امروز  

مقاله مولوی محمد مختار مفلح در کنفرانس بین المللی ائتلاف جهانی علیه تروریسم برای صلح عادلانه تهران 24-25 اردیبهشت 1390

       عقيده و مکتب فکری بنابر تاثیر ژرف آن از ذوب شدن در جامعه های دیگر جلوگیری می نماید. همین است که باور های مذهبی – یا آنچه رنگ مذهبی گرفته است – به منزله قلب برای جسد می باشد.

هراس افگنی پدیده ای جهانی است که در پشت آن اعتقادات و یا باورها به شکل بارزی ایستاده است. کما این که از عوامل دیگری نیز نمی توان چشم پوشید. پس انحراف فکری برخاربن هراس افگنی آب مشروعیت می دهد. این چیزی است که بر رسی های تجربی آن را ثابت ساخته است. بیشترین افرادی که در یک نظرخواهی از عوامل هراس افگنی پرسیده شدند، باور ها و طرز تفکر اشخاص در شکل گیری گروه های تند رو وهراس افگن را به حیث عمده ترین انگیزه هراس گرایی معرفی نمودند.

پروفیسور یهودی معروف نوآم چومسکی درکتاب خود: Middle East terrorism and the American ideological system «تروریسم در شرق میانه و نظام ایدیولوژیک امریکایی» تاکید بر عمق تاثیر عقیده امریکایی در شکل گیری تروریسم دارد.

تروريسم چیست ؟

 به سان اصطلاح هراس افگنی هیچ اصطلاحی مورد بیشترین اختلافات قرار نگرفته است. اما از نظر مجمع فقهی اسلامی تعریفی آورده است به این شرح: هراس افگنی عبارت از تجاوزی است که فرد، گروه ودولت ها بر دین، خون، عقل، مال و آبروی انسان مرتکب می گردند. این تعریف شامل ترساندن، تهدید، قتل ناحق، ستیزه جویی، رهزنی و متوجه ساختن خطر برای آنان می گردد.

اين تعريف برگرفته از آیات قرآن کریم است؛  از جمله: { وَلَا تَبْغِ الْفَسَادَ فِي الْأَرْضِ إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ الْمُفْسِدِينَ }

بنابر تعريف هاي مختلفي كه از هراس افگنی ممکن است ارایه شود این پدیده وسیله گردیده تا به برخی از اصول قطعی شریعت اسلامی از سوی برخی ها دیده های تردید آلودی صورت بگیرد. کما این که دفاع از دین، آبرو، زمین و وطن در برابر غاصبان و اشغال گران هراس افگنی تلقی گردد.

بيشترينه اتفاقاتي كه درگیتی در نیمه اخیر قرن گذشته تا اکنون رخ داده است، خالی از رنگ درون مایه اعتقادی نبوده است.

طرفه اینکه این باور خود شکل دهنده و سازمان بخش اندیشه های هراس افگنانه بوده است. برای این مدعا به جاست تا مورد شرق میانه را که شاهد این مدعا است با کاوش در باور های صهیونیستی پیگیری نماییم.

 

باور های صهیونیستی و اثرات آن در شکل دهی هراس افگنی

پیامبران آمده اند وکتاب ها نیز برآنان فرود آمده است، دعوت آنان چنین بوده است: وَلَقَدْ بَعَثْنَا فِي كُلِّ أُمَّةٍ رَسُولًا أَنِ اُعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ  [النحل 36].

بي تردید باورهای آسمانی که برپیامبران فرود آمده اند دارای یک پارچگی اند. گرچند که تشریعات و جزئیات آن دارای تفصیل است.

 شَرَعَ لَكُمْ مِنَ الدِّينِ مَا وَصَّى بِهِ نُوحًا وَالَّذِي أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ وَمَا وَصَّيْنَا بِهِ إِبْرَاهِيمَ وَمُوسَى وَعِيسَى أَنْ أَقِيمُوا الدِّينَ وَلَا تَتَفَرَّقُوا فِيهِ كَبُرَ عَلَى الْمُشْرِكِينَ مَا تَدْعُوهُمْ إِلَيْهِ اللَّهُ يَجْتَبِي إِلَيْهِ مَنْ يَشَاءُ وَيَهْدِي إِلَيْهِ مَنْ يُنِيبُ} [الشورى 13].

 

اما دردامن تفکر صهیونیستی چیست ؟

 

تبعيض و نژادپرستی

عجیب ترین چیزی که یک انسان باید درطول حیات خود ببیند این است که صهیونست ها ادعای ضد فاشیستی ونژاد پرستی دارند؛ این درحالی است که درطول تاریخ برتری جویی خود بردیگران را به شدت وقساوت دعوا کرده اند.

مگر آنان خود را " جویم " جنس برترین و دیگران را امیین نخوانده اند ؟ آنان براین باور از توارت و تلمود شاهد می آورند.

 

نمونه اي از این باورها

 براسرائیلی ها کشتن یکی دیگری را حرام است.

بهره کشی وفحشاپروری با غیریهودی رواست و میان اسرائیلی ها نا رواست.

اين تنها نمونه هاي تفكر نژاد پرستانه ای است که میان یهودی های صهیونیست معمول است.

باور سرزمین موعود؛ این باور یکی از ویران کننده ترین عقیده ای بوده است که انسان ها را در طول تاریخ اذیت کرده ودرجامعه انسانی هراس آفریده است. این سیاستی بوده که یهود برمبنای آن روابط سیاسی و تجارتی و... خود را سروصورت بخشیده است.

این باور سبب بروز اختلاف های زیادی نیز میان آنان گردیده است: برخی عقیده دارند که سرزمین موعود سرزمین کنعان است و عده ای فلسطین را باورکرده و گروهی بیرق " ازنیل تافرات " را بلند نموده اند. جالب این که هریک برای این تناقض گویی وحشتناک از کتاب مقدس دلیل آورده اند.

مگر برای هر کاوش گری این جای مگر باقی نیست تا درهمه شک کند؟

 

تاثير باور هاي صهيونیستي در شکل گیری تروریسم جهانی

صهيونيست های کنونی که خلف پیامبر کشان پیشین خود اند، کردار سلف خود را به درستی مو به مو میراث برده اند. هرتزل می گوید: جریان صهیونیستی چیزی نیست جز عملی سازی آنچه که در کتاب مقدس مبنی بر ایجاد کشور قومی یهودی در فلسطین آمده است.

 

اين هم بن گوریون

 فلسطین بنا به ارزش سیاسی وقانونی آن حق مانیست، این سرزمین براساس ارزش دینی آن ویژه ماست، این سرزمینی است که خدا آن را برای ما بخشیده و آن را ازفرات تانیل حق مان ساخته است "

به اين باور ويرانگر نظر کنید: هرجایی که پای شما آن را مس می کند سرزمین شماست.  

باري یکی از وزیران صهیونیست براشغال گولان اعتراض نمود، اعتراض خود را براینکه این اشغال رنگ وبوی توراتی ندارد مدلل ساخت؛ اما «ایگال آلون» اعتراض اورارد نموده گفت: گولان پاره ای از اسرائیل باستانی است و مرتبه آن هرگز از شهر الخلیل ونابلس کمتر نیست.

 

و بازهم بن گوریون

 سرزمین های عربی ای که در اشغال اسرائیل است درواقع سرزمین هایی اسرائیلی است که حال حکومت اسرائیل از تصرف نامشروع بیگانه گان آزاد نموده است.

دیوار حایلی که ساختمان آن را اسحاق رابین – کبوتر صلح اعدامی – پیشنهاد نمود و شیمون پریز آن را در سال 1996نافذ ساخت که درنتیجه آن فلسطین اشغالی به زندانی خوفناک مبدل شد، باز هم برای این کار صهیونیست ها یک دلیل توراتی جستجو می کنند.  واسطوره ای می تراشند نگاه کنید:

 

کتاب قابلاه شرح تورات

ملکوتی که در جهان حکم خواهد راند، وبلندی ها بردور آن خواهد بود ، تا آنکه نیرو های تاریکی برآن راه نیابد، دیوار های آن بلند وبرافراشته خواهدبود تا آنکه عدل درجهان باز گردد.

در پشت هر کشتاری که یهود صهیونیست به راه می اندازد، بشارت هایی توراتی ! وجود دارد که همه را مشروع می پندارد ! به بسیار سادگی می گویند ملت برگزیده خداییم و این هم اراده خداست !

اين گونه باورها تنها در کتب مذهبی نیست بلکه این باور ها در برنامه های درسی آنان برای اطفال شان نیز راه یافته است، این برنامه ها میوه خود را داده است وازاین تخم چوچه هایی نیز سربیرون کشیده است و چیزی که از رسانه ها نیز کله کشیده است.

به قول خانم دکترسنا: برنامه های درسی صهیونیستی بسیار کوشش می نمایند تا اصول صهیونیستی را برای شاگردان خود تلقین نمایند، تا این که شاگردان بتوانند به طور منطقی به راه ورسم صهیونیزم خو بگیرند وارزشهای آن را بپذیرند.

 

ادبیات اطفال عبری به تربیت نسل جدید صهیونیستی روان است

احساس دهی اطفال برای آمادگی به جنگ ها درحرکت است. این کار به گونه حفاظی بر وجود بیولوژیکی اسراییل دیده می شود. ادبیات عبری به یاد آوری وضع یهودی ها درهنگام جنگ تمرکز زایدی نموده است.  کار به جایی کشیده شده است که در پیش روی اطفال تنها یک راه باقی مانده است وآن هم: گزینه ای جزجنگ دیگر وجود ندارد. این درحالی است که برای مسلمانان صفت های منفی وسلبی ای نسبت داده شده شاگردان را با آنان دررویارویی طبیعی قرارمی دهند.

در برنامه های درسی کاربه جایی کشیده است که قدسیت خاک فلسطین را به مثابه سرزمین موعود گمانه ای در قبرهای یهودی نیز توصیه گردیده است.

پژوهش گر اسرائیلی دکتور «ایلی فودا» اخیراً تحقیقی را منتشر ساخت که درآن تحقیق توصیه شده است که رنگ مذهبی از کتاب های درسی اسرائیلی هاباید برچیده شود. این محقق که شصت کتاب درسی را در طی چهل سال به بررسی گرفته است، می گوید که اسرائیل کوشیده است تا میان تاریخ سانسور شده وتاریخ ممنوع فاصله ایجاد کند. از همین روی می بینیم که کتاب های اسرائیلی از حقایق علمی تهی است و غرق در میتولوژی (اسطوره شناسي) است.

اسلام فراتر از تخیل پروری، وهم پسندی و تقلید گرایی ظهور نمود. فطرتا انسانی که در زیر بار سنگین رسوبات اندیشگی و تقلید پسندی خرد شده بود با تعالیم اسلامی سخت بهم آمیخت و گره خورد.

در یک سخن اسلام با کرامت انسانی مترادف گردید وبا برنامه های همه گیر خود اورا کمک نمود. بشریت در سایه اسلام متمدن ترین دوران خود راسپری نمود.

مقایسه میان آثاراعتقادی صحیحی که اکنون از اسلام گفتیم وآنچه از تفکر صهیونیستی گفتیم، مارا به سوی شناخت فاصله بزرگی که میان این دوقلمرو اندیشه‌گی است رهنمون می گردد. آنچه که به هراس افگنی نسبت داده می شود وآنچه که هم اکنون در سرزمین براي پاسداری از کرامت انسانی است که اسلام از تجاوز به برادر انسان او منع شده است. وهرآنچه ظلمی را به کسی سبب می گردد منع نموده است: قُلْ إِنَّمَا حَرَّمَ رَبِّيَ الْفَوَاحِشَ مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَمَا بَطَنَ وَالْإِثْمَ وَالْبَغْيَ بِغَيْرِ الْحَقِّ } [الأعراف 033].

اسلام آنانی که به دیگران ضرری می رسانند را شدیدا تقبیح نموده است: وَإِذَا تَوَلَّى سَعَى فِي الْأَرْضِ لِيُفْسِدَ فِيهَا وَيُهْلِكَ الْحَرْثَ وَالنَّسْلَ وَاللَّهُ لَا يُحِبُّ الْفَسَادَ ( وَإِذَا قِيلَ لَهُ اتَّقِ اللَّهَ أَخَذَتْهُ الْعِزَّةُ بِالْإِثْمِ فَحَسْبُهُ جَهَنَّمُ وَلَبِئْسَ الْمِهَاد)ُ [البقرة 205-206].

اسلام زمینه های شرافگنی که به ترس و هراس وقتل می انجامد را معالجه نموده و راه هایی برای جلوگیری آن آورده است:

قال رسول الله صلى الله عليه وآله وسلم: « لا يحل لمسلم أن يروع مسلمًا » رواه أبو داود، وقال عليه الصلاة والسلام « من أشار إلى أخيه بحديدة فإن الملائكة تلعنه حتى ينتهي وإن كان أخاه لأبيه وأمه » رواه مسلم.

فرجام:

قران کریم به صدای رسا اعلان می کند: لَا يَنْهَاكُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِينَ لَمْ يُقَاتِلُوكُمْ فِي الدِّينِ وَلَمْ يُخْرِجُوكُمْ مِنْ دِيَارِكُمْ أَنْ تَبَرُّوهُمْ وَتُقْسِطُوا إِلَيْهِمْ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُقْسِطِينَ  (الممتحنة 008

از مقارنه میان دو حوزه اعتقادی و اندیشه‌گی که درواقع مایه بخش سایر عرصه ها اند به این نتیجه می رسیم:

 

  1. اسلام دین الهی است که در خور سرشت انسان هاست و هرآنکه به غیر آن مانند هراس افگنی وکنش های هم ریشه آن بپردازد از صراط مستقیم بیرون رفته است.
  2. باورها و عقايد اموری فطری و در تن اجتماع انسانی به سان قلب در بدن انسان است.
  3. ميان درست بودن عقیده و استوار بودن آن و پیش رفت وتوسعه رابطه مشهودی است و تاریخ نیز گواه آن است.
  4. هراس افگنی اصطلاح پیچیده است که تعریف قابل قبول برای همه از آن تا هنوز ارایه نشده است. اما تعریف نمونه وبرتر آن همان است که مجمع فقهی اسلامي خلاصه نموده است.
  5. انگیزه های اعتقادی مهم ترین عوامل هراس افگنی است. ازهمین رو باور های انحرافی در اعتقاد نقش بزرگی در پرورش تروریسم دارند.
  6. باورهای صهیونیستی دارای روابط محکمی با تروریسم است. چه تفکر صهیونیستی که با چیز هایی مانند استهزاء با خداوند متعال و توصیف ناقص او می پردازد به تجاوز به مخلوق خدا اندک بهایی نمی دهد. زیرا باوربه نژاد برتر دانستن خود بردیگران و اعتقاد به سرزمین موعود سخت ویران کننده است. 
  7. اسلام راه حل وچاره هراس افگنی است. این کار با تمسک به تعالیم بلند اسلامی وکاربست درست آموزه های آن انجام می یابد.
  8. اسلام با آنكه خود قربانی تروریسم است اما هیچ گاهی زیر بار هراس افگنی نرفته است و در تاریک ترین شرایط به مثابه یک دین آرامش بخش درخشیده است.
  9. تا آن گاه که یهود به برنامه های درسی خود تغییری نیاورد هرگونه تغییر دربرنامه های مکاتب کشور های اسلامی به مثابه يك عمل در راستای مصالح دشمن شمرده می شود.

10. آگاهی بر پیام دین و لازم دانستن تمسک به عقیده اسلامی فرض وضروری است. نه این که برای رضای دیگران ازثوابت باور های اسلامی دوری جست.

 

به امید صلح پایدار در جهان

24/2/1390

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 1018
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
سایر فعالیت ها

کنفرانس «افغانستان و فلسطین دو قربانی؛ یک جنایت» در کابل برگزار شد

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز فاجعه جهان اسلام

هشت ثور؛ ثمره یک پیکار! (10/2/1397)

فعالیت های دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در حوزه شرق (شهر جلال آباد)

همایشی «از بلخ تا هریوا؛ مقاومتی بر پهنای یک روایت»

همایش حمایت از «ﭘﺸﺘﻴﺒﺎﻧﻲ‌ از موقف‌ خرد‌مندانه محترم‌ صلاح‌ الدين‌ رباني‌ و‌ استاد‌ عطا‌ محمد‌ نور»

کنفرانس «کابل و قدس آیینه تمام نمای یک فاجعه» 30/9/1396

کنفرانس خبری: «ستون پنجم؛ و تغذیه از شعله ورشدن جنگ در کشور» 1396/9/12

کنفرانس یک روزه «شکوه ایستادگی در خزان توطئه ها» سه شنبه 30 عقرب 1396

از دهم محرم الحرام (عاشورای حسینی) 1439 در ننگرهار بزرگداشت به عمل آمد

ناقوس مبارزه علیه تبارگرایی ، نژادپرستی انحصارطلبی و نظام فاشیستی این بار از شرق کشور به صدا درآمد

مولوی مفلح: اسرائیل نقشه خبیثانه ای را در سر می پروراند

کنفرانس یک روزه: «مظلومیت مسلمانان در سایه سکوت جهان اسلام و سازمان‌های بین‌المللی» درشهر هرات

از روز جهانی قدس در جلال آباد بزرگداشت شد

گزارش تصویری راهپیمایی روز جهانی قدس 1396 در هرات

کنفرانس خبری در پیوند به سفر ترامپ به عربستان سعودی با عنوان «تجدید پیمان کشتار مسلمین با آمریکا»

همایش روز جهانی قدس در کابل (1396)

«هشت ثور آئینه ای است که خورشید آزادی در آن درخشید!»

گزارش تصویری بزرگداشت از هشتم ثور از سوی نهضت اسلامی افغانستان 1396/2/7

کنفرانس خبری: «افغانستان و نقض حاکمیت ملی و میدان انتقام کشی قدرتها»

گرامیداشت از چهل و یکمین سالروز «روز زمین» در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان 13 حوت 1396

کنفرانس «وحدت امت مسلمه دریچه ای به سوی ثبات و امنیت افغانستان و جهان اسلام» در جلال آباد 1395/12/29

گرامیداشت از شهدای 24 حوت هرات 1357 در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان

گزارش تصویری کنفرانس «همگرائی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام» شهر هرات 1395

نهضت اسلامی افغانستان برگزار می کند؛ کنفرانس (همگرایی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام) شهر هرات

جلسه هفته وار اعضای شورای مرکزی نهضت اسلامی افغانستان / 22دلو 1395

دیدار شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان با استاد عطا محمد نور والی ولایت بلخ و رئیس اجرائیه جمعیت اسلامی افغانستان

جلسه هفته وار اعضای شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد

همایش میلاد نبی اکرم (ص) و گرامیداشت هفته وحدت در ننگرهار

تابلوهای گرامیداشت میلاد پرسعادت پیامبر گرامی اسلام (ص) و هفته وحدت دفاتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان هرات و جلال آباد

نشست و گفتگوی نهاد جوانان نهضت اسلامی افغانستان در دفتر مرکزی

همایش میلاد نبی اکرم (ص) و گرامیداشت هفته وحدت

جلسه هفته وار اعضای شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد

گرامیداشت از دهم محرم الحرام "عاشورای حسینی" در شهر هرات

کارکرد های شش ماهه اول سال 1395 دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان حوزه شرق

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 درهرات

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 در ننگرهار شهر جلال آباد

گزارش کنفرانس «ادامه تراژدی در جهان اسلام و مسئولیت های ما» شهرهرات 10 حوت 1394

کنفرانس علمی «تروریزم و افراط گرایی بزرگترین چالش جهان اسلام وافغانستان» در هرات عقرب 1394

روز جهانی قدس برای اولین بار از سوی دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در شهر جلال آباد برگزار گردید

گزارش روز جهانی قدس 1394 در افغانستان

کنفرانس علمی تحقیقی با عنوان: «افغانستان و جهان در تقابل با چالش صهیونیزم و افراط گرایی» در هوتل انترکانتیننتال کابل برگزار شد

افتتاح دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در زون شمال «مزار شریف»

سفر مولوی محمد مختار مفلح به مزار شریف

افتتاح دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در ولایت ننگرهار

دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در شهر هرات افتتاح شد

دیدار اعضای نهضت اسلامی افغانستان با رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط با تحولات جدید داخلی و بین المللی طی یک کنفرانس مطبوعاتی مواضع خویش اعلان نمود

ملت مسلمان افغانستان در روز جهانی قدس حملات وحشیانه اسرائیل را محکوم و از ملت مسلمان فلسطین حمایت کردند

معاونت فرهنگی نهضت اسلامی افغانستان؛ «بخش فعالیت های فکری و تربیتی» کلاس های آموزش کامپیوتر

نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف سالروز آتش سوزی مسجدالاقصارا محکوم کرد

روز جهانی قدس 1392

اوضاع جاری کشور و همچنین تحولات جهان اسلام در نشست اعضای موسسان نهضت اسلامی بررسی شد

همایش امتداد فاجعه در افغانستان به مناسبت هفته سیاه پیمان با سیا

کنگره بزرگ نهضت اسلامی افغانستان

همایش دوشهید؛ یک تفکر، یک راه 1392 هوتل بین المللی انترکانتننتال کابل

کنفرانس مطبوعاتی نهضت اسلامی افغانستان در پیوند به افشای لیست پنج هزار شهید توسط کمونیست ها در افغانستان. 8/7/1392

با اعلان روز قدس، موضوع فلسطین در محور توجه جهانیان قرار گرفت!

نهضت اسلامی افغانستان طی یک کنفرانس مطبوعاتی، و با توجه به شرایط و تحولات جدید افغانستان و بین المللی، موضع خویش را اعلان نمود.

به مناسبت یوم نکبت

در تظاهرات امروز در شهرکابل، نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف عمل توهین آمریکاییها به اسلام و مسلمانان را محکوم کرد 24/6/1391

از روز جهانی قدس 1391 در کابل گرامیداشت به عمل آمد

کاری برای فلسطین از نشانی مردم افغانستان گفتگوی رسانه ای هیات افغانستان در کاروان جهانی الی بیت المقدس

پیام برای رهبران جهادی کشور در پیوند به معاهده استراتیژیک میان افغانستان و امریکا

همایش بیست و دومین سالروز ارتحال امام خمینی(ره) 12 جوزا 1390 کابل – افغانستان

با امریکا و کشورهای غربی با زبان جهاد باید حرف زده شود متن سخنراني مولوی محمدمختار مفلح به مناسبت نوزدهمین سالروز پیروزی جهاد مردم افغانستان

امریکا بزرگترین تروریست است همايش رسانه اي رهبري نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف 19 حمل 1390هـ.ش، کابل – افغانستان

قیام مردمی مصر و نابودی فرعون دیگر همایش حمایت مردمی از رستاخیز کشورهای عربی - اسلامی 22 دلو 1389 کابل - افغانستان

بیایید شاگرد مکتب این معلم بزرگ گردیم مردم مسلمان افغانستان از سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران تجلیل کردند 21 دلو 1389هـ.ش، کابل- افغانستان

گفتمان شورای ملی افغانستان و فرصت های صلح یابی در کشور در پیوند با قضایای جهان اسلام

همایش بازگشت به قرآن (24 سنبله 1389، کابل)

(بازگشت اقصا) یادواره خونین فلسطین به مناسبت روز جهانی قدس سال 1389

وحدت شما برکت می آورد نامه به زعماي كشورهاي اسلامي (ایران و ترکیه)

شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین 13/12/1388 کابل- افغانستان

مکثی بر کنفرانس شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین

برگزاری روز خشم در مسجد جامع پل خشتی کابل 1388

كابل اقصا را به زمزمه گرفت!... گزارشي از گردهمايي روزجهاني قدس در افغانستان، ميدان دهبوري مقابل دانشگاه كابل

آخرين گام تا زمزمة اقصا!... (نشست افتتاحيه شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف و بررسي آخرين آمادگي ها براي مناسبت بزرگداشت روز جهاني قدس) كابل –افغانستان 27/ رمضان المبارك 1430

آغازه فعاليت «شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف»

برگزاری همایش با عنوان «قدس شريف محور صلح جهاني» هتل هرات کابل

مسجد الاقصي معيار ايمان در عصر حاضر (تفسيري از همايش دوم اساس گزاري شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف)

نشست تاسيس شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف در هوتل سنترال كابل

در محفل يادبود از شهداي هشت و چهارده جوزا 1358 هـ.ش با خون شهداي صدر نهضت اسلامي بيعت مجدد صورت گرفت

جشن هفدهمين سالروز پيروزي مجاهدين و فروپاشي نظام كمونيزم در سرزمين كفر ستيز افغانستان به ابتكار نهضت اسلامي افغانستان برگزار گرديد

بيانيه رسمي رهبر نهضت اسلامي و رئيس ستاد برگزاري مراسم روز جهاني قدس در کابل (تاريخ 5/7/1387هـ ش)

حریم اسراء (به مناسبت روز جهانی قدس 13/7/1386 هجری خورشیدی)

گزارش همایش تجلیل از روز جهانی قدس زیر نام (ایستگاه معراج) کابل 28/7/1385 هـ ش

براي اولين بار در تاريخ افغانستان از روز جهاني قدس از سوي رهبري نهضت اسلامي افغانستان بزرگداشت به عمل آمد تاريخ 28/7/1385 هـ ش کابل افغانستان

پيام رهبر نهضت اسلامي در تدوير اولين کنگره نهضت اسلامي افغانستان

همايش ويژه مسعود شناسي

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

کمک مالی قطر به 100 هزار خانواده ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر همایش گرامیداشت از 26 دلو ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...