا می زند و مانند گذشته ها قربانی توطئه ها و دسیسه های پنهان و آشکار دشمنان اسلام قرار گرفته  است. در این وضعیت اسفبار و پرآشوب، ملیونها انسان بی گناه ساکن این قلمرو پهناور به نام جهان اسلام زجر می کشند، عذاب می بینند، زندگی خود را از دست می دهند، از نعمت رفاه و آسایش زندگی محروم می شوند.

نهضت اسلامی افغانستان به این باور است که رجوع به گذشته و باز خوانی عواملی که در شکل گیری تراژیدی های دامن گیر جهان اسلام نقش داشته است شرط اساسی دست یابی به راهکار حل معضله های جهان اسلام می باشد.

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 763
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
سایر فعالیت ها

کنفرانس «افغانستان و فلسطین دو قربانی؛ یک جنایت» در کابل برگزار شد

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز فاجعه جهان اسلام

هشت ثور؛ ثمره یک پیکار! (10/2/1397)

فعالیت های دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در حوزه شرق (شهر جلال آباد)

همایشی «از بلخ تا هریوا؛ مقاومتی بر پهنای یک روایت»

همایش حمایت از «ﭘﺸﺘﻴﺒﺎﻧﻲ‌ از موقف‌ خرد‌مندانه محترم‌ صلاح‌ الدين‌ رباني‌ و‌ استاد‌ عطا‌ محمد‌ نور»

کنفرانس «کابل و قدس آیینه تمام نمای یک فاجعه» 30/9/1396

کنفرانس خبری: «ستون پنجم؛ و تغذیه از شعله ورشدن جنگ در کشور» 1396/9/12

کنفرانس یک روزه «شکوه ایستادگی در خزان توطئه ها» سه شنبه 30 عقرب 1396

از دهم محرم الحرام (عاشورای حسینی) 1439 در ننگرهار بزرگداشت به عمل آمد

ناقوس مبارزه علیه تبارگرایی ، نژادپرستی انحصارطلبی و نظام فاشیستی این بار از شرق کشور به صدا درآمد

مولوی مفلح: اسرائیل نقشه خبیثانه ای را در سر می پروراند

کنفرانس یک روزه: «مظلومیت مسلمانان در سایه سکوت جهان اسلام و سازمان‌های بین‌المللی» درشهر هرات

از روز جهانی قدس در جلال آباد بزرگداشت شد

گزارش تصویری راهپیمایی روز جهانی قدس 1396 در هرات

کنفرانس خبری در پیوند به سفر ترامپ به عربستان سعودی با عنوان «تجدید پیمان کشتار مسلمین با آمریکا»

همایش روز جهانی قدس در کابل (1396)

«هشت ثور آئینه ای است که خورشید آزادی در آن درخشید!»

گزارش تصویری بزرگداشت از هشتم ثور از سوی نهضت اسلامی افغانستان 1396/2/7

کنفرانس خبری: «افغانستان و نقض حاکمیت ملی و میدان انتقام کشی قدرتها»

گرامیداشت از چهل و یکمین سالروز «روز زمین» در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان 13 حوت 1396

کنفرانس «وحدت امت مسلمه دریچه ای به سوی ثبات و امنیت افغانستان و جهان اسلام» در جلال آباد 1395/12/29

گرامیداشت از شهدای 24 حوت هرات 1357 در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان

گزارش تصویری کنفرانس «همگرائی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام» شهر هرات 1395

نهضت اسلامی افغانستان برگزار می کند؛ کنفرانس (همگرایی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام) شهر هرات

جلسه هفته وار اعضای شورای مرکزی نهضت اسلامی افغانستان / 22دلو 1395

دیدار شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان با استاد عطا محمد نور والی ولایت بلخ و رئیس اجرائیه جمعیت اسلامی افغانستان

جلسه هفته وار اعضای شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد

همایش میلاد نبی اکرم (ص) و گرامیداشت هفته وحدت در ننگرهار

تابلوهای گرامیداشت میلاد پرسعادت پیامبر گرامی اسلام (ص) و هفته وحدت دفاتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان هرات و جلال آباد

همایش میلاد نبی اکرم (ص) و گرامیداشت هفته وحدت

جلسه هفته وار اعضای شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد

گرامیداشت از دهم محرم الحرام "عاشورای حسینی" در شهر هرات

کارکرد های شش ماهه اول سال 1395 دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان حوزه شرق

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 درهرات

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 در ننگرهار شهر جلال آباد

گزارش کنفرانس «ادامه تراژدی در جهان اسلام و مسئولیت های ما» شهرهرات 10 حوت 1394

کنفرانس علمی «تروریزم و افراط گرایی بزرگترین چالش جهان اسلام وافغانستان» در هرات عقرب 1394

روز جهانی قدس برای اولین بار از سوی دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در شهر جلال آباد برگزار گردید

گزارش روز جهانی قدس 1394 در افغانستان

کنفرانس علمی تحقیقی با عنوان: «افغانستان و جهان در تقابل با چالش صهیونیزم و افراط گرایی» در هوتل انترکانتیننتال کابل برگزار شد

افتتاح دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در زون شمال «مزار شریف»

سفر مولوی محمد مختار مفلح به مزار شریف

افتتاح دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در ولایت ننگرهار

دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در شهر هرات افتتاح شد

دیدار اعضای نهضت اسلامی افغانستان با رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط با تحولات جدید داخلی و بین المللی طی یک کنفرانس مطبوعاتی مواضع خویش اعلان نمود

ملت مسلمان افغانستان در روز جهانی قدس حملات وحشیانه اسرائیل را محکوم و از ملت مسلمان فلسطین حمایت کردند

معاونت فرهنگی نهضت اسلامی افغانستان؛ «بخش فعالیت های فکری و تربیتی» کلاس های آموزش کامپیوتر

نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف سالروز آتش سوزی مسجدالاقصارا محکوم کرد

روز جهانی قدس 1392

اوضاع جاری کشور و همچنین تحولات جهان اسلام در نشست اعضای موسسان نهضت اسلامی بررسی شد

همایش امتداد فاجعه در افغانستان به مناسبت هفته سیاه پیمان با سیا

کنگره بزرگ نهضت اسلامی افغانستان

همایش دوشهید؛ یک تفکر، یک راه 1392 هوتل بین المللی انترکانتننتال کابل

کنفرانس مطبوعاتی نهضت اسلامی افغانستان در پیوند به افشای لیست پنج هزار شهید توسط کمونیست ها در افغانستان. 8/7/1392

با اعلان روز قدس، موضوع فلسطین در محور توجه جهانیان قرار گرفت!

نهضت اسلامی افغانستان طی یک کنفرانس مطبوعاتی، و با توجه به شرایط و تحولات جدید افغانستان و بین المللی، موضع خویش را اعلان نمود.

به مناسبت یوم نکبت

در تظاهرات امروز در شهرکابل، نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف عمل توهین آمریکاییها به اسلام و مسلمانان را محکوم کرد 24/6/1391

از روز جهانی قدس 1391 در کابل گرامیداشت به عمل آمد

کاری برای فلسطین از نشانی مردم افغانستان گفتگوی رسانه ای هیات افغانستان در کاروان جهانی الی بیت المقدس

مقاله مولوی محمد مختار مفلح در کنفرانس بین المللی ائتلاف جهانی علیه تروریسم برای صلح عادلانه تهران 24-25 اردیبهشت 1390

پیام برای رهبران جهادی کشور در پیوند به معاهده استراتیژیک میان افغانستان و امریکا

همایش بیست و دومین سالروز ارتحال امام خمینی(ره) 12 جوزا 1390 کابل – افغانستان

با امریکا و کشورهای غربی با زبان جهاد باید حرف زده شود متن سخنراني مولوی محمدمختار مفلح به مناسبت نوزدهمین سالروز پیروزی جهاد مردم افغانستان

امریکا بزرگترین تروریست است همايش رسانه اي رهبري نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف 19 حمل 1390هـ.ش، کابل – افغانستان

قیام مردمی مصر و نابودی فرعون دیگر همایش حمایت مردمی از رستاخیز کشورهای عربی - اسلامی 22 دلو 1389 کابل - افغانستان

بیایید شاگرد مکتب این معلم بزرگ گردیم مردم مسلمان افغانستان از سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران تجلیل کردند 21 دلو 1389هـ.ش، کابل- افغانستان

گفتمان شورای ملی افغانستان و فرصت های صلح یابی در کشور در پیوند با قضایای جهان اسلام

همایش بازگشت به قرآن (24 سنبله 1389، کابل)

(بازگشت اقصا) یادواره خونین فلسطین به مناسبت روز جهانی قدس سال 1389

وحدت شما برکت می آورد نامه به زعماي كشورهاي اسلامي (ایران و ترکیه)

شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین 13/12/1388 کابل- افغانستان

مکثی بر کنفرانس شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین

برگزاری روز خشم در مسجد جامع پل خشتی کابل 1388

كابل اقصا را به زمزمه گرفت!... گزارشي از گردهمايي روزجهاني قدس در افغانستان، ميدان دهبوري مقابل دانشگاه كابل

آخرين گام تا زمزمة اقصا!... (نشست افتتاحيه شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف و بررسي آخرين آمادگي ها براي مناسبت بزرگداشت روز جهاني قدس) كابل –افغانستان 27/ رمضان المبارك 1430

آغازه فعاليت «شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف»

برگزاری همایش با عنوان «قدس شريف محور صلح جهاني» هتل هرات کابل

مسجد الاقصي معيار ايمان در عصر حاضر (تفسيري از همايش دوم اساس گزاري شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف)

نشست تاسيس شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف در هوتل سنترال كابل

در محفل يادبود از شهداي هشت و چهارده جوزا 1358 هـ.ش با خون شهداي صدر نهضت اسلامي بيعت مجدد صورت گرفت

جشن هفدهمين سالروز پيروزي مجاهدين و فروپاشي نظام كمونيزم در سرزمين كفر ستيز افغانستان به ابتكار نهضت اسلامي افغانستان برگزار گرديد

بيانيه رسمي رهبر نهضت اسلامي و رئيس ستاد برگزاري مراسم روز جهاني قدس در کابل (تاريخ 5/7/1387هـ ش)

حریم اسراء (به مناسبت روز جهانی قدس 13/7/1386 هجری خورشیدی)

گزارش همایش تجلیل از روز جهانی قدس زیر نام (ایستگاه معراج) کابل 28/7/1385 هـ ش

براي اولين بار در تاريخ افغانستان از روز جهاني قدس از سوي رهبري نهضت اسلامي افغانستان بزرگداشت به عمل آمد تاريخ 28/7/1385 هـ ش کابل افغانستان

پيام رهبر نهضت اسلامي در تدوير اولين کنگره نهضت اسلامي افغانستان

همايش ويژه مسعود شناسي

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

کمک مالی قطر به 100 هزار خانواده ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر همایش گرامیداشت از 26 دلو ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...