امروز  

همايش ويژه مسعود شناسي

تاريخ 1381/16/3 از طرف كانون تعليمي و تربيوي افغان در تالار وزارت امور داخله محفل پرشكوهي زير عنوان (همايش ويژه مسعود شناسي) برگزار گرديد. محفل با اشتراك شخصيت هاي ملي و فرهنگي، اعضاي بلندپايه محترم كابينه اداره موقت و جوانان با احساس اعم از خواهران و برادران و رسانه هاي داخلي و خارجي تدوير يافت كه در آغاز با تلاوت آيات قرآنكريم افتتاح گرديده متعاقباً اعضاي محترم كابينه اداره موقت و دانشمندان و فرهنگيان فرهيخته كشور يكي پي ديگري صحبت هاي گسترده راجع به شناخت مسعود عزيز ايراد فرمودند. سخنرانان محفل را محترم مولوي حنيف بلخي وزير ارشاد و اوقاف، آقاي سيد علي جاويد وزير مشاور، الحاج دگر جنرال بسم الله خان قوماندان گارنيزيون كابل و معاون وزارت دفاع ملي، الحاج قره بيگ ايزديار رئيس عمومي جمعيت عالي افغاني سره مياشت، آقاي سيدنورالله عماد يكتن از بنيان گذاران نهضت اسلامي، محترم فضل كريم ايماق شهردار كابل، دانشمند محترم آقاي رضوي، آقاي فاضل معاون سفارت افغانستان در هند، خانم آمنه افضلي رئيسه زنان نهضت اسلامي افغانستان و محترم مولوي محمدمختار مفلح رئيس كانون تعليمي و تربيوي افغان و عده‌ ديگري از شخصيت هاي سياسي و فرهنگي كشور تشكيل مي‌داد.

محترم مفلح ضمن بيانات گسترده خويش در مورد شناخت ابعاد متراكم و جامع الاطراف مسعود بزرگ از مهمانان اظهار سپاس نموده و در مورد تعقيب خط مشي شهيد گرانمايه و انديشه هاي او در ساختار افغانستان نوين تاكيد ورزيدند، و به خاطر راه رسيدن به قله هاي شامخ موفقيت و پيروزي آرمانهاي شهداي اسلامي، اعلاميه را كه مشتمل بر سيزده ماده بود بيان داشتند.

موضوعات ديگري كه توسط سخنرانان در رابطه به مسعود شناسي ايراد شد از قبيل بررسي ابعاد گسترده شخصيت مسعود، اسلامي كه او در راهش مبارزه مي‌كرد، مسعود در تراكم رنج ها، مسعود و مردمش، بينش او نسبت به زنان، چرا اين قدر دير شناخته شد، مسعود در زير باران توطئه ها و دسيسه ها، مسعود در لحظات هولناك، چرا دشمنانش را بيگانه ها تشكيل مي‌داد، پژوهش دقيق پيرامون شرايط آن روز كه مسعود پا به آن گذاشت، بررسي عوامل اجتماعي در تكوين شخصيت مسعود و.... مفصلاً بحث صورت گرفت. محفل با نواختن سرود ملي و زمزمه كردن شعار هاي اسلامي و كف زدن هاي جمعي و سرودن ترانه هاي حماسي و جهادي رونق گرفته و با دعائيه‌يي در مورد موفقيت ملت مسلمان افغانستان در تعقيب افكار و آرمان‌هاي مسعود بزرگ قبل از ظهر خاتمه يافت.

اينك سخنراني آقاي مفلح را كه دراين همايش بزرگ ايراد فرمودند مرور مي‌نماييم:

بياييد شاگرد مكتب اين معلم بزرگ مسعود شهيد گرديم حرف هاي يكتاپرستي او را در زير چل چراغ معرفت به مشق گيريم آموزه هاي قلدر ستيزي او را روي سينه خويش ماندگار سازيم با او سبكبار به قله ها بر شويم

السلام عليكم ورحمة الله و بركاته!

مهمانان معزز، دانشمندان گرامي نمايندگان كور ديپلوماتيك كشورهاي خارجي، و شخصيت هاي فرهنگي و سياسي تشريف آوري تك تك شمار را به همايش ويژه مسعود شناسي خير مقدم گفته و چنين گردهمايي ها را گامي به سوي رسيدن اهداف متعاليه فرزندان نهضت اسلامي دانسته و از خداوند بزرگ براي شما رهروان مكتب توحيد توفيق بي‌شائبه‌اي را خواهانيم.

(من المؤمنين رجال صدقوا ماعاهدوالله عليه فمنهم من قضي نحبه و منهم من ينتظر و مابدلوا تبديلاً- صدق‌الله العظيم)

كم كسيست كه در اين گردونه گرد آلود به نام نماد فضيلت و الگوي مردانگي مسعود عزيز وارسته آشنا نباشد او شيپوري را مي‌مانست كه بادم آزادگي آواي مقدس موسيقي حيات را در رگهاي سرشار از انجماد تهي دستان جاري ساخت و مستضعفان را آموزگاري گشت كه از آتش پشت شلاق خورده ستمكشان راه به لرزه انداختن پشت ستمگر را آموخت و مردي از تبار هابيل آمد و گفت:

باز آمدم چون عيد نو تا قفل زندان بشكنم

اين چرخ مردم خوار را چنگال دندان بشكنم

از شاه بي‌ آغاز من پران شدم چون باز من

تا جغد طوطي خوار را در دير ويران بشكنم

زآغاز عهدي كرده ام تا جان فداي شه كنم

بشكسته بادا پشت جان گر عهد پيمان بشكنم

او كي بود آيا از كجاناآبادي به دينسو رخت بركشيده بود؟ آن سينه جوشان از عشق خميره آزادي چه كسي را به قوام مي‌آورد آن شانه هاي پهن از بار كدام مسئوليت سترگي قدم هاي او را مي‌آزرد و هيبت مي‌بخشيد؟ به راستي تبسم اميدي كه بر دو لب او شبنم گونه مي‌بست چه قدر كودكانش كودكان معصوم ملتش را ناديده شاد مي‌كرد و بگو آن دخترك معصوم در سوگ اين پدر ناديده از كجا آنقدر اشك مي‌آورد فاجعه مي‌كشيد و مويه مي‌كرد:

چه زيبا به شاخ عبادت به نسيم آزادي شگفتي و گوش سبز پوشان چمن را با نغمه هاي پيچان آن جان برتر نوازش دادي. او از تبار و تيره چشمه ساران بود زلال، صاف و شفاف.

سروران عزيز! شناخت ابعاد متراكم شخصيت جامع الاطرافي چون مسعود عزيز و احاطه كردن به حدود گسترده جولانگاه معنوي آن خالي از صعوبت نخواهد بود آيينه داري تاريخ او را بضاعتي مي‌بايد كه از تجربه هاي انساني و عرفاني او فراهم آمده باشد بينش هر فرد نسبت به او زماني درست ازآب در خواهد آمد كه دست كم احساس مسعود گونه‌اي نسبت به اوضاع و احوال در او شكل گرفته باشد.

شايد از لحاظ تاريخ «به معني ثبت وقايع و حوادث» چيز هاي گفته شده و يا بگويند اما او كه در چارچوب يك تفسير اكادميك نمي‌گنجد به هر پيمانه بگوييم بازهم كم گفته ايم و اين از روي بينش و بصيرت نه به اساس عاطفه شاعرانه است شگفت آور نيست كه بگوييم كه در راه شناخت او نه تنها دشمنانش كه دوستانش نيز در نيمه راه اند و هنوز او را بايد بيشتر تفسير نمود و بهتر راه به اندرون رازهاي نگفته اش او كه عصاره بود از عصيان در برابر زور و تزوير و تبلوري بود از خواست مردم مستضعف و مستمندش جا دارد كه مردم از او تفسير بكند و بكند و از او بگويد و بگويد.

نشست امروز ما چنانچه نه تنها اولين نشست است آخرين نشست هم نخواهد بود بياييد شاگرد مكتب اين معلم بزرگ گرديم الفباي يكتاپرستي او را در زير چلچراغ معرفت به مشق گيريم آموزه هاي قلدر ستيز او را روي سينه خويش ماندگار سازيم با او سبكبار به قله ها برشويم و در شيب دره ها همراهيش كنيم سوسو به آن ايستادن هاي شبانه نگريسته و به نجواهاي ملكوتي او گوش دهيم آن زمزمه هاي كه از آن مدار تقوي و عفت دامن دامن كافور روي صخره ها و كوه پايه ها مي‌ريخت و آن راز نياز بسان مشك سوده روي دشت ها مي‌نشست.

بگذاريد عزيزان تا با اين گونه گردهمآيي ها ما و شما بيشتر در راه او به ثبات كافي دست يابيم به پويش راه او بيشتر دلگرم گرديم نسل هاي آينده را راه مسعود آموزيم راه يكتا پرستي راه آزادگي راه جهاد راه راستكاري راه ايثار راه ايستادگي و بالآخره راه شهادت در راه خدا او به همان پيمانه كه در مقابل استبداد آذرخش سوزنده بود در بر خورد با مردم تهي دست و مستضعفش رؤوف و مهربان بود او بسان كتابي بود به خط خوانا كه شاه باب ها و سر فصل هاي آن عبارت بود از توحيد بالله، عدل الهي، حريت، آزاد منشي، دليري، پاكدامني و شهادت كتابي چنان كه در مكتب هر بيشه تاك و توت دشت و كوه قله هاي پربرف و صحراهاي سوزان تدريس مي‌شد و در راه حراست و پاسداري از ديانت حاكميت اسلامي و تماميت خاكش ابر مرداني بار مي‌داد كه نام هاي درشت آنها در ذيل نام محمود غزنوي، احمدشاه ابدالي، وزير محمد اكبر خان، مير مسجدي خان كوهستاني، ميربچه خان كوهدامني و عبدالله اچكزي درج و ثبت تاريخ مي‌گرديد. مسعود كليه وحدت و رمز يكپارچگي ملي است و اوست كه وثيقه آزادي و وفاق ملي را با خون خود ختام بخشيد و بر سطر سياه زور و خشونت نقطه سرخ به خون خود گذاشت و مردمش را به سرزمين سبز آرامش و رفاه رهنمون شد او فرزانه آمد فرزانه زيست و فرزانه به ابديت پيوست.

او نه اكنون كه در حياتش نيز از جايگاهي به خصوص در دل مردم برخوردار بود جايگاهي كه نه به زورش مي‌توان بدست آورد و نه به زر آن را مي‌توان خريد و نه به هيچ نيرنگي مي‌تواند كه جايگاهي انسان براي انسان پديد آورد زرق و برق هاي فريبنده اثري در رفتار او نداشت شاهباز همت او هرگز به دانه هاي سفره هيچ شاهي التفات نمي‌كرد و بدام كشيدن آن مرد وارسته اساساً محال مي‌نمود.

بياييد مسعود را بهتر بشناسيم راه او را برجسته سازيم از برچسپ هاي مختلفي كه بنام او امروز هر حركت سياسي مي‌خورد معلومات كسب نماييم و در مورد آنها دقيق باشيم.

و با داشته هاي مكتب او برويم بطرف ايجاد يك كشور اسلامي سالم، آزاد، مرفه، مترقي، شگوفا، باز و معمور كه با حفظ ارزشهاي اسلامي در ميان ساير دول جهان با عزت و كرامت زيست نمايد.

حال مي‌خواهم نكات چندي را حضور شما راه جهاد و آزادي به عنوان مشوره تقديم نمايم.

1- شما وارث برادر شهيد تان احمدشاه مسعود و ساير شهداي نهضت اسلامي هستيد اين شهدا امانت بزرگي را بدوش تان نهاده اند لذا مسئوليت داريد تا از خود و مردم خود امتي بسازيد كه براي بشريت نمونه باشد يعني امتي مخلص، متعهد و ميانه رو. امتي كه بر صداقت آن پيامبر بزرگوار اسلام گواهي دهد.

2- عزت و آبروي جهاد و دست آوردهاي خون شهدا را حفظ كنيد. جز به نظام اسلامي‌اي كه از طرف مردم برگزيده شود به نظام ديگري تن ندهيد.

3- هر گونه‌اي كه مي‌توانيد توجه تمام اقشار جامعه را به دولت و نظام اسلامي جلب كنيد.

4- بخاطر اختلافات جزئي و سليقه‌اي باهم دشمني نكنيد، متحد باشيد كه دشمن هنوز زنده است و در تضعيف تان مي‌كوشد.

5- خانواده هاي شهدا، معلولين و معيوبين و بيچارگان را فراموش نكنيد، چه از بركت زحمات و فداكاري آن‌هاست كه خدا فرمان مردم را به دست شما داده است.

6- به تعليم و تربيه توجه فرماييد و مبارزه با جهل را در اولويت هاي كاري تان قرار دهيد و معلمين را كه همواره محروم ترين قشر جامعه بوده اند، نوازش كنيد.

7- سرمايه هاي هنگفت را بجاي رقابت با يكديگر در راه خدمات اجتماعي به مصرف برسانيد.

8- به مسأله جوانان كه هميشه طعمه جنگ بوده اند رسيدگي فرماييد.

9- روز شهادت جانگداز احمدشاه مسعود بايد رخصتي اعلان شود.

10- يك دانشگاه بسيار بزرگ و مجهز بنام اين شهيد بزرگوار ساخته شود تا نامش هميشه زنده باشد.

11- احمدشاه مسعود را بايد موسس افغانستان نوين شناخت.

12- بانكنوتي كه قرار است در آينده چاپ شود به تصوير احمدشاه مسعود مزين گردد.

13- كوشش نماييد كارها را به اهل آن بسپاريد و از زير دستان جداً مراقبت نماييد.

خداوند براي همه ما حس مسئوليت پذيري و پاسداري از آرمان هاي شهداي راه خدا را نصيب فرمايد و روح فرماندار اسلام مسعود عزيز را شاد، آرمانش را متحقق و يادش گرامي داشته باشد

به اشتراک بگذاريد:

نظر دهی
ثبت نظر جدید
نام       ایمیل    
نظر 
کد امنیتی            
نظرات   :   0

ابتدای مطلب

 

امکانات
تعداد بازدید: 1095
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان
سایر فعالیت ها

کنفرانس «افغانستان و فلسطین دو قربانی؛ یک جنایت» در کابل برگزار شد

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز فاجعه جهان اسلام

هشت ثور؛ ثمره یک پیکار! (10/2/1397)

فعالیت های دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در حوزه شرق (شهر جلال آباد)

همایشی «از بلخ تا هریوا؛ مقاومتی بر پهنای یک روایت»

همایش حمایت از «ﭘﺸﺘﻴﺒﺎﻧﻲ‌ از موقف‌ خرد‌مندانه محترم‌ صلاح‌ الدين‌ رباني‌ و‌ استاد‌ عطا‌ محمد‌ نور»

کنفرانس «کابل و قدس آیینه تمام نمای یک فاجعه» 30/9/1396

کنفرانس خبری: «ستون پنجم؛ و تغذیه از شعله ورشدن جنگ در کشور» 1396/9/12

کنفرانس یک روزه «شکوه ایستادگی در خزان توطئه ها» سه شنبه 30 عقرب 1396

از دهم محرم الحرام (عاشورای حسینی) 1439 در ننگرهار بزرگداشت به عمل آمد

ناقوس مبارزه علیه تبارگرایی ، نژادپرستی انحصارطلبی و نظام فاشیستی این بار از شرق کشور به صدا درآمد

مولوی مفلح: اسرائیل نقشه خبیثانه ای را در سر می پروراند

کنفرانس یک روزه: «مظلومیت مسلمانان در سایه سکوت جهان اسلام و سازمان‌های بین‌المللی» درشهر هرات

از روز جهانی قدس در جلال آباد بزرگداشت شد

گزارش تصویری راهپیمایی روز جهانی قدس 1396 در هرات

کنفرانس خبری در پیوند به سفر ترامپ به عربستان سعودی با عنوان «تجدید پیمان کشتار مسلمین با آمریکا»

همایش روز جهانی قدس در کابل (1396)

«هشت ثور آئینه ای است که خورشید آزادی در آن درخشید!»

گزارش تصویری بزرگداشت از هشتم ثور از سوی نهضت اسلامی افغانستان 1396/2/7

کنفرانس خبری: «افغانستان و نقض حاکمیت ملی و میدان انتقام کشی قدرتها»

گرامیداشت از چهل و یکمین سالروز «روز زمین» در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان 13 حوت 1396

کنفرانس «وحدت امت مسلمه دریچه ای به سوی ثبات و امنیت افغانستان و جهان اسلام» در جلال آباد 1395/12/29

گرامیداشت از شهدای 24 حوت هرات 1357 در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان

گزارش تصویری کنفرانس «همگرائی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام» شهر هرات 1395

نهضت اسلامی افغانستان برگزار می کند؛ کنفرانس (همگرایی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام) شهر هرات

جلسه هفته وار اعضای شورای مرکزی نهضت اسلامی افغانستان / 22دلو 1395

دیدار شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان با استاد عطا محمد نور والی ولایت بلخ و رئیس اجرائیه جمعیت اسلامی افغانستان

جلسه هفته وار اعضای شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد

همایش میلاد نبی اکرم (ص) و گرامیداشت هفته وحدت در ننگرهار

تابلوهای گرامیداشت میلاد پرسعادت پیامبر گرامی اسلام (ص) و هفته وحدت دفاتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان هرات و جلال آباد

نشست و گفتگوی نهاد جوانان نهضت اسلامی افغانستان در دفتر مرکزی

همایش میلاد نبی اکرم (ص) و گرامیداشت هفته وحدت

جلسه هفته وار اعضای شورای رهبری نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد

گرامیداشت از دهم محرم الحرام "عاشورای حسینی" در شهر هرات

کارکرد های شش ماهه اول سال 1395 دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان حوزه شرق

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 درهرات

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 در ننگرهار شهر جلال آباد

گزارش کنفرانس «ادامه تراژدی در جهان اسلام و مسئولیت های ما» شهرهرات 10 حوت 1394

کنفرانس علمی «تروریزم و افراط گرایی بزرگترین چالش جهان اسلام وافغانستان» در هرات عقرب 1394

روز جهانی قدس برای اولین بار از سوی دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در شهر جلال آباد برگزار گردید

گزارش روز جهانی قدس 1394 در افغانستان

کنفرانس علمی تحقیقی با عنوان: «افغانستان و جهان در تقابل با چالش صهیونیزم و افراط گرایی» در هوتل انترکانتیننتال کابل برگزار شد

افتتاح دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در زون شمال «مزار شریف»

سفر مولوی محمد مختار مفلح به مزار شریف

افتتاح دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در ولایت ننگرهار

دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در شهر هرات افتتاح شد

دیدار اعضای نهضت اسلامی افغانستان با رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط با تحولات جدید داخلی و بین المللی طی یک کنفرانس مطبوعاتی مواضع خویش اعلان نمود

ملت مسلمان افغانستان در روز جهانی قدس حملات وحشیانه اسرائیل را محکوم و از ملت مسلمان فلسطین حمایت کردند

معاونت فرهنگی نهضت اسلامی افغانستان؛ «بخش فعالیت های فکری و تربیتی» کلاس های آموزش کامپیوتر

نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف سالروز آتش سوزی مسجدالاقصارا محکوم کرد

روز جهانی قدس 1392

اوضاع جاری کشور و همچنین تحولات جهان اسلام در نشست اعضای موسسان نهضت اسلامی بررسی شد

همایش امتداد فاجعه در افغانستان به مناسبت هفته سیاه پیمان با سیا

کنگره بزرگ نهضت اسلامی افغانستان

همایش دوشهید؛ یک تفکر، یک راه 1392 هوتل بین المللی انترکانتننتال کابل

کنفرانس مطبوعاتی نهضت اسلامی افغانستان در پیوند به افشای لیست پنج هزار شهید توسط کمونیست ها در افغانستان. 8/7/1392

با اعلان روز قدس، موضوع فلسطین در محور توجه جهانیان قرار گرفت!

نهضت اسلامی افغانستان طی یک کنفرانس مطبوعاتی، و با توجه به شرایط و تحولات جدید افغانستان و بین المللی، موضع خویش را اعلان نمود.

به مناسبت یوم نکبت

در تظاهرات امروز در شهرکابل، نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف عمل توهین آمریکاییها به اسلام و مسلمانان را محکوم کرد 24/6/1391

از روز جهانی قدس 1391 در کابل گرامیداشت به عمل آمد

کاری برای فلسطین از نشانی مردم افغانستان گفتگوی رسانه ای هیات افغانستان در کاروان جهانی الی بیت المقدس

مقاله مولوی محمد مختار مفلح در کنفرانس بین المللی ائتلاف جهانی علیه تروریسم برای صلح عادلانه تهران 24-25 اردیبهشت 1390

پیام برای رهبران جهادی کشور در پیوند به معاهده استراتیژیک میان افغانستان و امریکا

همایش بیست و دومین سالروز ارتحال امام خمینی(ره) 12 جوزا 1390 کابل – افغانستان

با امریکا و کشورهای غربی با زبان جهاد باید حرف زده شود متن سخنراني مولوی محمدمختار مفلح به مناسبت نوزدهمین سالروز پیروزی جهاد مردم افغانستان

امریکا بزرگترین تروریست است همايش رسانه اي رهبري نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف 19 حمل 1390هـ.ش، کابل – افغانستان

قیام مردمی مصر و نابودی فرعون دیگر همایش حمایت مردمی از رستاخیز کشورهای عربی - اسلامی 22 دلو 1389 کابل - افغانستان

بیایید شاگرد مکتب این معلم بزرگ گردیم مردم مسلمان افغانستان از سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران تجلیل کردند 21 دلو 1389هـ.ش، کابل- افغانستان

گفتمان شورای ملی افغانستان و فرصت های صلح یابی در کشور در پیوند با قضایای جهان اسلام

همایش بازگشت به قرآن (24 سنبله 1389، کابل)

(بازگشت اقصا) یادواره خونین فلسطین به مناسبت روز جهانی قدس سال 1389

وحدت شما برکت می آورد نامه به زعماي كشورهاي اسلامي (ایران و ترکیه)

شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین 13/12/1388 کابل- افغانستان

مکثی بر کنفرانس شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین

برگزاری روز خشم در مسجد جامع پل خشتی کابل 1388

كابل اقصا را به زمزمه گرفت!... گزارشي از گردهمايي روزجهاني قدس در افغانستان، ميدان دهبوري مقابل دانشگاه كابل

آخرين گام تا زمزمة اقصا!... (نشست افتتاحيه شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف و بررسي آخرين آمادگي ها براي مناسبت بزرگداشت روز جهاني قدس) كابل –افغانستان 27/ رمضان المبارك 1430

آغازه فعاليت «شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف»

برگزاری همایش با عنوان «قدس شريف محور صلح جهاني» هتل هرات کابل

مسجد الاقصي معيار ايمان در عصر حاضر (تفسيري از همايش دوم اساس گزاري شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف)

نشست تاسيس شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف در هوتل سنترال كابل

در محفل يادبود از شهداي هشت و چهارده جوزا 1358 هـ.ش با خون شهداي صدر نهضت اسلامي بيعت مجدد صورت گرفت

جشن هفدهمين سالروز پيروزي مجاهدين و فروپاشي نظام كمونيزم در سرزمين كفر ستيز افغانستان به ابتكار نهضت اسلامي افغانستان برگزار گرديد

بيانيه رسمي رهبر نهضت اسلامي و رئيس ستاد برگزاري مراسم روز جهاني قدس در کابل (تاريخ 5/7/1387هـ ش)

حریم اسراء (به مناسبت روز جهانی قدس 13/7/1386 هجری خورشیدی)

گزارش همایش تجلیل از روز جهانی قدس زیر نام (ایستگاه معراج) کابل 28/7/1385 هـ ش

براي اولين بار در تاريخ افغانستان از روز جهاني قدس از سوي رهبري نهضت اسلامي افغانستان بزرگداشت به عمل آمد تاريخ 28/7/1385 هـ ش کابل افغانستان

پيام رهبر نهضت اسلامي در تدوير اولين کنگره نهضت اسلامي افغانستان

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: فعالیت های نهضت اسلامی

کنفرانس «افغانستان و فلسطین ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف، ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: تحولات جهان اسلام

واکنش‌های جهانی؛ اتحادیه ...

 . عنوان بخش: امت مسلمه

اسلام در فرانسه ممنوع خواهد شد

 . عنوان بخش: استعمار فکری

تجدید و نوگرائی در دین

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

کمک مالی قطر به 100 هزار خانواده ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تصاویر همایش گرامیداشت از 26 دلو ...

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...