امروز  

بیایید شاگرد مکتب این معلم بزرگ گردیم مردم مسلمان افغانستان از سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران تجلیل کردند 21 دلو 1389هـ.ش، کابل- افغانستان

   روز پنجشنبه 21 دلو به منظور گرامی داشت از سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، محفل باشکوهی در حسینیه خاتم الانبیاء (ع) برگزار گردید. در این گرد همایی اقشار مختلف از مردم کابل شرکت نمودند، مراسم با  تلاوت آیات از قرآن عظیم الشان  آغاز سپس آقای سید عیسی حسینی مزاری رئیس صدای خبرگزاری افغان سخنرانی نمود، آقای مزاری گفت: منافع دینی و ملی ما ایجاب می کند که در رابطه با برقراری ارتباط و شدت بخشیدن به این ارتباط با جمهوری اسلامی ایران مصر باشیم. امروز دشمنان ما که تلاش دارند بین مردم افغانستان و جمهوری اسلامی ایران جو ایجاد کنند و تلاش می کنند که ایجاد بدبینی کنند، اهداف استعماری و استکباری دارند، اینها تلاش می کنند که مردم افغانستان را از جمهوری اسلامی ایران جدا کنند.

آقای ناصر جهانشاهی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران که یکی از سخنرانان این محفل بود گفت: غربی هایی که به افغانستان آمده اند، اگر واقعاً دلسوز مسلمان ها هستند، چرا در مقابل ظلم به ملت فلسطین خاموش اند، چطور ملت غزه را تکه تکه می کنند اما به ملت افغانستان کمک می کنند.

خواهران و برادران گرامی ما و شما باید در کنار هم باشیم و به گفته ی امام خمینی (ره) باید امت اسلامی شویم. ما باید دوستی و محبت را نهادینه کنیم، ما باید به همدیگر برسیم و ما لایق هستیم که کنار هم باشیم، زندگی خوب برای خود و آینده فرزندان مان داشته باشیم و بتوانیم جامعه خود را به سمت کمال و سعادت هدایت کنیم.

آقای مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان و رئیس شورای فرهنگی حامیان قدس شریف که یکی از سخنرانان این محفل بود گفت: اگر بخواهیم انقلاب اسلامی را تعریف کنیم بهترین تعریف آن از سخنان حضرت امام خمینی(ره) استنباط می شود که می گوید: انقلاب اسلامی انفجار نور بود و بااین حال هیچ کس نمی تواند انقلاب اسلامی ایران را بیشتر از ازآن تعریف نماید.

متن کامل سخنرانی آقای مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان و رئیس شورای فرهنگی حامیان قدس شریف به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحمن الرحيم

مهمانان عالقيدر و حضار نهايت محترم!

السلام عليكم و رحمة الله و بركاته

درآغاز میخواهم پیام ملت مسلمان افغانستان را به ملت مسلمان ایران با پیام استاد خلیل الله خلیلی آغاز کنم

به پيشگاه تو اي ملت خجسته سلام

ز ملتي كه شده صبح و روشنش چون شام

سلام ملت همدرد و همدل و هم كيش

شريك شادي و انباز محنت و آلام

دو شاخه اي كه برآورده سر ز يك گلشن

دو بازوي كه بود متصل به يك اندام

دو تن و ليك به يك قبله روي دل كرده

دو صف و ليك به يك خانه بسته اند احرام

با درود بر پيامبر بزرگوار اسلام،یاران، اصحاب، اهل بيت و پيروان راستين او و درود بر روان پاك امام و شهداي راه آزادي، مي خواهم از اين تربيون و از آدرس نهضت اسلامي افغانستان و شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، سي ودومين سالروز پيروزي انقلاب اسلامي ايران (دهة فجر) را به همه ملت هاي آزاديخواه جهان مباركباد بگويم.

حضار گرامي!

ايران اسلامی همان طوري كه مركز فرهنگ ها و تمدن هاي باعظمتي در طول تاريخ بوده است، شاهد ظلم، بيداد و خودكامگي هاي شاهان و امپراطوران مستبد نيز بوده است از این رو در سلسله تلاشهای فرهنگی و سیاسی امریکا در ایران در سال 1333 حکومت داکتر مصدق که شکل ملی داشت توسط یک کودتای نظامی کنار زده شد و رضا شاه پهلوی آخرین مهره شاهنشاهی در ایران جانشین وی گردید، رژیم ستم شاهی به عنوان حاکم جدید ایران دست دوستی با آمریکا را فشار داد و شیوه سرمایه داری و فرهنگ غربی را یگانه راه رسیدن به ترقی و تمدن دانست شاه کوشید همه چیز را آمریکایی سازد روزنامه ها، رادیو تلویزیون، و ... همه در خدمت آمریکا قرار گرفت. شاه فرهنگ ناب و اصیل ایران زمین را فرهنگ فرسوده و تاریخ سپری شده خواند این امر سبب شد که تاثیر فرهنگ آمریکایی تا حدی برسد که از طرف طرفداران نظام استبداد مظاهره کنندگان شعار های چرا ساقهای قشنگ خود را بپوشانیم را با خود حمل بکنند آهسته آهسته سخن به جای رسید که لانه جاسوسی آمریکا در سرزمین پاک ایران جا داده شود و پایگاه های نظامی این کشور در ایران مستقر گردید آیت الله خمینی(ره) وقتی مقاصد شوم و اسلام دشمنانه آمریکا را دریافت آنرا شیطان بزرگ نامید و برای درهم کوبیدن این شیطان بزرگ برنامه مشخص، دقیق و حسابی طرح ریزی نمود. گرچه شاه بسیار کوشید که امام را زندانی و تبعید نمایید اما آن وقت دیگر برای امریکا و شاه دیر شده بود چرا که سخنان امام اندیشه و تفکر وی چنان در رگ، پوست، گوشت و استخوان مردم نفوذ کرده بود که در و دیوار ایران زمین امام امام می گفت. مدرسه امام نیز مانند ماشین خودکاری شب و روز را نمی شناخت و در تلاش ساختن یک نیروی فلزی استوار بر خط وی بود. این همه سبب شد که سر انجام مردم علیه شاه قیام کردند و در پی ده روز که همین دهه فجر است حکومت رضا شاه توسط مردم از پا در آمد و انقلاب اسلامی به رهبری یکی از بزرگ مردان تاریخ آیت الله العظمی خمینی(ره) به پیروزی رسید و نام نماد فضيلت و الگوي مردانگي خميني عزيز در سرزمین ایران قد برافراشت و با سر دادن شعار آزادگي، آواي مقدس موسيقي حيات را در رگهاي سرشار از انجماد تهي دستان جاري ساخت و مستضعفان را آموزگاري گشت كه از آتش پشت شلاق خورده ستمكشان راه به لرزه انداختن پشت ستمگر را آموخت و مردي از تبار هابيل و از خاندان پیغمبر(ص) آمد و گفت:

باز آمدم چون عيد نو تا قفل زندان بشكنم

اين چرخ مردم خوار را چنگال و دندان بشكنم

از شاه بي آغاز من پران شدم چون باز من

تا جغد طوطي خوار را در دیر ويران بشكنم

ز آغاز عهدي كرده ام تا جان فداي شه كنم

بشكسته بادا پشت جان گر عهد پيمان بشكنم

او كي بود آيا از كجا ناآبادي به دينسو رخت بر كشيده بود؟ آن سينه جوشان از عشق خميره آزادي چه كسي را به قوام مي آورد آن شانه هاي پهن از بار كدام مسؤوليت سترگي قدم هاي او را مي آزرد و هيبت مي بخشيد؟

سروران عزیز! شناخت ابعاد متراکم شخصیت جامع الاطرافی چون امام خمینی(ره)  و احاطه کردن به حدود گسترده جولانگاه معنوی آن خالی از صعوبت نخواهد بود آیینه داری تاریخ او را بضاعتی می باید که از تجربه های انسانی و عرفانی او فراهم آمده باشد بینش هر فرد نسبت به او زمانی درست از آب در خواهد آمد که دست کم احساس خمینی گونه ای نسبت به اوضاع و احوال در او شکل گرفته باشد.

شاید از لحاظ تاریخی به معنی ثبت و قایع و حوادث چیز های گفته شده و یا بگویند اما او که در چار چوب یک تفسیر آکادمیک نمی گنجد به هر پیمانه که بگوییم باز هم کم گفته ایم و این از روی بینش و بصیرت است نه به اساس عاطفه شاعرانه شگفت آور نیست که بگوییم که در راه شناخت او نه تنها دشمنانش که دوستانش نیز در نیمه راه اند و هنوز او را باید بیشتر تفسیر نمود و بهتر راه به اندرون رازهای نگفته اش برد او را نه به حیث یک موجود متافیزیکی بلکه به گونه نمادیک انسان کامل و کاملا انسان به بررسی گرفت او که عصاره بود از عصیان در برابر زور و تزویر و تبلوری بود از خواست مستضعفان و مستمندان جا دارد که همه جهانیان از او تفسیر بکنند! و بکنند! و از او بگویند و بگویند بیایید شاگرد مکتب این معلم بزرگ گردیم االفبای یکتا پرستی اورا در زیر چلچراغ معرفت به مشق گیریم آموزه های قلدرستیز او را روز سینه خویش ماندگار سازیم با او سبک بار به قله ها بر شویم و به نجواهای ملکوتی او گوش دهیم بگذارید عزیزان تا با اینگونه گردهمایی ها بیشتر در راه او به شناخت کافی دست یابیم به پویش راه او دلگرم شویم نسل های کنونی و آینده را راه خمینی آموزیم راه یکتا پرستی، راه آزادگی، راه جهاد، را ه راستکاری، راه ایثار، راه استکبار ستیزی و بالاخره را ه شهادت در راه خدا.

 بايد ابعاد شخصيتي امام را از زواياي مختلف به كنكاش گرفت و ناگفته هاي ديگري را بيان داشت، تا الگويي گردد براي نسل هاي ديگر و آناني كه در راه حق و عدالت و بر پايي نظام اسلامي در سرزمين خدا مبارزه مي كنند.

مهمانان گرامي، خواهران و برادران ارجمند!

راستي امام خميني(ره) چه مي خواست كه اين همه شور به پا كرد و با رهبري خردمندانه‌اي خود انقلاب بزرگي را به پيروزي رسانيد. بلي! امام خميني(ره)  دنبال تفکری بنام حكومت اسلامي بود كه در واقع در آن حكومت، حق و عدالت اجرا شود، به ارزش هاي ديني اهميت داده شود، خواست خدا و حاكميت دين خدا در سرزمين خدا اجرا شود، به واجبات عمل و جلو منكرات گرفته شود. پس رهبري بينظير و ايدئولوژیک انقلابي امام، نقش مهمي را در اين امر ايفا كرد. امام خميني تنها به مردم تئوري نمي داد بلكه خودش هم وارد عرصه مبارزه مي شد.

در اين مورد استمپل، يكي از انديشمندان علوم سياسي در كتابي نوشته بود: آيت الله خميني اگر براي رسيدن به هدفش احساس مي كرد لازم است جانش را بدهد يك لحظه هم ترديد نمي كرد. آيت الله خميني علاوه بر اينكه امام نظريه پرداز بود، فرمانده انقلاب هم بود. فرماندهي كه در فراز و فرودها شخصاً به ميدان مي آمد و آنچه در ذهنش بود به واقعيت تبديل مي كرد. اگر در نجف اشرف كتاب حكومت اسلامي را نوشت، در 13 - 14 سال بعد عملاً اين حكومت اسلامي را پياده كرد.

حاضرين محترم!

رمز پيروزي امام خميني(ره) در چه بود؟ اگر نگاهي عميق به عملكردهاي امام خميني(ره)  بيندازيم مي بينيم كه امام از زاويه‌اي وارد شد كه آن بحث فرهنگي و بيداري ملت بود. امام معتقد بود كه اگر ملت ها بيدار شوند خودشان حركت مي كنند و اگر حركت كنند، سرنوشت خود را خودشان تعيين مي كنند. از همين رو امام در واقع تأكيدش اين بود كه برويد سراغ ملت ها، ملت ها را بيدار كنيد، سراغ دولت ها نرويد. از این رو خود سراغ توده ها مي رود و مي گويد اگر توده ها را بيدار كنيد اين توده ها حركت مي كنند و رژيم هاي نا اهل را از تخت به زير مي كشند.

نكته ديگر اينكه امام بحث جهاد و شهادت را مطرح كرد، و دیگر اینکه اسوه ها و اسطوره هاي تاريخي را مطرح كرد. به ملت مي گفت شما كه مي گوييد كاش صدر اسلام بود، كاش زمان كربلا بود بدانيد: كل يوم عاشورا و كل ارض كربلاست، همچنان در برابر مزدوران شاه مي فرمايد: من سينه خود را براي سرنيزه هاي شما آماده كردم، ليكن در مقابل زورگويي هاي شما هرگز...

در واقع با اين سخنان شيوا و شور انگيز بود كه توده هاي مليوني ايران را به حركت واداشت و جوقه جوقه به صف حق طلبان و عدالت خواهان كشانيد.

خواهران و برادران ارجمند!

در پايان اگر بخواهيم انقلاب اسلامي را تعريف كنيم بهترين تعريف، سخن زيباي امام خميني(ره) است كه مي گويد: انقلاب اسلامي انفجار نور بود، آري! بدون شك هيچ كس زيباتر از اين نمي تواند انقلاب اسلامي را تعريف كند. اينكه عده‌اي درك نمي كنند و در مورد انقلاب اسلامي دچار اشتباه مي شوند، به لحاظ بحران منابع شناخت نسبت به انقلاب است. هر كس از زاويه ديد خود حرفي زده و چون ابعاد و عظمت اين انقلاب را نشناخته اند.

در اخير يكبار ديگر بر روان شهداي گلگون كفن راه آزادي و خاصتاً امام راحل درود مي فرستم و از همه شما که در اين محفل شرکت جسته اید نيز اظهار سپاس و شكران دارم.

با عرض حرمت

مولوي محمد مختار مفلح

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 946
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
سایر فعالیت ها

کنفرانس «افغانستان و فلسطین دو قربانی؛ یک جنایت» در کابل برگزار شد

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز فاجعه جهان اسلام

هشت ثور؛ ثمره یک پیکار! (10/2/1397)

فعالیت های دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در حوزه شرق (شهر جلال آباد)

همایشی «از بلخ تا هریوا؛ مقاومتی بر پهنای یک روایت»

همایش حمایت از «ﭘﺸﺘﻴﺒﺎﻧﻲ‌ از موقف‌ خرد‌مندانه محترم‌ صلاح‌ الدين‌ رباني‌ و‌ استاد‌ عطا‌ محمد‌ نور»

کنفرانس «کابل و قدس آیینه تمام نمای یک فاجعه» 30/9/1396

کنفرانس خبری: «ستون پنجم؛ و تغذیه از شعله ورشدن جنگ در کشور» 1396/9/12

کنفرانس یک روزه «شکوه ایستادگی در خزان توطئه ها» سه شنبه 30 عقرب 1396

از دهم محرم الحرام (عاشورای حسینی) 1439 در ننگرهار بزرگداشت به عمل آمد

ناقوس مبارزه علیه تبارگرایی ، نژادپرستی انحصارطلبی و نظام فاشیستی این بار از شرق کشور به صدا درآمد

مولوی مفلح: اسرائیل نقشه خبیثانه ای را در سر می پروراند

کنفرانس یک روزه: «مظلومیت مسلمانان در سایه سکوت جهان اسلام و سازمان‌های بین‌المللی» درشهر هرات

از روز جهانی قدس در جلال آباد بزرگداشت شد

گزارش تصویری راهپیمایی روز جهانی قدس 1396 در هرات

کنفرانس خبری در پیوند به سفر ترامپ به عربستان سعودی با عنوان «تجدید پیمان کشتار مسلمین با آمریکا»

همایش روز جهانی قدس در کابل (1396)

«هشت ثور آئینه ای است که خورشید آزادی در آن درخشید!»

گزارش تصویری بزرگداشت از هشتم ثور از سوی نهضت اسلامی افغانستان 1396/2/7

کنفرانس خبری: «افغانستان و نقض حاکمیت ملی و میدان انتقام کشی قدرتها»

گرامیداشت از چهل و یکمین سالروز «روز زمین» در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان 13 حوت 1396

کنفرانس «وحدت امت مسلمه دریچه ای به سوی ثبات و امنیت افغانستان و جهان اسلام» در جلال آباد 1395/12/29

گرامیداشت از شهدای 24 حوت هرات 1357 در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان

گزارش تصویری کنفرانس «همگرائی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام» شهر هرات 1395

نهضت اسلامی افغانستان برگزار می کند؛ کنفرانس (همگرایی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام) شهر هرات

جلسه هفته وار اعضای شورای مرکزی نهضت اسلامی افغانستان / 22دلو 1395

دیدار شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان با استاد عطا محمد نور والی ولایت بلخ و رئیس اجرائیه جمعیت اسلامی افغانستان

جلسه هفته وار اعضای شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد

همایش میلاد نبی اکرم (ص) و گرامیداشت هفته وحدت در ننگرهار

تابلوهای گرامیداشت میلاد پرسعادت پیامبر گرامی اسلام (ص) و هفته وحدت دفاتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان هرات و جلال آباد

نشست و گفتگوی نهاد جوانان نهضت اسلامی افغانستان در دفتر مرکزی

همایش میلاد نبی اکرم (ص) و گرامیداشت هفته وحدت

جلسه هفته وار اعضای شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد

گرامیداشت از دهم محرم الحرام "عاشورای حسینی" در شهر هرات

کارکرد های شش ماهه اول سال 1395 دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان حوزه شرق

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 درهرات

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 در ننگرهار شهر جلال آباد

گزارش کنفرانس «ادامه تراژدی در جهان اسلام و مسئولیت های ما» شهرهرات 10 حوت 1394

کنفرانس علمی «تروریزم و افراط گرایی بزرگترین چالش جهان اسلام وافغانستان» در هرات عقرب 1394

روز جهانی قدس برای اولین بار از سوی دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در شهر جلال آباد برگزار گردید

گزارش روز جهانی قدس 1394 در افغانستان

کنفرانس علمی تحقیقی با عنوان: «افغانستان و جهان در تقابل با چالش صهیونیزم و افراط گرایی» در هوتل انترکانتیننتال کابل برگزار شد

افتتاح دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در زون شمال «مزار شریف»

سفر مولوی محمد مختار مفلح به مزار شریف

افتتاح دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در ولایت ننگرهار

دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در شهر هرات افتتاح شد

دیدار اعضای نهضت اسلامی افغانستان با رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط با تحولات جدید داخلی و بین المللی طی یک کنفرانس مطبوعاتی مواضع خویش اعلان نمود

ملت مسلمان افغانستان در روز جهانی قدس حملات وحشیانه اسرائیل را محکوم و از ملت مسلمان فلسطین حمایت کردند

معاونت فرهنگی نهضت اسلامی افغانستان؛ «بخش فعالیت های فکری و تربیتی» کلاس های آموزش کامپیوتر

نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف سالروز آتش سوزی مسجدالاقصارا محکوم کرد

روز جهانی قدس 1392

اوضاع جاری کشور و همچنین تحولات جهان اسلام در نشست اعضای موسسان نهضت اسلامی بررسی شد

همایش امتداد فاجعه در افغانستان به مناسبت هفته سیاه پیمان با سیا

کنگره بزرگ نهضت اسلامی افغانستان

همایش دوشهید؛ یک تفکر، یک راه 1392 هوتل بین المللی انترکانتننتال کابل

کنفرانس مطبوعاتی نهضت اسلامی افغانستان در پیوند به افشای لیست پنج هزار شهید توسط کمونیست ها در افغانستان. 8/7/1392

با اعلان روز قدس، موضوع فلسطین در محور توجه جهانیان قرار گرفت!

نهضت اسلامی افغانستان طی یک کنفرانس مطبوعاتی، و با توجه به شرایط و تحولات جدید افغانستان و بین المللی، موضع خویش را اعلان نمود.

به مناسبت یوم نکبت

در تظاهرات امروز در شهرکابل، نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف عمل توهین آمریکاییها به اسلام و مسلمانان را محکوم کرد 24/6/1391

از روز جهانی قدس 1391 در کابل گرامیداشت به عمل آمد

کاری برای فلسطین از نشانی مردم افغانستان گفتگوی رسانه ای هیات افغانستان در کاروان جهانی الی بیت المقدس

مقاله مولوی محمد مختار مفلح در کنفرانس بین المللی ائتلاف جهانی علیه تروریسم برای صلح عادلانه تهران 24-25 اردیبهشت 1390

پیام برای رهبران جهادی کشور در پیوند به معاهده استراتیژیک میان افغانستان و امریکا

همایش بیست و دومین سالروز ارتحال امام خمینی(ره) 12 جوزا 1390 کابل – افغانستان

با امریکا و کشورهای غربی با زبان جهاد باید حرف زده شود متن سخنراني مولوی محمدمختار مفلح به مناسبت نوزدهمین سالروز پیروزی جهاد مردم افغانستان

امریکا بزرگترین تروریست است همايش رسانه اي رهبري نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف 19 حمل 1390هـ.ش، کابل – افغانستان

قیام مردمی مصر و نابودی فرعون دیگر همایش حمایت مردمی از رستاخیز کشورهای عربی - اسلامی 22 دلو 1389 کابل - افغانستان

گفتمان شورای ملی افغانستان و فرصت های صلح یابی در کشور در پیوند با قضایای جهان اسلام

همایش بازگشت به قرآن (24 سنبله 1389، کابل)

(بازگشت اقصا) یادواره خونین فلسطین به مناسبت روز جهانی قدس سال 1389

وحدت شما برکت می آورد نامه به زعماي كشورهاي اسلامي (ایران و ترکیه)

شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین 13/12/1388 کابل- افغانستان

مکثی بر کنفرانس شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین

برگزاری روز خشم در مسجد جامع پل خشتی کابل 1388

كابل اقصا را به زمزمه گرفت!... گزارشي از گردهمايي روزجهاني قدس در افغانستان، ميدان دهبوري مقابل دانشگاه كابل

آخرين گام تا زمزمة اقصا!... (نشست افتتاحيه شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف و بررسي آخرين آمادگي ها براي مناسبت بزرگداشت روز جهاني قدس) كابل –افغانستان 27/ رمضان المبارك 1430

آغازه فعاليت «شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف»

برگزاری همایش با عنوان «قدس شريف محور صلح جهاني» هتل هرات کابل

مسجد الاقصي معيار ايمان در عصر حاضر (تفسيري از همايش دوم اساس گزاري شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف)

نشست تاسيس شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف در هوتل سنترال كابل

در محفل يادبود از شهداي هشت و چهارده جوزا 1358 هـ.ش با خون شهداي صدر نهضت اسلامي بيعت مجدد صورت گرفت

جشن هفدهمين سالروز پيروزي مجاهدين و فروپاشي نظام كمونيزم در سرزمين كفر ستيز افغانستان به ابتكار نهضت اسلامي افغانستان برگزار گرديد

بيانيه رسمي رهبر نهضت اسلامي و رئيس ستاد برگزاري مراسم روز جهاني قدس در کابل (تاريخ 5/7/1387هـ ش)

حریم اسراء (به مناسبت روز جهانی قدس 13/7/1386 هجری خورشیدی)

گزارش همایش تجلیل از روز جهانی قدس زیر نام (ایستگاه معراج) کابل 28/7/1385 هـ ش

براي اولين بار در تاريخ افغانستان از روز جهاني قدس از سوي رهبري نهضت اسلامي افغانستان بزرگداشت به عمل آمد تاريخ 28/7/1385 هـ ش کابل افغانستان

پيام رهبر نهضت اسلامي در تدوير اولين کنگره نهضت اسلامي افغانستان

همايش ويژه مسعود شناسي

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

کمک مالی قطر به 100 هزار خانواده ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر همایش گرامیداشت از 26 دلو ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...